Προβλημα στα ελληνικα

Started by neli, November 13, 2007, 09:54:11 AM

Previous topic - Next topic

neli

Γεια σας.
Εχω ενα φορουμ το οποιο δεχεται μονο λατινικους χαρακτηρες
εκανα εγκατασταση της ελληνικης γλωσσας και παλι ομως δεν εγεινε τιποτε.Δηλαδη οταν προσπαθουσα να γραψω στα ελληνικα μου εμφανιζε ερωτηματικα ????? .Ακομα και οταν εβαλα την ελληνικη γλωσσα ως deafault το προβλημα παρεμεινε.
Μηπος εχει καποιος την λυση σε αυτο το προβλημα?
Ευχαριστω εκ τον προτερον.

Butcher

έχω την εντύπωση πως έχεις λάθος encoding στην βάση σου.

ένα link αν θες να δούμε.

neli

Δεν ξερω εαν εχω λαθος εγω την εγκατασταση την εκανα μεσω fantastico το σαιτ δουλευει μια χαρα .Απλος στα ελληνικα μου εμφανιζει ερωτηματικα.

searchgr

Την έπαθα και εγώ με το fantastico, κάνε την manual την εγκατάσταση σου και δεν θα έχεις πρόβλημα.

MinasC

λογικά αν η βάση δεδομένων σου είχε κωδικοποίηση utf8 θα εμφάνιζε κανονικά τα ελληνικά ! πιο παλιά είχα κάνει και γω εγκατάσταση μέσω fantastico και δεν ήταν σε utf8 ! αυτό μπορείς να το δεις από το cpanel σου μέσω του phpadmin ! η αλλαγή της κωδικοποίησης πάντως γίνεται και μέσω της διαχείρισης του forum σου αν πας διαχείριση > συντήρηση δημόσιας συζήτησης , όπου πάνω πάνω έχει κάποιες επιλογές στη γενική συντήρηση . η τελευταία είναι η "Μετατροπή της βάσης δεδομένων και των δεδομένων σε UTF-8".

searchgr

Quote"Μετατροπή της βάσης δεδομένων και των δεδομένων σε UTF-8".


To είχα δοκιμάσει τότε αλλά δεν πέτυχε, μακάρι να πετύχει στην neli διαφορετικά της συστήνω να κάνει την εγκατάσταση manual.

MinasC

ναι , όντως , αν δεν πιάσει αυτό δε μπορώ να σκεφτώ και γω κάτι άλλο εκτός από manual install !

searchgr

Η άμεσα ενδιαφερόμενη όμως εξαφανίστηκε....

MinasC


neli

Ευχαριστω ,,,για τοις απαντησεις σας.
Και ειμαι ανδρας οχι γυναικα .
Προσπαθω να κανο την εγκατασταση αλλα @@ πρεπει να εχει και αλλου προβλημα διοτι ουτε αναβαθμηση μπορω να του κανο.
Η manual εγκατασταση που μου προτεινετε θα σβησει ολα τα δεδομενα που εχω μεχρ τωρα?
THNX και παλι για τοις απαντησεις σας.

MinasC

όχι η βάση δεδομένων δεν επηρρεάζεται (εννοείται πως πρώτα από όλα θα κάνεις backup της βάσης σου άλλωστε) , ωστόσο θα πρέπει να "κατευθύνεις" το νέο φόρουμ που θα εγκαταστήσεις στην υπάρχουσα βάση δεδομένων ή σε μια καινούρια στην οποία θα "φορτώσεις" τα δεδομένα της παλιάς ! αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις όμως εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πρώτα με τα errors που σου βγαίνουν μήπως και διορθώνονται ...

neli

Γεια και παλι!!
Εκανα εγκατασταση του smf 1.4 ομως το προβλημα παραμενει ,εκανα εγκατασταση των ελληνικων ,η εγκατασταση εγεινε κανονικα οταν μπαινω ως admin μπορω να αλλξω την γλωσσα αλλα και παλι δεν μου επιτρεπει να γραφω στα ελληνικα.
Τι μου προτεινεται για να λυσω αυτο το προβλημα?Εχει συμβει σε κανενα αλλο το ιδιο πραγμα?...

MinasC

πως έκανες εγκατάσταση τελικά ? σε καινούρια βάση δεδομένων , κι αν ναι πως μετέφερες τα δεδομένα σου ? τι κωδικοποίηση έχεις τώρα ?

neli

Εκανα αλλαγη στο httacces και τεσπα κατι με mod security ειχε .
Εκανα την διορθωση και δουλεψε.
εκανα εγκατασταση στην ιδια βαση δεδομενων,και τωρα εχω κωδικοποιηση UTF8

MinasC

δλδ έκανες εγκατάσταση της ελληνικής μετάφρασης , έκανες τη βάση σου utf8 , έβαλες τα ελληνικά σαν προεπιλεγμένη γλώσσα και πάλι σου βγάζει ερωτηματικά ? γιατί αν είναι έτσι δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ) κάτι άλλο να κάνεις ! ρώτησες κάποιο μέλος σου αν τα βλέπει έτσι κι αυτό ? τσέκαρες πως δείχνουν διαφορετικοί browsers ?

neli

Λοιπον εκανα δοκιμη με 4 διαφορετικους browser και μου εδειξαν ολοι μονο ερωτηματικα .
Οταν προεπιλεγω την ελληνικη με κωδικοποιηση utf8 παλι μου δειχνει ερωτηματικα αλλα στην διαχειρηση ειναι ολα ελληνικα και για τον χρηστη το ιδιο. Μονο οταν προσπαθω να ανοιξω ενα αλλο τοπικ η γραφω κατι στα ελληνικα μου δειχνει ερωτηματικα!!!
Μηπως πρεπει να επεμβω στον κωδικα του φορουμ??!

MinasC

Quote from: neli on November 22, 2007, 12:35:58 PM
Οταν προεπιλεγω την ελληνικη με κωδικοποιηση utf8 παλι μου δειχνει ερωτηματικα αλλα στην διαχειρηση ειναι ολα ελληνικα και για τον χρηστη το ιδιο.

τι εννοείς ? τα posts στο forum σου πως φαίνονται πλέον ? σε σένα ως διαχειριστή η διαχείριση φαίνεται στα ελληνικά νορμάλ , ενώ στον χρήστη φαίνονται πως ? (τα posts εννοούμε έτσι ? ο χρήστης δε βλέπει διαχείριση . λες το ίδιο , πως δλδ ?)

Quote from: neli on November 22, 2007, 12:35:58 PMΜονο οταν προσπαθω να ανοιξω ενα αλλο τοπικ η γραφω κατι στα ελληνικα μου δειχνει ερωτηματικα!!!

αν τα posts που έχουν γίνει μέχρι τώρα εμφανίζονται στα ελληνικά ενώ τα νέα posts βγαίνουν ερωτηματικά έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση τα greek-utf8 αντί για τα greek και να τα βάλεις προεπιλεγμένη γλώσσα ! δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό , αν και θεωρητικά η εγκατάσταση μιας γλώσσας δε μπορεί να βλάψει ! ωστόσο αυτή είναι μόνο η άποψη μου ...

Quote from: neli on November 22, 2007, 12:35:58 PM
Μηπως πρεπει να επεμβω στον κωδικα του φορουμ??!

αν δεν ξέρεις τι κάνεις δε θα στο πρότεινα ! και κάνε πάντα backup πριν πειράξεις οτιδήποτε !

agridoc

Στείλε ένα link, θα βοηθήσει, ενεργοποίησε όμως την δυνατότητα αλλαγής γλώσσας από τον χρήστη.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

neli

www.albanians.gr/forumi  Στα ελληνικα μου εμφανιζονται τα γραμματα μονο οταν ειμαι δειαχειρηστης και ενω τα ποστ μου εμφανιζονται ως ερωτηματικα.Το φορυμ θελω να εχει δυο γλωσσες ενα τα αλβανικα τα οποια μου δουλεουνε και δευτερον τα ελληνικα.
.

agridoc

Διαπιστώσεις για neli.

1. Εχεις εγκαταστήσει SMF 1.1.4 σε UTF-8 και έχεις προεπιλέξει greek-utf8 σαν γλώσσα.

2. Στο φόρουμ σου έχεις προσθέσει γλώσσες albanian-utf8, greek-utf8 αλλά και greek, που είναι λάθος για μία UTF-8 εγκατάσταση. Το περίεργο είναι οτι με επιλογή greek έχει πάλι codepage UTF-8. Στις επιλογές γλώσσας θα βλέπεις 2 φορές greek.

Δεν βρήκα κάποιο μήνυμα σε ελληνικά αλλά ούτε entities.

Σβήσε τα αρχεία *.greek.php στο /Themes/default/languages και το /Themes/default/images/greek. Κάνε το ίδιο στα babylon και classic.

Δες πως πάει και δοκίμασε να γράψεις και κάτι στα ελληνικά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: