News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Umesto slova ?

Started by ***Teh GodFather***, December 17, 2007, 07:55:39 PM

Previous topic - Next topic

***Teh GodFather***

Nešto sam zeznuo, hteo sam da konvertujem bazu u utf8 preko opcije u admin panelu, i sad kad stavim na srpski, vidim samo gomilu ??????...
Zna li neko u čemu je problem?

MarkoWeb

Skini backup bazu otvori je na svom racunaru i pogledaj dal se i u bazi nalaze znakovi pitanja umesto nasih slova ili ne, ako se nalaze onda si zajebo bazu ;)

***Teh GodFather***

Uh, baza je 20mb, skinucu kad budem mogao, mnogo mi je da  skidam od kuće...
I još nešto, kad god dodjem na forum, vraća ga na srpski, a ja sam stavio da bude na engleskom...

MarkoWeb

stavi da je "gzip-uje" i bice manja :)
A sto se tice jezika... skini settings.php fajl pa vidi u njemu koji je default jezik

***Teh GodFather***

Ne moze da se skine preko admin panela, tj moze ali posle ne mogu da je ubacim nigde...

MarkoWeb


***Teh GodFather***

Nema opcija da se gzip-uje, tako da cu tek sutra uvece moci da vidim u cemu je problem...

***Teh GodFather***

Pogledao sam settings.php i piše da je engleski glavni jezik...

***Teh GodFather***

Pogledao sam bazu,  nije tu taj problem... Čini mi se da je u jezičkim fajlovima, pošto baza nema nikakve veze sa ovim sa čim ja imam problem..

MarkoWeb

Ja sam razumeo da ako prebacis jezik na srpski umesto nasih slova vidis znakove pitanja? Ako je tako onda moze biti do encoding-a i do baze, ako ti je baza uredu kao sto kazes onda promeni encoding i trebalobi da sve radi...

***Teh GodFather***

Pazi, poruke mogu da se citaju, jedino ono sto je cirilicom pisano pokazuje znakove, ali to je zato sto sam stavio engleski... Ali ono sto ide uz smf, jbg ne znam kako drugacije da kazem, poruke tipa nova tema, odgovori i tako to se ne prikazuju, vec se pokaze ?... Sinoc sam obrisao srpski pa cu pogledati da li je ok, nisam stigao jos...

***Teh GodFather***

Rešio sam, problem je ipak bio u bazi, pošto je članovima bilo postavljeno da je jezik srpskim a sa tim fajlovima nešto nije bilo u redu...

MarkoWeb


marcco

Ajde da i ja malo zakomplikujem sad...

Crkao mi je forum, bila je neka greska na serveru, kada sam odradio reinstalaciju, sve je dobro proslo i lako se povezao sa bazom, sve tabele su bile na svom mjestu...dakle kompletan forum OK...

E sad, stari postovi pisani cirilicom su samo gomila znakova pitanja "???" a novi kada se pisu, sve je OK... Baza je na UTF.

Sta da se radi...!?  :o

MarkoWeb

Otvori bazu na svom racunaru ili preko phpmyadmin-a i vidi dal su tu napisani kako valja...

gaijin

Evo odgovora umjesto marcco-a (radimo zajedno na istom sajtu).
Otvarao sam bazu u phpmyadmin i svi stari postovi stoje uredno napisani cirilicom.
Napravio sam i mali phpskript koji cita tijela poruka i ispisuje ih. Ispisane poruke su u istom zajebanom formatu kao na forumu. (lose ispisana naša slova i ? umjesto ćirilice).
Što znači da nije do foruma, već do baze, al ja ne mogu da skontam šta je moglo da se zezne u bazi da se ovako ponaša.

Ima li neko neku ideju?

marcco


MarkoWeb

Pa ako je iz phpmyadmina sve kako treba znaci da je baza OK...
Kada odes na forum pritisni lepo na tastaturi CTRL+U (ako koristis FF za ostale nisam siguran) i trebalobi da vidis "source" kod stranice... nadji nesto slicno ovome:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=zzz" />
i vidi sta ti pise umesto ovog zzz? ako je iso... stavi na UTF-8 pa pokusaj onda ;)

gaijin

dobro, de, nisam toliki n00b. To sam prvo pogledao, stoji regularno utf-8.

marcco

I u svim ostalim, mogu'im varijantama stoji UTF-8...

Advertisement: