Macedonian translation

Started by boge, March 07, 2008, 10:58:26 PM

Previous topic - Next topic

Дали сте задоволни од преводот на СМФ 1.1.4 ?

Да
2 (100%)
Делумно
0 (0%)
Не
0 (0%)

Total Members Voted: 2

Voting closed: March 22, 2008, 11:58:26 PM

boge



Македонските јазични датотеки за бета верзијата 2-1 се во тек на допреведување (АНСИ и УТФ-8),  ќе се обидам да бидат готови кога ќе излезе и јавната бета верзија.

Ќе бидат наското готови и АНСИ датотеките на верзијата 1.1.4    :)

stmartin

Зошто добивам хироглифи, кога ќе го уклучам преведениот фајл (не фајловите UTF-8)

Еве скриншат.

boge

#2
ANSI збирот на знакови (character set) не поддржува кирилична форма на знаците, всушност за секоја буква има посебен знак што наизглед е ,,хиероглифа" но кога ќе се погледне на mozilla односно интернет експлорер со соодветен encoding (запишан е на почетокот на index.macedonian.php) на менито View тогаш ќе  го видиш текстот во кирилична форма. За најлесно локално да провериш ископирај ги знаците во html датотека.
Моментално форумот на сајтов на СМФ поддржува ANSI, не UTF-8.

Инаку веќе е готов преводот за Бета верзијата (двата, и ANSI и UTF-8) и ќе биде поставен веројатно наскоро.

stmartin

Quote from: boge on March 19, 2008, 02:47:15 PM
ANSI збирот на знакови (character set) не поддржува кирилична форма на знаците, всушност за секоја буква има посебен знак што наизглед е ,,хиероглифа" но кога ќе се погледне на mozilla односно интернет експлорер со соодветен encoding (запишан е на почетокот на index.macedonian.php) на менито View тогаш ќе  го видиш текстот во кирилична форма. За најлесно локално да провериш ископирај ги знаците во html датотека.
Моментално форумот на сајтов на СМФ поддржува ANSI, не UTF-8.

Инаку веќе е готов преводот за Бета верзијата (двата, и ANSI и UTF-8) и ќе биде поставен веројатно наскоро.


Можеш ли да ми ги пратиш преведените фајлови, ама не што се upload-ирани на сајтов. Благодарам.

boge


stmartin

Quote from: boge on March 19, 2008, 03:49:42 PM
кажи кој encoding
windows-1251, како што ти беа upload-ирани на mountmkd.org, само ми треба за 1.1.4 верзијата. Благодарам.

boge


жалам но таа верзија ми е во друг encoding ISO-8859-5,
2.0 ANSI бета верзијата ми е правеna vo windows-1251
еве го линкот
http://www.mkdmount.org/Themes114-ANSI.rar
иако не ми е јасно зошто не ја симнеш од сајтот, таа му ја пратив на Даниел и мислам е ставена за симнување, не можам да проверувам сега, преморен сум   :(  отидов да спијам 
поздрав

stmartin

Quote from: boge on March 20, 2008, 01:09:25 PM

жалам но таа верзија ми е во друг encoding ISO-8859-5,
2.0 ANSI бета верзијата ми е правеna vo windows-1251
еве го линкот
http://www.mkdmount.org/Themes114-ANSI.rar
иако не ми е јасно зошто не ја симнеш од сајтот, таа му ја пратив на Даниел и мислам е ставена за симнување, не можам да проверувам сега, преморен сум   :(  отидов да спијам 
поздрав

Ми дава хиероглифи...

boge


еве се наспав    :D
ај те молам кажи ми ја адресата каде ти е форумот


boge

види каде ти е подесувањето за encoding во административниот дел (мислам дека е во ,,подесувања на серверот") таму треба да ти стои ,,ISO-8859-5", сега изгледа како да си запишал ,,windows-1251"
на интернет експлорер во VIEW смени ги двата encoding-a и ќе видиш во што е проблемот, или барем така ми изгледа дека е  :D

stmartin

Quote from: boge on March 20, 2008, 05:27:49 PM
види каде ти е подесувањето за encoding во административниот дел (мислам дека е во ,,подесувања на серверот") таму треба да ти стои ,,ISO-8859-5", сега изгледа како да си запишал ,,windows-1251"
на интернет експлорер во VIEW смени ги двата encoding-a и ќе видиш во што е проблемот, или барем така ми изгледа дека е  :D
Верувај, веќе со кој енкодинг веќе не пробав... Џабе не бива...

boge

негде ти е запишан 1251 енкодингот сигурно пошто на тој енкодинг се ти се гледа (она што си внел ти во категории, форуми и сл.), а во 8859 се гледа се останато што сум преведувал
а зошто не користиш утф8, многу е подобро,
јави ми кои верзии ги базата на форумот, php и платформата  на вебсерверот каде се хостираш

stmartin

Quote from: boge on March 20, 2008, 05:54:33 PM
негде ти е запишан 1251 енкодингот сигурно пошто на тој енкодинг се ти се гледа (она што си внел ти во категории, форуми и сл.), а во 8859 се гледа се останато што сум преведувал
а зошто не користиш утф8, многу е подобро,
јави ми кои верзии ги базата на форумот, php и платформата  на вебсерверот каде се хостираш

Quote from: boge on March 20, 2008, 05:54:33 PM
негде ти е запишан 1251 енкодингот сигурно пошто на тој енкодинг се ти се гледа (она што си внел ти во категории, форуми и сл.), а во 8859 се гледа се останато што сум преведувал
а зошто не користиш утф8, многу е подобро,
јави ми кои верзии ги базата на форумот, php и платформата  на вебсерверот каде се хостираш

Види брат, претходното, тоа што ти беше upload-ирано на твојот сајт, да не речам одлично се прикажуваше, ама беше за старата везија 1.1.1 инаку ќе го преземев од таму и ќе си го ставев на серверот. Пробај еве и самиот дали можеш да ги гледаш... Уште на почетокот, кога го симнав од главниот сајт, и кога видов хиероглифи, знаев дека нешто не е во ред... Пробав и со ut8...
Хостингот е бесплатен
MySQL client version: 4.0.24
phpMyAdmin - 2.8.2
Те молам ако ги имаш фајловите, каде што кога ќе отвориш се се гледа, и се е во ред, да ми ги пратиш... Поздрав.

stmartin

Плус види го рускиот language pack, од главниот сајт.... Така би требало да изгледа и македонскиот...

boge


Го видов рускиот превод, тој е во 1251 енкодинг како и мојот превод на 2.0 бета верзијата,
но 1.1.4 ми е во друг енкодинг 8895-5 , жалам но за претворање во друг енкодинг би потрошил неколку саати а сум го голема гужва, можеби за 7-8 дена, за порано само може ако имаш доверба да ми го пуштиш корисничкото име и лозинката за административното пријавување па да се закачам кратко да видам што си направил, мојот форум е со УТФ-8 и не сум чепкал со АНСИ досега но би морало да работи со сегашниот превод, зависи од подесувањето.
Инаку MySQL верзијата ти е стара, за барем делумна мкд поддршка треба да биде барем 4.1.2. Не можеш да користиш УТФ-8

Поздрав!

stmartin

Здраво,
А добро, никаде ги немаш фајловите што си ги преведувал, во кириличната поддршка, како рускиот language pack, што е, пред да му ги пратиш на Daniel?

ISRalien

Що не вземете направо българския превод :D

stmartin

Hello!

Why the macedonian language packs are not available for download? When I download them, there are no files inside. Please help. Thank you.

erderala

е не ви работат инст.пакети на македонски -празни се

Advertisement: