Πρόβλημα με προφίλ μέλους

Started by lampidona, January 21, 2008, 05:04:19 AM

Previous topic - Next topic

lampidona

Θα ήθελα να με βοηθήσετε με ένα πολύ παράξενο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με το προφίλ ενός μόνο μέλους στο φόρουμ μου. Εντελώς ξαφνικά μια μέρα που πήγε το μέλος αυτό να αλλάξει το προφίλ του (Αλλαγή Προφίλ) του έβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

Forbidden

You don't have permission to access /sitename/index.php on this server.
NOYB Server at sitename Port 80


Και δεν του έκανε καμία αλλαγή. Ακόμα κι εγώ όταν προσπαθώ να κάνω αλλαγή μου βγάζει το ίδιο μήνυμα και δεν μου επιτρέπει καμία αλλαγή στο προφίλ.
Σε όλα τα άλλα μενου του προφίλ του μέλους δουλεύει κανονικά. Μόνο στη  επιλογή "Αλλαγή Προφίλ" συμβαίνει αυτό.

Είπα στο μέλος να κάνει νέα εγγραφή με τα ίδια ακριβώς στοιχεία εκτός του nickname και όλα εκεί δουλεύουν κανονικά.

Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να έχει συμβεί αυτό και πως μπορεί να λυθεί? Γιατί το μέλος αυτό έχει πολλά δημοσιευμένα μηνύματα και είναι πολύ ενεργό και θα δημιουργηθεί μεγάλο μπέρδεμα εάν συνεχίσει με νέο nick.
:o :o :o :o

Σημείωση: Όταν προέκυψε το πρόβλημα στο μέλος, δεν είχα προβεί σε αναβάθμιση του φόρουμ (ήταν 1.1 RC3) ούτε έχω εγκατεστημένο κάποιο mod. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και μετά την αναβάθμιση σε 1.1.4.

blondeamon

Ποια mods εχεις εγκατεστημενα ?
Always looking for the best

www.kamenos.gr  Greek Gaming Community

agridoc

Αν κατάλαβα καλά

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν προσπαθεί το μέλος ή ο administrator να μπει σε κάποια από τις επιλογές

Αλλαγή προφίλ

    Ρυθμίσεις λογαριασμού
    Ρυθμίσεις προφίλ
    Ρυθμίσεις εμφάνισης
    Ρυθμίσεις ειδοποιήσεων
    Ρυθμίσεις προσωπικών μηνυμάτων

Αυτό συμβαίνει μόνο για ένα μέλος και οι υπόλοιπες επιλογές λειτουργούν καλά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

#3
blondeamon δεν έχω εγκατεστημένο κανένα mod!

agridoc το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στις "Ρυθμίσεις προφίλ" (το έγραψα λάθος παραπάνω... sorry). Πουθενά αλλού. Και ναι συμβαίνει μόνο σε ένα μέλος μέλος και σε όποιον άλλο έχει δικαιώματα να  αλλάζει (διαχειριστή, γενικό συντονιστή κλπ) το προφίλ του συγκεκριμένου μέλους. Γενικά δεν επιτρέπει σε κανένα καμία αλλαγή στις "Ρυθμίσεις προφίλ" του μέλους και βγαίνει συνέχεια το παραπάνω μήνυμα :o




agridoc

Δηλαδή τα μενού λειτουργούν κανονικά και το μήνυμα λάθους βγαίνει στην αποθήκευση;

Δοκίμασες τα παρακάτω;

Συντήρηση δημόσιας συζήτησης - Γενική συντήρηση

    =>Βελτιστοποίηση όλων των πινάκων για να αυξηθεί η απόδοση.
    ..
    =>Εντοπισμός και διόρθωση οποιονδήποτε σφαλμάτων. (Σκέψου πριν απαντήσεις ναι στην διόρθωση)
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

vkot

Μόνο σε ένα μέλος συμβαίνει; Περίεργο.
Τι όνομα έχει αυτό το μέλος; Έχει συμπληρώσει το προφίλ του; Μήπως περιέχει περίεργους χαρακτήρες;
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

lampidona

agridoc ναι αυτό ακριβώς συμβαίνει. Όλα λειτουργούν κανονικά και μόλις πάει να γίνει αποθήκευση των ρυθμίσεων του προφίλ βγάζει το μήνυμα που σας γράφω στο πρώτο πόστ.

Βελτιστοποίηση πινάκων και εντοπισμός και διόρθωση σφαλμάτων έχουν γίνει αλλά δεν υπήρξε καμία αλλαγή.

vkot Ναι, συμβαίνει μόνο σε ένα μέλος. Έχει λατινικούς χαρακτήρες στο nick του και όλα είναι συμπληρωμένα σωστά. Εξάλλου, όπως είπα και παραπάνω, φτιάξαμε νέο λογαριασμό με όλα τα στοιχεία ίδια εκτός του nick που διέφερε ελάχιστα από το παλιό και στον νέο λογαριασμό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

agridoc

Αφού ειδοποιήσεις το μέλος, δοκίμασε ν' αλλάξεις από το PhpMyAdmin τα memberName και realName του μέλους στο [smf prefix]_members. Πάρε ένα backup της βάσης καλού κακού, βάλε λατινικούς χαρακτήρες (πρόσεξε να μην υπάρχει ίδιο σε άλλο μέλος) και μην πειράξεις κάτι άλλο. Αν δεν είσαι σίγουρη για το τι κάνεις μην το πειράζεις καλύτερα.

Μου φαίνεται περίεργο, όπως και ο vkot υποθέτω κάποιο χαρακτήρα, ίσως στο realName, αν έχει ελληνικά ή ασυνήθιστο χαρακτήρα. Αλλά και πάλι ...
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

agridoc δεν πρόλαβα να κάνω αυτό που λες διότι σήμερα από τις 7:30 το πρωί έως τώρα μας προέκυψε άλλο πρόβλημα πολύ πιο σοβαρό και έχω ανησυχήσει πάρα πολύ.
Κάθε φορά που οποιοσδήποτε πάει να στείλει μήνυμα, ενώ το δημοσιεύει, στον αποστολέα δείχνει Σφάλμα της database (τα περιγράφω παρακάτω). Πρέπει να κάνουμε κλικ στην αρχική σελίδα για να δούμε ότι το μήνυμα έχει τελικά δημοσιευτεί.
Μπήκα στο αρχείο καταγραφής σφαλμάτων και βρήκα από τις 7:30 το πρωί τα παρακάτω σφάλματα τα οποία είναι σε όλους τους χρήστες που δημοσίευαν μήνυμα ή έκαναν κάποια άλλη ενέργεια.

Τα σφάλματα είναι:

Σφάλμα βάσης δεδομένων: Can't create/write to file '/tmp/#sql_6910_0.MYI' (Errcode: 13)
Αρχείο: /var/www/vhosts/................../Sources/Profile.php
Γραμμή: 1292

Σφάλμα βάσης δεδομένων: Can't create/write to file '/tmp/#sql_6910_0.MYI' (Errcode: 13)
Αρχείο: /var/www/vhosts/................./Sources/Post.php
Γραμμή: 1926

Σφάλμα βάσης δεδομένων: Can't create/write to file '/tmp/#sql_6910_0.MYI' (Errcode: 13)
Αρχείο: /var/www/vhosts/............................/Sources/Subs-Post.php
Γραμμή: 1410

Σφάλμα βάσης δεδομένων: Can't create/write to file '/tmp/#sql_6910_0.MYI' (Errcode: 13)
Αρχείο: /var/www/vhosts/................................/Sources/Recent.php
Γραμμή: 803

Πήρα αμέσως backup τη βάση και έβαλα το φόρουμ σε συντήρηση.
Αν γνωρίζετε κάτι please help!
Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για ενέργεια hacker ή ιού στον σέρβερ το φιλοξενητή?

lampidona

Ψάχνοντας στο ιντερνετ για το errorcode 13 βρήκα ότι πρόκειται για troubleshooting της mysql και συγκεκιμένα:

Errcode 13 - Permission denied
Make sure the files and directories under ${OSS_HOME}/var/mysql are readable and writable by the mysql user.

Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ο mysql server του φιλοξενητή?  :o

lampidona

Βρήκα μια άκρη τελικά στο http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=8867.0
Είναι σίγουρα πρόβλημα του φιλοξενητή. Άντε να βρούμε άκρη τώρα  :(.
Εάν το έχετε συναντήσει κι εσείς πείτε μου τελικά τι έγινε και το διορθώσατε μπας και τους το πω και το φτιάξουν και αυτοί... γιατί αλλιώς πολύ φοβάμαι!!!!

lampidona

Διορθώθηκε τελικά.... ευτυχώς!!!

agridoc

Διορθώθηκε και το πρόβλημα με το μέλος;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

#13
Επανέρχομαι με το θέμα του προφίλ του μέλους γιατί προέκυψε ξαφνικά και σε άλλο μέλος το ίδιο πρόβλημα, αλλά εμφανιζόταν ότι προέρχεται από τελείως διαφορετική μεριά. Τελικά το έλυσα και μέσω αυτού λύθηκε και το πρόβλημα του αρχικού μέλους που σας είχα γράψει. Τι ήταν?
(Εδω τώρα θα χρειαστώ γενικά τις γνώσεις σας όσον αφορά στο τι ή τι δεν μπορεί να επιτρέπει ένας φιλοξενητής στους χρήστες του, εάν γνωρίζετε.)

Το πρόβλημα προερχόταν από τα λίνκς τα οποία είχαν γράψει τα μέλη αυτά στα προφίλ τους, είτε αυτά αφορούσαν σε προσωπικές ιστοσελίδες είτε σε blogs... κυρίως το δεύτερο  :o.

Πριν από 2 μήνες η εταιρία που φιλοξενεί την ιστοσελίδα και το φόρουμ, έστειλε ένα γενικό email στο οποίο έλεγε ότι λόγω επίθεσης χιλιάδων σπάμ, "επέβαλε" την αναβάθμιση όλων των φόρουμς που φιλοξενούσε στην τελευταία τρέχουσα έκδοση διαφορετικά θα ξεκινούσε τις διαδικασίες μεταφοράς των ιστοσελίδων αυτών σε άλλη εταιρία. Επιπλέον, στο mail αυτό εξηγούσε κάποιες ρυθμίσεις που ήθελε να γίνουν στις φόρμες αποστολής mail ώστε να μην υπάρχουν κενά που μπορούν να εκμεταλλευτούν οι χάκερς. Πράγματι κι εγώ έκανα την αναβάθμιση στο φόρουμ στην έκδοση 1.1.4 και τίποτε άλλο από τη στιγμή που δεν είχα τέτοιου είδους φόρμες. Μετά από αυτό το συμβάν, τα μέλη που είχαν στο προφίλ τους λίνκς που παρέπεμπαν σε τοποθεσία .blogspot.com και πήγαιναν κάποια στιγμή να αλλάξουν το προφίλ τους αυτό δημιουργούσε τα προβλήματα που σας ανέφερα στο πρώτο πόστ μου. Και όχι μόνο στο προφίλ. Κάθε μήνυμα ή πμ που έχει μέσα τέτοιο λίνκ ή λίνκς από κάποιες άλλες τοποθεσίες (κυρίως με emoticons) δεν τα δέχεται και βγάζει μήνυμα ότι απαγορεύεται.
Όλα αυτά βέβαια χωρίς να έχει έρθει κανένα mail ή άλλη ειδοποίηση για επιτρεπόμενες ή απαγορευμένες τοποθεσίες από τον φιλοξενητή  >:(.

Τελευταία άρχισαν και άλλα προβλήματα. Κάποια μέλη που στην δουλειά τους βρίσκονται σε σερβερ δικό τους δεν μπορούν να μπούν καθόλου στο φόρουμ. Στην ιστοσελίδα ναι, αλλά όταν κάνουν κλικ στο λίνκ του φόρουμ βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

You are not authorized to view this page
You might not have permission to view this directory or page using the credentials you supplied.

--------------------------------------------------------------------------------

If you believe you should be able to view this directory or page, please try to contact the Web site by using any e-mail address or phone number that may be listed on the ......... home page.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για αυτό το μήνυμα έμαθα ότι είναι μήνυμα των Windows Server και βγαίνει όταν στον σέρβερ έχουν γίνει κάποιες ρυθμίσεις δικαιωμάτων.
Άρα και αυτό οφείλεται στον φιλοξενητή?

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε, εάν γνωρίζετε, εάν μπορεί ο εκάστοτε φιλοξενητής να απαγορεύει κατά βούληση την είσοδο χρηστών προς μια τοποθεσία και τι μπορώ να κάνω εγώ πέρα από το να παραπονεθώ για όλα αυτά. Η λύση του να αλλάξω φιλοξενητή ας τη θεωρήσουμε σαν τελευταία μιάς και, εάν γίνεται, δεν θα ήθελα να μπω σε τέτοια διαδικασία αυτή τη στιγμή λόγω έλλειψης χρόνου. Έμαθα κιόλας ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει από μένα εξ΄ολοκλήρου (μεταφορά βάσης, στήσιμο κλπ) και πάντα υπάρχει το πρόβλημα τα θέματα να έχουν πρόβλημα με τις γραμματοσειρές στον νέο σέρβερ (έτσι μου είπαν από άλλη εταιρία).

Υ.Γ. Δεν ξέρω εάν αυτό που σας ρωτώ ξεφεύγει από τις δικαιοδοσίες των συζητήσεων του φόρουμ, εάν όμως είναι έτσι παρακαλώ αν μπορείτε να με κατευθύνετε για το που να απευθυνθώ προκειμένου να βγεί κάποια άκρη. Το πρόβλημα στο φόρουμ έχει αρχίσει και γίνεται αρκετά ενοχλητικό και πρέπει οπωσδήποτε να το διορθωσω  :-[.

agridoc

Δυστυχώς μια δυσάρεστη εμπειρία που είχα μετά πώληση μιας εταιρείας host (που είχε δοκιμαστεί εντατικά και όλα δούλευαν ρολόϊ) σε νέα αφεντικά και εισαγωγή "για την ασφάλεια μας" ένα σωρό περιορισμών λύθηκε (αφού ξόδεψα κάμποσο χρόνο) με αλλαγή host. Λίγο πολύ έφυγαν όλα τα μεγαλύτερα sites.

Αν το πρόβλημα που έχεις είναι μόνο αυτό, δεν νομίζω οτι είναι τόσο τρομερό, αφού βρήκες και πως να το παρακάμψεις. Κανένας host δεν είναι τέλειος, αρκεί να μην υπάρχουν προβλήματα που δεν λύνονται.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

Τα άλλα προβλήματα με τα λίνκ τα παρακάμψαμε ενημερώνοντας τα μέλη να βάζουν ελληνικούς χαρακτήρες στο .com ώστε να μην το αναγνωρίζει ο σέρβερ τους, και με τέτοια κόλπα παρακάμψαμε και τα υπόλοιπα (όχι ότι είναι και ότι καλύτερο). Το θέμα όμως της επικοινωνίας με κάποιους σέρβερ μελών δεν λύνεται. Με αυτό δεν ξέρω τι θα γίνει. Θα τους ενημερώσω και βλέπουμε....  :-\. Αρκεί να σταματήσουν εδώ και να μην έχω κάθε τρείς και λίγο άλλα...  :(
Ευχαριστώ agridoc!

Advertisement: