Pretty URLs! hakkında bilgi ve nasıl kurulur?

Started by ferdi866, March 15, 2008, 09:57:00 AM

Previous topic - Next topic

Hoochie Coochie Man

Tühh yaa, evet çok eskiden çok kısa bir süre hem Türkçe, hem İngilizce idi site. Keşke hiç yapmasaydım.
Neyse sağol Eren
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

Bunu düzeltmenin bir yolu var, forumunu UTF-8'e çevirip convert entities diye bir fonksiyon var onu çalıştırmak.
Eren "forsakenlad" Yaşarkurt
SMF Friend & Former Team Member

Hoochie Coochie Man

Ohoo, sen siteyi at çöpe diyorsun :)
Ben şimdiye kadar bakım sayfasında "forumu ve veritabanını utf8 e dönüştür" butonunu kullanıp, doğrulabilmiş kimseyi göremedim :D  O riske gireceğimi sanmıyorum :S
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

Sende oradan yapma, tüm veritabanının bir çıktısını al (Phpmyadmin'den SQL olarak). Daha sonra admindeki bölümü kullanarak dönüştürme işlemini yap (bütün veritabanın bozulmuş olabilir). Daha sonra Phpmyadmin kullanarak tüm tabloları kaldır. SQL dosyasını bir metin düzenleyici ile açarak latin1 metinlerini utf8 ile değiştirt. Daha sonra thorn karaktleri (mesela ı bir garip çıkar veritabınında ondan bahsediyorum) gerçek versiyonları ile değiştirt. Son olarak bu güncellenmiş SQL dosyasını phpmyadmin ile import et. Admin paneline git entity convert seçeneğini görürsün, son olarakta onu çalıştır. Bu şekilde çözebilirsin, denenmiştir.

Tick Tock

Ben UTF8 sorununu pma dan bozulan karakterleri importlayarak çözmüştüm ama topicleri bir türlü düzeltememiştim neyseki yaklaşık 2500 tane türkçe karakter kullanılmış topic vardı diğerleri hep ingilizceydi onları sinanın başlıkları düzelt modunu da kullanarak elle düzeltmiştim kurtulmuştum.Ama Pretty Urls kurmak için bu kadar zahmete değer mi bilmem.

Dün gece sorunları aşıp modu kurdum, google indexlenmesiyle fazla ilgiliyim ne kadar yararı var indexlere ilerleyen günlerde paylaşırım.
This is our time, we have you now, you are our great delight, scream to your god, who never hears a thing, he's not with you now, the time is right !

forsakenlad

PrettyURLs in son sürümü UTF-8 gerektirmiyor...

Hoochie Coochie Man

Eren arkadaş bak..

Quote from: Tick Tock on September 24, 2008, 08:13:21 AM
Ama Pretty Urls kurmak için bu kadar zahmete değer mi bilmem.

demiş. Örneğin, benim database yi etki eden modlarım da var, onlara birşey oluyor mu bu işlemlerde?

Ama bu yazını sık kullanılanlara kaydediyorum, bir gün deneyecem :)
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

Hoochie Coochie Man

Quote from: *eren on September 24, 2008, 08:25:03 AM
Olmaz neden olsunki.

Anladım, dediğim gibi deniyeceğim..
Sonuçta elimde 4 ayrı yerden alınmış yedek olacak, ne olursa olsun toparlarım yine ;)

Ama şunu da not edeyim, Türkçe bölümünde bunun bir dökümanı hazırlanmalı, bunun mağduru o kadar çok ki :)
Sırf bu sorunu çözemeyip, sitesini kapatanlar var :)
İnadına SMF 1.1.X

forsakenlad

Anlıyorum evet aslında o tarz bir doküman yazabilirim.

Hoochie Coochie Man

Konuların eski haldeki link görünümüne nasıl bakabilirim? Bir tüyo var mı bunun için?

Edit: Tamam Alpay gösterdi; "Konuyu Böl" linkinden görebilirsiniz.
İnadına SMF 1.1.X

Sinan ANDIRMAN

pretty url yi kurdumlinux hosting ve karakter dilim utf-8.linki yazıp tıklayınca bembeyaz sayfa çıkıyor(htaccess dosyası anadizinde gözükmüyor)

Tick Tock

Modun zararının gördüm desem yeridir.Google a bağlı xml sitemap hata vermeye başladı bundan sonra.Hata kayıtlarına bakıyorum çok fazla geri dönüş linki var tarzı birşey söylüyor.Demek istediği eski görünümlü indexlenmiş linklerin tıklanınca prettyurl haline dönmesi.İndexlerim çoğalacağına azaldı.Yinede sabrediyorum kaldıramayacağım.

2 gün sonra gelen edit: Sitemap dosyalarındaki hatalar kalktı, eski haldeki linklerden 3 te 1 kaybım oldu... Fakat google yeni şekildeki linkleri mükemmel indexliyor.Bir ping atıyorum 1 saat sonra bakıyorum ping attığım konu indexlenmiş ve en tepelerde ( tabi yukarda olmasının sebebi PR) Birkaç index kaybım oldu ama eski performansı 1 ayda yakalarım.1 sene sonraki durumu düşünemiyorum bile.
This is our time, we have you now, you are our great delight, scream to your god, who never hears a thing, he's not with you now, the time is right !

Özgür

Sinan ANDIRMAN forum dizininiz yazılabilir olmadığı için .httaccess oluşturamamıştır mod başlangıçta.
Kullanan birinden geçici olarak httaccess alıp ayarlarını değiştirmeyi deneyin.
So Long

Sinan ANDIRMAN

zaten şu an seoyu kurucam pretty den vazgeçtim.nedeni tabloların veritabanını çok kasması ve alanı doldurması

Pяηѕѕ LF

bende 0.8.1 falan yüklü oldugunuda silmissin.. :/

Galiba son sürümü bu:

Pretty URLs 0.9 (Snapshot 2008-August-17)   Snapshot   Aug 16   53.2 KB

http://prettyurls.googlecode.com/files/prettyurls-20080817.tar.gz

eskini kaldirip bunumu yüklememiz lazim yoksa eskini manuel olarak yükseltmemiz mümkünmü ?  :-\

Kolay gelsin.
1.1.21 Default

sqezzi

Sitem UTF-8, önce 0.8.4 kurdum, sonra kaldırım 0.9 kurdum. ikisi de düzgün çalıştı.

Bir sorum olacak, Pretty URLs kurduktan sonra robots.txt nasıl olmalı, kullanan varsa örnek olarak verebilir mi? Teşekkürler.

Özgür

So Long

sqezzi

Kafam karıştı açıkçası, robots.txt ile bazı dosyaları engellemezsem botlar herşeyi listelemez mi?

caglaruzun

robots.txt ile pretty urls'nin alakası yok.
robots.txt ile her türlü engellemeyi yapabilirsin : )

www.bumec.net | Paylaşım Platformu
www.simsturkiye.com | Türkiyenin Sims Fan Sitesi

Advertisement: