Pretty URLs! hakkında bilgi ve nasıl kurulur?

Started by ferdi866, March 15, 2008, 09:57:00 AM

Previous topic - Next topic

NirvanaTR

Bu kadar arızalı bir mod olamaz. Her saat başı bir sorun çıkarıyor.

Özgür

Urllerde türkçe karakterleri falan yuttuğu yok, kuramıyorsanız moda laf etmeyin. Modda tek bir değişim dahi yapmadım. Ve 1 yıldır kullanıyorum.

'ü'   =>   array ('u', 'U'),
'ğ'   =>   array ('g', 'G'),
'ç'   =>   array ('c', 'C'),
'ş'   =>   array ('s', 'S'),

bunlar zaten var. modda
'u' => array ('u', 'U', 'ù', 'Ù', 'ú', 'Ú', 'û', 'Û', 'ü', 'Ü', 'Ụ', 'ụ', 'Ủ', 'ủ', 'Ũ', 'ũ', 'Ư', 'ư', 'Ừ', 'ừ', 'Ứ', 'ứ', 'Ự', 'ự', 'Ử', 'ử', 'Ữ', 'ữ', 'ů', 'Ů'),

'g' => array ('g', 'G', 'ğ', 'Ğ'),
'c' => array ('c', 'C', 'ç', 'Ç', 'ć', 'Ć', 'č', 'Č'),
gibi...

Yaptığınız şeyin anlamını dahi bilmiyorsunuz. Öyle yaparsanız g ve G olan linkleri ğ li hale getirecek.
phpmyadmin'den smf_prettyurl_cache ve smf_prettyurl_topic i boşaltın.
So Long

NirvanaTR

http://www.forum.nirvanatr.com/site-hakknda/ Kategorinin adı site hakkında

sence harf yutmuş mu yutmamış mı. smf_prettyurl_cache ve smf_prettyurl_topic i boşalttım zaten

Alpay

Arkadaşlar çözüm bu konun içinde var 13 sayfayı okumadan lütfen mesaj yazmayınız bu konuya.

NirvanaTR

hocam tüm sayfayı okudum.Denilenleri yaptım ama kategori linkleri düzelmiyor.

simpledizayn

Quote from: Özgür´ on January 08, 2009, 04:21:47 PM
Bunu bir deneyin direkt sorunu görme imkanı yok bekleyelim denedikten sonra indexlemezse başka şeylerde ararız sorunu

Aynı sorun bir başka sitede de var. index.template.php ektedir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Alpay

Bu cevabımını da okudunuz mu ?

1x sürümlerinde nedense cevirmiyor.Sorun kodsal tabi ki .

Quote from: Alpay on September 15, 2008, 05:54:52 AM
Quote from: Hoochie Coochie Man on September 15, 2008, 05:48:51 AM
Eee, çözüm var mı Alpay?

Neden bu tür 3-5 linki bu şekilde yapıyor da diğerini düzgün yapıyor.

Yazılım olarak problem var tabi ki yeni sürümde danni ye bağlı (erende yardım ediyordu sanırsam Türkçe karakterler için(erene iletmek lazım))

Bak bir de: http://forum.silenthilltr.com/silent-hill-haberleri/homecoming-i231in-kapak-belli-mi/

walla normal ini kurup o iki kodu eklerse bence daha iyi bir verim olabilir. Secim kullanıcılara kalmış =)

Birde sürüm farklılıkları var benim başımada geldi bir forumumda 2,x sürümünde o iki kod ile sorun yokken bölüm ve konu başlıklarında 1,x sürümünde bölümlerde çevirmemişti...

Modifikasyon tam randumanlı değil Türkçe karkterler için.Bunu söylemek istemezdim ama ancak olan olaylar bu.

[istay10.com]

Quote from: simpledizayn on January 08, 2009, 02:28:56 PM
Quote from: [istay10.com] on January 08, 2009, 08:57:42 AM
Quote from: simpledizayn on January 08, 2009, 05:01:49 AM
Url'ler googlede görünmüyor. Hiçbirini indexlememiş. Sadece actionlar mevcut.

acele etme. indexlenir.

Arkadaşlar yalnızca yardımcı olabilmek adına destek için yazın yazmak için yazmayın!

Google bot devamlı sitede... Dün eklediğim modifikasyonun action linki bile bugün çıkıyor fakat konu ve bölüm url adresleri çıkmıyor. Google site araçlarına baktığımda url'ler hatalı veya ulaşılamaz görünüyor. Sitede sorun yok ve forum ziyaretçilere açık.

Lütfen bilgisi olmayan arkadaşlar bu konuya gereksiz yorum yazmasın!

google hakkında index hakkında önce araştırma yapacak sonra derdini yazacaksın. ya ben şu şu modu kurdum ama google hala indexlemedi? olabilir. smf yi sevmeyen bir arama motoru var,adı google. geç indexler. bir bakmışsın bir anda botlar sarmış siteni bri bakmışsın yok. bak bunu da sadece yazmış olmak için yazıyorum.

şahsen pretty url modunu da kaldırdım. son zamanlar da bazı sıkıntılara yol açtı. smf2 nin rc sürümünü bekliyorum heyecanla. okuduklarıma göre daha bir google dostu deniyor. göreceğiz.

pretty url database hantalı bir sistem, bunu herkes kabul edecektir. ancak anında google tarafından farkedilip indexlenmenizi beklemeyin. sadece linklerinizi  konu adına cevirerek indexlenmeyi beklemeyin, eger bunu bekliyorsanız kusura bakmayın ama bilgi yoksunu cahilmastersınız demektir.

dökümanlar bölümündeki konuları okuyun ve pr sittelerindeki makalelere bakın. yüzde yüz sonuç asla yoktur. zira benim index sayım 5 ay önce 130bin ken su an 25binlerde. google ne yapar eder çözümsüz. yeni yeni icatlar çıkartıyor kerata.
istasy10 ====> kıvılcımı biz çakarız, yangını sen çıkarırsın.

Özgür

Database konusunda değişim olmayacak bildiğim kadarıyla yazarı bu konuda haklı , keyfinden değil konu başlığı değişsede konuya verilmiş olan linkler çalışsın diye db kullanıyor, yada indexleriniz kaybolmasın diye.

Bu arada mod hakkında birşey keşfettim. Admin panelinden bakım yaparsanız (pretty den) yada onun zamanla yaptığı bakımlardan birinde, httaccess de yaptığınız değişimler kayboluyor. Bu yüzden Bu değişimleri Sub-PrettyUrl.php dosyasında

$htaccess = '

satırından sonra eklemelisiniz. Seo4Arsiv kullanıyordum ne zaman bakım yapsam httaccesse kodlarını eklemek zorunda kalıyordum böylece kurtulmuş oldum.

Aslında Pretty url'nin filter larını nasıl kullanacağımıza dair olan yazıyı türkçeye çevirse birisi çok iyi olur :p
So Long

Yağız...

Quote from: Özgür´ on January 31, 2009, 10:55:41 AM
Aslında Pretty url'nin filter larını nasıl kullanacağımıza dair olan yazıyı türkçeye çevirse birisi çok iyi olur :p
Nerede yazılı bu?

Özgür

http://code.google.com/p/prettyurls/wiki/Filters burada yazılı.

Aslında pretty için yeni bir konu açılsa ve http://code.google.com/p/prettyurls/wiki/TroubleShooting burdaki bilgileri vesair de ben çevirebilirim. burada arada kayboluyor çünkü yazdıklarımız.
So Long

Özgür

Bugün kaldırmaya karar verdim pretty url'yi. rc1 e geçtiğimde sadece reverter'ını kuracağım. Kim ne derse desin kim karşı çıkarsa çıksın. Çok fazla yavaşlatıyor siteyi. Öyleki Tablolarını boşalttığım zaman site tıkır tıkır çalışıyor hiçbir şekilde yavaşlama yok. Ama aradan 2-3 gün geçipte tablo 20 mb ın üstüne çıkarsa konular geç açılıyor aramalar yavaşlıyor vesair.

Eğer birisi uğraşır da zamanlanmış görev olarak eklerse her gün pretty tablolarını boşaltmayı ki bu çokta zor değil  (benim zamanım yok, worddescription'un scriptini düzenliyorum) belki tekrar geçmeyi düşünebilirim.

Site ne kadar büyük olursa tablodaki şişmede o kadar büyüyor. Bunun konu sayısıyla alakası yok, daha çok gelen ziyaretçi ve botlarla alakası var. Ne kadar çok bot girerse siteye o kadar artıyor bu yavaşlık.
So Long

[istay10.com]

Quote from: Özgür´ on February 03, 2009, 10:41:23 AM
Bugün kaldırmaya karar verdim pretty url'yi. rc1 e geçtiğimde sadece reverter'ını kuracağım. Kim ne derse desin kim karşı çıkarsa çıksın. Çok fazla yavaşlatıyor siteyi. Öyleki Tablolarını boşalttığım zaman site tıkır tıkır çalışıyor hiçbir şekilde yavaşlama yok. Ama aradan 2-3 gün geçipte tablo 20 mb ın üstüne çıkarsa konular geç açılıyor aramalar yavaşlıyor vesair.

Eğer birisi uğraşır da zamanlanmış görev olarak eklerse her gün pretty tablolarını boşaltmayı ki bu çokta zor değil  (benim zamanım yok, worddescription'un scriptini düzenliyorum) belki tekrar geçmeyi düşünebilirim.

Site ne kadar büyük olursa tablodaki şişmede o kadar büyüyor. Bunun konu sayısıyla alakası yok, daha çok gelen ziyaretçi ve botlarla alakası var. Ne kadar çok bot girerse siteye o kadar artıyor bu yavaşlık.

aynı sorun canıma tak ettiği için kaldırdım :)

Yağız...

Bu olaya ben bakabilirim. Hangi tabloların boşaltılması gerekiyor?

[istay10.com]

Quote from: Yağız on February 06, 2009, 06:24:50 AM
Bu olaya ben bakabilirim. Hangi tabloların boşaltılması gerekiyor?

Bunun yalnız bir faydası olmayacak. tabloyu boşalttığınızda tüm urlleri yoketmiş olacaksınız. sistem yeniden url oluşturacak.

evet aynı url oluşacak yine ama bu bir çözüm değil.siz yine database'i yormuş olacaksınız.

Özgür

@istay10.com,
Bu database'i yormuş olmayacak, 20.000 mesaj 3.000 konu 23.000 url demektir. Buynun yanında actions vesairde eklenince sayı 50 bine kadar çıkıyor. Buda database'de günden güne artan hatta 2-3  hafta silmesen 50 mb'ı bulan bir tablo oluşturuyor. Ben pretty urlyi seviyorum database kullanması da çok güzel birşey, zira database'de dokunmadığın sürece urllerini asla kaybetmiyorsun.

Ama gelgelelim bu sitenin daha yavaş çalışmasına sebep oluyor. Ve ben database kullanmasını "istemiyorum". Hatta çünkü bu benim işime yaramıyor, çünkü google la ilgilenmiyorum. Ben kullanıcılarım için daha güzel görünümlü urller olmasını istiyorum modun ismide bu zaten.

Truncate table sorgusu database'i yormaz, siteye giren her kullanıcı databaseden sorgulatarak kullanıyor tüm urlleri, veri ne kadar büyük olursa o kadar yavaşlıyor site. (bu benim tahminim sadece)

Her neyse..

@Yağız

smf_pretty_topic_urls ve smf_pretty_urls_cache tablolarının boşaltılması gerekiyor.
Ben bakım yapıldığında iki tabloyuda boşaltması için Subs-Prettyurls.php de şu kodu kullanmıştım.

$smcFunc['db_query']('truncate_table', "
TRUNCATE {db_prefix}pretty_urls_cache");
$smcFunc['db_query']('truncate_table', "
TRUNCATE {db_prefix}pretty_topic_urls");

Filter olayını çözdüm sayılır :D galeri'nin normalde pretty url desteği yoktu çırpınıp birşeyler yaptım

(: http://www.rockayseri.net/rk/mgallery/

öğelerin ve albümlerin urllerini güzelleştirmeye çalıştım.
Bununla alakalı bir döküman yazmaya çalışacağım ama senin vaktin varsa o yazıyı yani
http://code.google.com/p/prettyurls/wiki/Filters
Burdaki yazıları türkçeye çevirebilirsen çook daha güzel olur.

- Özgür
So Long

Yağız...

Ektekini dener misin?(kullanmadığın biryerde denersen iyi olur :) hiçbiryerde kurmadım)

Özgür

Çalışıyor. 12 saat aralıkla yani sabah ve akşam 6 da çalışmaya ayarladım. Harika oldu bu. Çok teşekkürler Yağız.

Eğer istersen demo.rockayseri.net in ftp bilgilerini falan yollayayım sana? aynının birde 1.1.x olanı var deneme yaparken kolaylık olabilir(: ben hiç localhost kullanmadığım için bana böylesi daha kolay geliyor
So Long

Yağız...

Quote from: Özgür´ on February 06, 2009, 12:13:07 PM
Eğer istersen demo.rockayseri.net in ftp bilgilerini falan yollayayım sana? aynının birde 1.1.x olanı var deneme yaparken kolaylık olabilir(: ben hiç localhost kullanmadığım için bana böylesi daha kolay geliyor
1.x'te Scheduled Tasks olayı var mı ki? :)

Özgür

Onun için demiyorum (: genel olarak deneme amaçlı yapacağın şeyler için diyorum :p
So Long

Advertisement: