Διαγραφή μηνυμάτων απο παλιότερα θέματα. Η γνώμη σας;

Started by abraamz, March 31, 2008, 09:03:51 AM

Previous topic - Next topic

abraamz

Κάποιο μέλος αποφάσισε (για τους δικους του λόγους) να διαγράψει όλα τα μηνύματα του. Περίπου 500 θέματα μένουν ξεκρέμαστα όσον αφορά την συνέχεια και τις απαντήσεις του συγκεκριμένου μέλους.

Τα μηνύματα δεν έχουν χαθεί. Βρίσκονται στον κάδο ανακύκλωσης.

Ποια ειναι η γνώμη σας; Τα μηνύματα ανήκουν σε αυτον που τα γράφει ή στο φόρουμ για την πληρότητα των θεμάτων;

Τεχνικά μπορεί να τεθεί κάποιος περιορισμος του τύπου "δεν επιτρέπεται η επεξεργασία μετά απο 2μέρες" ή "δεν επιτρέπεται η διαγραφή μετά απο 7 μέρες";

Τι νόημα έχει ένα φόρουμ όταν πολλά θέματά του είναι γεμάτα κενά. Αν είμαι νεο μέλος δω ένα θέμα που με ενδιαφέρει και δεν βγαζω νόημα και το ίδιο μου συμβεί για ένα δυο θέματα ακόμη δεν θα θεωρήσω το φόρουμ άχρηστο (ή τουλάχιστον εκνευριστικό!)


(τροποποίηση)
Βρήκα και αυτό το παλιότερο θέμα σχετικά http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=175888.0
τελικά, τεχνικά γίνεται ο χρονικός περιορισμός;

GoofyX

Εγώ, σε οποιοδήποτε φόρουμ αν έστηνα, προσωπικά δε θα έδινα τη δυνατότητα διαγραφής μηνυμάτων, ακριβώς γιατί χάνεται το νόημα. Πιθανόν οι συντονιστές να είχαν δικαίωμα εγγραφής. Όταν για παράδειγμα ένα μέλος παραβιάσει κάποιο κανόνα του φόρουμ, τότε διαγράφεις μέσα στο μήνυμά του τις επίμαχες λέξεις ή φράσεις, αλλά το μήνυμα το αφήνεις ως έχει. Αυτό θεωρώ πιο σωστό.

Τα μηνύματα ναι μεν μπορεί να τα γράφει κάποιος, αλλά αυτός ο κάποιος έχει συμφωνήσει με τους κανόνες ενός μέσου προτού γράψει μέσω αυτού. Οπότε, αν στους κανόνες σου προσθέσεις ότι δεν επιτρέπεται η διαγραφή των μελών των μηνυμάτων, νομίζω ότι είσαι καλυμμένος.

Διάβασε αναλυτικά και το άλλο θέμα που βρήκες. Όσον αφορά τους τεχνικούς περιορισμούς, δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται κάτι και τι.

Στην τελική βέβαια, εξαρτάται και από το περιεχόμενο του φόρουμ σου...
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Alexman

Αποψή μου, κακώς υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής επ' αόριστον by default.

Τεχνικά βεβαίως και ισχύει ο περιορισμός. Εγώ έχω δώσει μερικές μέρες μόνο περίοδο χάριτος για την τροποποίηση των μηνυμάτων. Μόλις περνάνε, αυτόματα χάνεται ΚΑΙ το δικαίωμα διαγραφής. Σε κάποια άλλα φόρουμ, το διάστημα που δίνουν για τροποποίηση είναι μόνο μερικές ώρες.

Τέλος, για το θέμα, που έθιξες, θα έλεγα να τα επαναφέρεις. Εξαρτάται βέβαια από εσένα, αλλά εκτιμώ ότι αν το επιτρέψεις μια φορά θα έχεις παρόμοια προβλήματα και στο μέλλον.

Εμένα μου έτυχε ένα παρόμοιο περιστατικό, αλλά επειδή το μέλος ήταν πολύ μπάζο, και τα περισσότερα μηνύματά του ήταν ανούσια έως σπαμ και εκτός θέματος, όχι μόνο έκανα τα στραβά μάτια, αλλά το χάρηκα κι όλας, διότι από μόνος του καθάρισε το φόρουμ.

Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Γενικά το σβήσιμο μηνυμάτων μόνο προβλήματα δημιουργεί.  Ασυνέχειες και μπερδέματα στα θέματα.

alfalfa2606

Το έπαθα κι εγώ....Λόγω δικής μου αμέλειας και έλειψης φαντασίας τελικά, μέλος αποφάσισε να σβήσει περίπου 60 θέματα τα οποία είχε ανοίξει το ίδιο με τη λογική ότι ήταν παλιά ή ότι δεν είχαν -σύμφωνα με αυτό- αρκετή ανταπόκριση...

Το θέμα δεν είναι αυτό μόνο αλλά ότι δεν έκανε καν τον κόπο να ενημερώσει...Έτσι δημιουργήθηκε ένα αλλαλουμ από τα μέλη και μη για το που πήγαν τα μηνύματα....

Φυσικά το δικαίωμα, μόλις βγήκε στην επιφάνεια το "έγκλημα", αφαιρέθηκε απ'όλα τα μέλη και έτσι τώρα πια το κεφάλι μου ήσυχο θα έχω...

GoofyX

Quote from: alfalfa2606 on March 31, 2008, 07:59:39 PM
Το έπαθα κι εγώ....Λόγω δικής μου αμέλειας και έλειψης φαντασίας τελικά, μέλος αποφάσισε να σβήσει περίπου 60 θέματα τα οποία είχε ανοίξει το ίδιο με τη λογική ότι ήταν παλιά ή ότι δεν είχαν -σύμφωνα με αυτό- αρκετή ανταπόκριση...

Όταν λες έσβησε τα θέματα, έσβησε ολόκληρα τα θέματα για τα οποία ήταν δημιουργός αυτός, μαζί με τις απαντήσεις από κάτω οποιονδήποτε χρηστών;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

alfalfa2606

Quote from: GoofyX on April 01, 2008, 09:10:38 AM
Quote from: alfalfa2606 on March 31, 2008, 07:59:39 PM
Το έπαθα κι εγώ....Λόγω δικής μου αμέλειας και έλειψης φαντασίας τελικά, μέλος αποφάσισε να σβήσει περίπου 60 θέματα τα οποία είχε ανοίξει το ίδιο με τη λογική ότι ήταν παλιά ή ότι δεν είχαν -σύμφωνα με αυτό- αρκετή ανταπόκριση...

Όταν λες έσβησε τα θέματα, έσβησε ολόκληρα τα θέματα για τα οποία ήταν δημιουργός αυτός, μαζί με τις απαντήσεις από κάτω οποιονδήποτε χρηστών;

Ακριβώς...

GoofyX

Quote from: alfalfa2606 on April 06, 2008, 06:47:00 PM
Ακριβώς...

Ένας λόγος παραπάνω για να μην επιτρέπεις διαγραφή μηνυμάτων. Άντε έσβησε τα δικά του πες, αλλά και των άλλων (ως δημιουργός του θέματος); Ανεπίτρεπτο. Τα άλλα μέλη δεν παραπονέθηκαν;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Alexman

Τα μέλη πολλές φορές έχουν εντελώς κουφές αντιδράσεις. Διαμαρτύρονται σε άσχετα και ασήμαντα ζητήματα, και σε ουσιώδη κάνουν μώκο, ή απαξιούν να ασχοληθούν... Τι να πω, είναι όπως ξυπνήσει κανείς μάλλον.

Εγώ το βλέπω καθημερινά, φαντάζομαι και άλλοι... Τώρα για το θέμα, το καλό είναι ότι όταν σβήνεται ένα θέμα, τα μηνύματά του πάνε όλα μαζί στον κάδο, και όχι ξεχωριστά.

Η μόνη περίπτωση να επιτρέπεται η διαγραφή θεμάτων είναι σε πιθανή ξεχωριστή κατηγορία όπου το κάθε μέλος είναι συντονιστής του θέματός του. Αλλά τότε μάλλον δεν θα συμμετείχε κανείς.

alfalfa2606

Quote from: GoofyX on April 07, 2008, 12:43:26 AM
Quote from: alfalfa2606 on April 06, 2008, 06:47:00 PM
Ακριβώς...

Ένας λόγος παραπάνω για να μην επιτρέπεις διαγραφή μηνυμάτων. Άντε έσβησε τα δικά του πες, αλλά και των άλλων (ως δημιουργός του θέματος); Ανεπίτρεπτο. Τα άλλα μέλη δεν παραπονέθηκαν;

To Θέμα είχε ξεκινήσει πολύ καιρό πριν...Υπήρχαν μέλη που έψαχναν θέματα κλπ αλλά απευθυνόντουσαν στον admin μέσω pm με αποτέλεσμα ποτέ να μην έχει φανεί κάτι δημόσια.ΑΠό την άλλη μην γνωρίζοντας εγώ ότι έχουν διαγραφεί θέματα και μάλιστα χωρίς να θυμάμαι (ή πιο σωστά- χωρίς να έχω φτιάξει το παζλ στο μυαλό μου) ότι όλα τα θέματα που έψαχνα είχαν δημιουργθεί από το ίδιο μέλος.

Τελικά η "πατάτα" φάνηκε όταν ένα μέλος έκανε τον συνδιασμό και το αποκάλυψε δημόσια θέλοντας πολύ απλά να ρωτήσει τα άλλα μέλη αν αυτό το θεωρούσαν σωστό ως προς αυτά.

Φυσικά από εκεί και πέρα αφαιρέθηκε οποιοδήποτε τέτοιο δικαίωμα, αν και τελικά κανένα μέλος δεν πήρε θέση, από καθαρή διακριτικότητα υποθέτω.



Advertisement: