SMF Neden Bedava

Started by Alpay, April 01, 2008, 06:23:10 PM

Previous topic - Next topic

Alpay

Arkadaşlar Elimden geldigince SMF 'nin neden bedava oldugunun felsefesini size aktarmak istedim.Gereğinin yapılması moderatörlere arz ederim=). (Yanlışlarım varsa lütfen düzenlerseniz sevirinim)

Türkçe :
Ücretsiz: Daha İyi

Bir zamanlar basit makinelerle ilgili bir efsanede derdi ki , eğer ücretsiz bir program birşeyin karşısında ayakta kalabiliyorsa bu yüzlerce dolar eder demektir.Cevap basit : kesinlikle!!! Fakat bu küçük kelimelerle ifade edilenden çok daha fazlası var..bu nedenle neden ücretsiz daha iyidir?

Açık kodun ana mantığı son derece basit ve şirin : açık kodun mantıgı,komunizm veya sosyalizm gibi bir mantık değildir..Onlar sadece onun kritiklerinden bahseder.

Görüldüğü üzere,reklam veya para getiren şeylerden öte,bunu paraya çevirebilecek insanların sahip oldugu bir kaç önemli şey daha var :

1- Müşteri iyi muamele görüyor ve belki sırf bu nedenle geri gelecektir ve ürünü veya servisi tanıdıklarına tavsiye edecektir.

2-Daha çok insanın ürünü bilmesi ( reklam) daha çok kullanılma sağlar.

Ek olarak,aşağıdaki noktalar ile de maddi olarak sonuçlandırılabilir :

1-Programda değişiklik yapabilme özelliği ile istemediğiniz kısmı değiştirrisiniz ve bu sizi motive eder.
2-Ürünü mümkün olan en düşük fiyata veya ücretgsiz sahip olunabilme imkanı sunar.

Bu 2 nokta neden çok önemlidir? Çünkü eğer bir yazılım ücretsiz ise, herkes onu indirebilir. Eğer herkes indirebiliyor ise, kullanabilecek herkesin onu kullanma şansı var demektir ve bu da daha çok para sahibi olmaları demektir ve bu sayede bu insanlar diğer insanlara referans olurlar (yine ücretsiz indirmek için) aşağıdaki sebepler vasıtası ile :

1- Diğer insanların problemlerine modifikasyon gibi yine ücretsiz geliştirme veya oluşturma çözümleri sunulmuştur.
2- Ürünün yandaşlarını arttırır çünkü iyi yazılmış ve güzel korunmuştur.

Bir başka deyişle, yazılıma yüklenme olmadan, insanların indirmesine izin vermek... getirimizi arttırır.Satış stratejisi. Böylece savunmamızı daha iyi ve güçlü kılarız(programlara para vermiş insanlar da var).böylece projemize yakıt sağlamış oluyorz.
Küçük firmaların çoğu, ilk bir kaç yılda genel kayıba bakmadan yönetim gösterir, bu bilinen bir yöntemdir. Para kazanmak istiyorsanız, bu uzun bir vadedir. Açık kod şunu genişletir: eğer 1 milyon kullanıcımız varsa ( yüzde 0,5 i ödemne yapmış olsun) sizin ise ödeme yapan sadece 100 kullanıcız olsun ve bizim sizden çok paramız olacak demektir ( 100x100 < 5000X50)


Desteğin bir başka noktası daha var... Burada yaptıgımız gibi açık kod gelişmiş bir destek sistemine sahiptir. Ancak bu herkes için değildir, bu nasıl para kazanıldıgını açıklar. Ana fikir, küçük ödeme yapan kullanıcı sayısını arttır ve bu sana gelir olsun,benim rakamlarım yukarıda..

Bir başka önemli ve ihmal edilen konu ise eğitim... Program marketine girmek ne kadar zordur? Bazı sebeplerden dolayı kolay değildir. Emin olun siz google dan kolayca girip öğrenebilirsiniz.. Fakat hala çok çok acemi kişiler var. Kimse sizi bunun için kiralamaz. Açık kod, henüz yeterli tecrübeye sahip olmayan insanların bilgili ve cazip müşteriler halkine gelmesini sağlayan yollardan birisidir. Evet onlar bir süre sonra size ücretsiz kendi programlarını sunmaktadırlar. Fakat siz onlara  kullanım, test etmekve yasallık sunmaktasınız hemde ücretsiz... Onlar size ürünlerini veriyor siz onların devamını sağlıyorsunuz...

Bu bir takastır ve gezegenin heryerinde yapılmaktadır. Çünkü açık kod bunu yapmaktadır ve paralı firmaların ( mesela microsoft) tehditlerinin bu noktada başlaması, aslında stratejinin ne kadar iyi oldugunun bir ıspatıdır. Eğer değilse, eğer insanlar kazanmıyor ise, bu tehditler olmayacaktı..

Bizler çıldırmış hippiler değiliz...açık kod insanlarıyız...bizler programcıyız ve ben ücretsiz yazılım marketciliğnini en büyük taraftarıyım...
[Unknown], former Simple Machines Lead Developer


Link : http://www.simplemachines.org/about/whyfree.php
QuoteFree: it's better!
Some time ago one of the legends of Simple Machines was asked if a free program could stand it's ground against something that costs hundreds of dollars. The answer in short: for sure! But there's more to it then just those little words. So why is free better?

The idea of open source is simple and sweet; it is not an idea of communism or socialism like its critics sometimes say.

You see, throughout commerce and money-making, there are a few important things people have found make them money:

1.The customer being treated well, such that they will come back and recommend the product and/or services to their friends.
2.More people knowing about the product (advertising) and being able to get use out of it.

Further, it has been concluded that the following contribute to those goals:

1.Being able to modify the code such that you can change anything you don't like about the product, given motivation.
2.Having the opportunity to receive the product and/or service for free or at the least possible cost.

Why are these two things important? Because if the software is free, anyone can download it. If anyone can download it, then anyone who could possibly get use out of the product has a chance to use it, however much money they may have. These people then contribute by referring other people (who can also get it for free) and by:

1.Creating and developing solutions to other peoples problems, such as modifications, which are also open source.
2.Developing advocacy for the software because it is well written and well maintained.

So, in other words, by not charging for the software, and by even letting anyone download it... we increase the yield. Marketing strategy. We also develop advocacy much better and stronger (there are people who like paid products too, just not as strongly in most cases) than otherwise. We're adding significant fuel to the fire that is the project.

Most small business that don't fail in their first few years operate on a net loss, as is commonly known. If you want to make money, it's going to be in the long run not the short. Open source is just a widening of this; if we have a million users (0.5% of which paid), and you have only 100 ones (who all paid, and more) we still got more money than you did. 100 * 100 < 5000 * 50.

There's also the point of support. As we do here, most open source projects charge for advanced support. While this isn't for everyone, this is how they make money. The idea is to grow the client base from which the few paid ones come; again my numbers above.

Another very important and often ignored point is education. How hard is it to enter the programming market? Not that easy in some cases. Sure, you can go on Google and learn some things... but you're still a yellow novice. No one would hire you like that! Open source is a way people who aren't quite experts yet can grow and expand their knowledge such that they can become attractive employees. Yes, they're offering their software to you for free.... but you're offering to use and test it, and give them legitimacy for free too! They're giving you products, and you're increasing their resume.

It's barter, and it's done everywhere on this planet. Just because open source does it so well that it's starting to threaten "paid" companies like Microsoft only proves how good a strategy it is. If it weren't, if it weren't a gain to people... it wouldn't happen.

We're not crazy hippies, us open source people... we're programmers and I at least am a big fan of the free market.
[Unknown], former Simple Machines Lead Developer

madly

usta döktürmüşsünde 2.0 n finalini yada bi sonraki versiyonu paralı yaparlarsa bozulmazsın demi. malum bedavaya hiç bişey yürümüyor. ve bi malum daha bedava olarak ortaya çıkan şeyler ileride mutlaka ama mutlaka paralı oluyorda yani sen daha iyi bilirsin genede :)

mersindost

Eline sağlık.Bence Sabitlenmeli bu konu,veya Dökümantasyonlara taşınmalı

Quote from: madly on April 01, 2008, 06:52:07 PM
usta döktürmüşsünde 2.0 n finalini yada bi sonraki versiyonu paralı yaparlarsa bozulmazsın demi. malum bedavaya hiç bişey yürümüyor. ve bi malum daha bedava olarak ortaya çıkan şeyler ileride mutlaka ama mutlaka paralı oluyorda yani sen daha iyi bilirsin genede :)

Bence ücretli olmaz. Ücretsiz hizmetlerinde az da olsa karşılıgı vardır. Charter üyelik sistemi var. Yanii bi bakıma Bağış sistemi.Ben Bağış yapmadım ama yapacam.Herkes yapmak zorunda da değil tabi.Ama benim gibi 3 senesini harcıyan birisi anlar ancak benim anlatmak istediklerimi.

Yanlış anlamayın ama bence bu "Ücretli Olur" düşüncesi sadece biz Türklerde geçerli olur  :)
I Am Simple Machines Hero, Because I LOVE Simple Machines

aykut_can

Open Sörç Forevır.

Open Source felsefesi Var. Linuxun kaynak kodlarının kapatılmaması gibi.

4LP3RUZ1

Quote from: mersindost on April 01, 2008, 07:11:57 PM
Yanlış anlamayın ama bence bu "Ücretli Olur" düşüncesi sadece biz Türklerde geçerli olur  :)

Haklısın mersindost, kaç kere olmayacak dendi, hala soranlar oluyor.

SMF'nin en temel politikası açık kaynak kodu.

Bunu değiştirmesi Mercedes'in Murat 124 ayarında araba üretmesi,
veya McDonalds'ın bundan sonra sadece salata satması gibi birşey olur.

Ücretli OL-MA-YA-CAK. Artık sormayın lütfen.
Frozen frogs are back :(

heyy_relaxx

Dejavuuu
Alperuzi daha kaç kere tekrarlıyacak bu lafı yahu. Yazık adama da artık..
Arkadaşlar gerçekten bırakın şu ücretli lafını, asla ücretli olmayacak bunu biz uydurmuyoruz Devler kendileri söylüyor. Koskoca SMF lafından dönecek değil herhalde..

Ayrıca Alpay, çok teşekkürler döküman için..

Yağız...

Ayrica bazi kisiler 2.0'in geç cikmasinin nedenini charter üyelerden para kazanmak için oldugunu söylüyorlardi. Ilk duydugumda acayip gülmüstüm ve hala gülüyorum :)

bozkurt18

forum kurulacaksa bu smf olmalıdır.

Emre A.

Özenmekte bedava hocam :D Teşekkürler Alpay ;)

agguvenligi

Her ne kadar ücretsiz olsada tüm ücretli sistemleri performans ve bir çok özelliği ile geride bırakabilen bir sistem .

Emeği geçen tüm yapımcılara şahsen teşekkür ediyorum .
Gerçeği aramak onu bulmaktan daha kıymetlidir...
____________________________________
SEO Forumu | Dodge Check Engine Light | Yeni Private Serverlar | Gsm Destek

Hakan™

Ücretsiz ama birçok ücretli ve ücretsiz programlardan üstün olduğundan benim gözümde ve dünyanın gözünde en iyi hazır forum sistemlerinden biri :)

Tüm yapımcılara ve geliştiricilere teşekkürlerimi sunarım :)

Blackburn

Döküman için teşekkürler :)
Gerçek mutluluk mal ve mülke sahip olmak ile değil,akıl ve erdeme sahip olmak ile mümkündür.
Slax Tr - Slax Türkiye Topluluğu adresinden usb ile bile çalışan işletim sisteminin Türkiye sitesine ulaşabilirsin.
Özgür yaşam,özgür insan.

yusuf34


Erdal1

smf kökü YaBB Forumudur sonradan paralel olarak YaBB SE olusturuldu ve YaBB'dan ayrilarak sonradan isim degistirildi Simple Machines Forum oldu.

ilk SMF 2004'de cikti ve bugüne kadar gelistirildi.
Bizim Dünyamiz - ELEKTRONIK SIGARA HAKKINDA BÜTÜN BILGILI KONULARvbasic

Çeviri için teşekkürler.

beylikduzu

hala güncelleğini koruyan bilgiler için teşekkürler.

arslanturk

Ücretli olacak bir seviyede olmadığı için bedava.

blogcux

Harika bir anlatım olmuş, SMF kurmaktan vazgeçmemi sağlayacak bir iki yorumdan sonra bu güzel anlatım fikrimde sabit kalmamı sağlamış oldu.
Geç kalmış olsam da bende aranıza katılıyorum:)

Macabreo

Yeni açtığım sitem için forum olarak SMF düşünüyorum. Çünkü bundan 10 yıl öncesinde çok sayıda SMF sitem vardı. Hepsini bir şekilde ya sattım ya  da bıraktım. Fakat tema editlemekten, modlarla uğraşmaya kadar çok ciddi zamanlar harcamıştım. Gönül bağım oluştu resmen. :)

eyyupp

2007 yıllarıydı galiba ilk web sitem smf forumdu öyle başladık web sitesi yapmaya o yüzden yeri ayrı bende ücretsiz ve diğer ücretsizlere göre daha güvenlikli
testleri çöz [nofollow] ilk adım ayakkabısı [nofollow]

Advertisement: