Mirë se erdhët!

Started by Sarge, April 03, 2008, 03:03:30 AM

Previous topic - Next topic

Sarge

Në emër të ekipit të Simple Machines, ju uroj mirëseardhjen në seksionin shqip të ndihmës për SMF!

Këtu mund të kërkoni ndihmë, por edhe të shkëmbeni mendime, këshilla dhe udhëzime për SMF, në gjuhën shqipe!

Ky seksion nuk e zëvendëson seksionin kryesor të ndihmës për SMF (në anglisht) -- ju lutemi ta kini parasysh këtë. Pavarësisht, unë dhe përdorues të tjerë shqiptarë të SMF do të përpiqemi t'ju ndihmojmë me sa të jetë e mundur.

Një përmbledhje e rregullave të këtij seksioni do të postohet së shpejti.

Shpresoj t'ia kaloni më së miri!
Sarge

    Please do not PM me with support requests unless I invite you to.

http://www.zeriyt.com/   ~   http://www.galeriashqiptare.net/


Quote
<H> I had zero posts when I started posting

babjusi

Mire se te gjeta Sarge. Bere shume mire qe e hape kete temen se kam ven re qe kohet e fundit jane shtuar disi webmasterat shqiptare qe perdorin Smf ne sajtet e tyre.

Sarge

Mire se erdhe, babjusi :) Ups, harrova qe ti ke kohe ketu ;D

    Please do not PM me with support requests unless I invite you to.

http://www.zeriyt.com/   ~   http://www.galeriashqiptare.net/


Quote
<H> I had zero posts when I started posting

babjusi

Quote from: Sarge on April 05, 2008, 02:32:42 AM
Mire se erdhe, babjusi :) Ups, harrova qe ti ke kohe ketu ;D

Ne fakt te kjo tema sapo erdha syrgjin ;)

erg0

O cuna mire se ju gjeta,
Mire keni bere qe paskeni hy ketu ne staf tek smf-ja eshte nder me te sigurtet panvarsisht se jo para shume kohesh tek smf 1.1.4 gjeta nje db overflow  :P  O:)
Ja se si eshte puna tani,
Une kam vbulletin 3.7.0 beta 5 dhe dua qe ti bej nje konvertim ne smf 1.1.5, u rregjistrova edhe tek lista ku pritet te dali edhe ky konverter,
Jam pak si i apasionuar mbas siguris, dhe e kam pak merak lol,
ka dale nje version i ri i nje aplikacioni stand alone, qe quhet crackertracker, besoj se ndonjeri prej kush e ka degjuar, dhe eshte nje version i ri qe mund te behet include() ne filet php te smf-s,
Me thene te drejten po te kisha mundesi per ti bere testim ne local do e kisha bere me kohe por per fat te keq keta te universitetit ketu (hihih shikoni ip-n) me kan bllokuar me ftp e me port sql keshtu qe arrij te konfiguroj apache, php, phpmyadmin, por per te pasur sherbimin mysql nuk mundem sepse nuk mund te punoj perderisa porta eshte e mbyllur, kjo eshte evidente.
Keshtu qe nese dikush prej jush do te bente disa testime te vogla , apo te shprehte opinionin e vet ketu, te pakten mbasi ta kete provuar.
C'fare te them tjeter, ngjohemi,
pershendetje nga milano.

babjusi

Mire se erdhe erg0.

Kisha nje pyetje n.q.s. mundem, sa per kuriozitet me teper. Kishte ndonje gje qe nuk shkonte me sigurine e vbulletinit? Ipb dhe vb jane 2 nga forumet me te sigurta sot per sot.

Persa i perket crackertracker eshte vertet nje program i mire. E kam perdorur me perpara per nja ca kohe dhe kam ngelur shume i kenaqur. Mund te instalosh ne servin tend apo dhe ta besh si paket modifikimi qe ta instalosh nepermjet package manager te paneli i adminit te forumit

Sarge

Nuk di c'te them per crackertracker, sepse nuk e kam perdorur ndonjehere. Por, me sa shoh, per SMF mund te perdoresh ctextra (nje variant i crackertracker): http://www.ctxtra.de/anleitung?id=smf

    Please do not PM me with support requests unless I invite you to.

http://www.zeriyt.com/   ~   http://www.galeriashqiptare.net/


Quote
<H> I had zero posts when I started posting

babjusi

#7
Quote from: Sarge on June 13, 2008, 03:04:21 PM
Nuk di c'te them per crackertracker, sepse nuk e kam perdorur ndonjehere. Por, me sa shoh, per SMF mund te perdoresh ctextra (nje variant i crackertracker): http://www.ctxtra.de/anleitung?id=smf


Ajo eshte kur e instalon ne server dhe pastaj ta tregosh te footeri i forumit smf, imazhet e programit. Po me pak php/mysql njohuri (pasi shton 3 tabela ne database) e ben si paket modifikimi qe ta instalosh fare lehte nepermjet package manager te paneli i adminit te forumit. Gjithashtu eshte dhe me e lehte ta mirmbash dhe administrosh. Une keshtu e bera kur e perdorja dhe kam ngelur shume i kenaqur.

erg0

Persa i perket babjusit  :)
Ehh, une kam vb 3.7.0 beta, dhe me thene te drejten te pakten nga eksperienca nuk kam pare akoma ndonje aplikacion pa bug, eshte e pamundur.
1.Ky ketu kishte nje missconfiguration, dhe bente qe userat e thjeshte te hynin ne panelin e moderatorit.
2.Ka nje vulnearbilitet sql injection ne faq.php qe e kan sinjalizuar ata te hackerz.ir [nofollow], nuk e di se sa i vertet eshte por nuk e kam provuar,
per te tjera deri tani nuk kam apre, por si vulnerabilitet per keto lloj aplikacionesh po te drejtoheshim me shume tek db overflow apo tek "exploitet" e tjera dhe jo ata klasik sic jane sql injection, rfi apo css, mund te gjendej shume thjesht.
Gjithsesi nese e keni fjalen nese jam marre  me studimin e tij dhe "pentesting" te vBulletinit 3.7.0, pergjigja eshte jo.
Sarge, rrofsh daje per ate aplikacionin, nuk e kisha pare ndonjehere,
Por kisha nje pyetje qe e kam bere edhe me perpara, nese crackertracker (versioni stand alone) mund te integrohej pa probleme edhe me smf 1.1.5, =?
nese dikush ben ndonje testim te vogel do te jete cool
mjafton ti beni nje <php include "ctracker.php"; ?> ne c'do faqe dhe te testoni disa rfi, dhe sql injection fallco.
Respekte.

babjusi

Ai muhabet dihet, qe nuk ka asnje lloj forumi apo programi qe te jet bug free. Per sa i perket sigurise, n.q.s. del ndonje vrime qe e kompromenton, vb nxjerr direkt nje security patch qe ta mbylli. Sic e thashe vb eshte nje nga forumet me te sigurta, ka gjith ata ekspert qe punojne nat e dit per ate muhabet. Prandaj po e ke blere vb ne menyre legale, nuk ke asnje arsye qe te shqetsohesh per sigurine e forumit tend. Thjesht hy te paneli i qendres se clientit dhe atje i ke te gjitha te dhenat si te veprosh.

Per sa i perket crackertracker, mund te integrohet me cdo version te smf-se apo me cdo lloj sistemi tjeter forumi

erg0

Per sigurine e forumit e di qe eshte i sigurt, dihet pra, vbulletin, por me then te drejten nuk po gjej templates qe duhen + qe vbulletin nuk ka "nopaste" , dhe disa gjera te tjera keshtu qe dua te kaloj tek smf 1.1.5, dhe ti fus edhe ndonje editim nese ka ndonje gje qe shkon.
Po pres konverterin  ;D dhe do e kaloj ne smf.

babjusi

Shume mire do besh. Smf-ja eshte forum i shkelqyer. Mire se erdhe te ky komunitet dhe forum i mbrekullushem

tanny

e tash me  shume po me pelqen smf :) une jam perdorues i SMF qe ni kohe relativisht te gjate  keshtu qe me vje mire tash qe edhe ne gjuhen shqipe kemi se si ti permbledhim problemet tona..

ju uroj suksese :)

tanny

xhelozi

kam nje webs smf por skam portal si mund ti ve 1 portal webit?????

babjusi

Quote from: xhelozi on August 09, 2008, 04:07:17 PM
kam nje webs smf por skam portal si mund ti ve 1 portal webit?????

Cfare versioni ke Smf?

Po e ke te serise 1x1 provo njehere tinyportalyn

nwo

Pershendetje per SMF part albanian land, me vjen mir qe n'mesin e keti boardi ka nje SUPPORTER dhe nje njeri shum te madh " sarge ".
Ju pershendes shum, do te me ishte ndihme e madhe te ndaj idejat dhe mendimet rreth perforcimit te bordit ne versionin e SMF qe e perdori.

Ju pershendes gjithve dhe ju uroj gjith te mirat. ps. nwo

billis_2

Pershendetje te gjitheve dhe nga un :)
Mire se ju gjeta :)
Urime per punen e mire qe beni :)
Urime gjithe ekipit te Simple Machines!

Gjithe te mirat.

kledi18

Pershendetje çuna !!!


Paskeni bere nje gje shume te vlefshme. Bravo ju qofte ...



GEZUAR 2009 !!!

TazZ

Mire se ju gjeta cuna.... Se pari ju uroj per kte teme [edhe pse nuk eshte asgje,per ne shqiptaret qe nuk dim te komunikojm anglisht,eshte shum :) lol]
Ne fakt jam nje perdorues i ri i smf,kam perdorur smf kur ishte versioni 1.0.9 lol por sme pelqeu dhe se kam perdorur shume.
Dhe tani e kam instaluar SMF ne nje host dhe doja tju pyesja si mund te shtoj njie link apo buton tjeter ne navbar.[jo ne templaten DEFAUL]
Kam instaluar SipmlePortal dhe dua te shtoj nje buton ky te hy ne forum...
Kush do me ndihmoje? se ngaqe i jam perkushtuar shume vBulletin,nuk jam shum i afte en SMF.

PIONERI

mire se ju gjeta , te gjith shqiptart ketu

jom Liridon Gjyrevci nga kosova , jom 18 vjeq

merrna edhe un me SMF shum , kom forum me smf ..

shpresoj se dot kalojm mir :D

Advertisement: