Forum Kültürü - Admin Arkadaşlara Tavsiyem..

Started by Hoochie Coochie Man, April 25, 2008, 03:46:12 AM

Previous topic - Next topic

Hoochie Coochie Man

Merhaba..

Kendi sitemde de kullandığım bir metin var..  Konu başlığı "Forum Kültürü / Forumda 'Güzel Yazı' yazabilmenin ipuçları." şeklinde, ve metni aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Yazarlar için düzenlenmiş bir metindi, nerden bulduğumu hatırlamıyorum, ama üzerinde düzenlemeler yaptım ve kendimden de yazılar kattım. Sizden ricam bu metni sitelerinizde konu halinde sabitlemeniz, ve üyelerinize "Forum Kültürü"nü aşılamanız. Böylelikle daha verimli ve seviyeli platformlar göreceğimize inanıyorum.

Bildiğiniz üzere internet üzerinde ciddi miktarda bir forum çöplüğü var. Görmek isterseniz bakabilirsiniz. Bu siteler de genellikle görsellikten ve orjinallikten uzak, hedefi olmayan amaçsız platformlardır..

O yüzden, sizlerin ki gibi amacı olan, hedefi olan uzun ömürlü sitelerin özgün birer siteler olmaları için böyle bir metin düzenledim.  Saygılar.. İyi Günler..
QuoteHerkes yazar olabileceğini düşünür; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

Kendi sesinizi bulun: İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz olun: Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

Doğal olun: Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebî olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması yazılarınızın edebî değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

Yaratıcı olun: Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Herhangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabi ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Konuşma tarzınız konuya uygun olsun: Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

Yazım kurallarına uyun: Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin: Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

Uzmanlık alanınız hakkında yazın: Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

Değerlerinize bağlı kalın: İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

Diğer üyeler ile empati kurun: Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. "Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın." yerine "Biraz daha denersen daha iyi yapabileceğine inanıyorum." cümlesiyle daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

Eleştiriye açık olun: Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

Yazınızı işlevsel hale getirin: Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin: Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece 'süs' olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi'nden bahsediyorsanız Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin: Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarak da geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenirliliğini ve forumun değerini artıracaktır.
Değerli üyeler, son olarak herkesin bilgi seviyesinin bir olmadığını unutmayınız. Bilmeyenler olabilir, yanlış bilenler olabilir. Bu durumdaki kullanıcıları olgun bir dille aydınlatmak forumumuzun seviyesini yükseltecektir.


İnadına SMF 1.1.X

[SiNaN]

Former SMF Core Developer | My Mods | SimplePortal

Alpay

Az bir modifikasyon ile güzel bir yazı olabilir "Hava atmayın" gibi kelimeleri süzerek =) Tşkler

Mert Öz

Home of Mert Öz
TR Modlar:

XBox Live Gamer Tag | SMF File Manager | SMF Quiz | Casino Mod | Bakers Dozen Pages | Caps Lock Detection on Login Mod | SMF Staff Mod | Guest Attachment Preview | Image on Board | 6 Custom Buttons
My Mods: Takım modu

ub57

teşekkürler, hemen eklemek istiyorum, müsade vardır her hal ??
Usta Balıkçılar Platformu
www.ustabalikci.com

PureLove™

Hemen ekledim. Teşekkürler *erhan


(İpuçlarını uygulamaya başlayalım değil mi :) )
- -

Herkesi İnsan Hakları Konusunda Düşünmeye Çağırıyoruz...
Hayat, İclal Aydın ile güzeldir.
www.iclalaydinfan.com

[-Delete-]

Herşeyden önce kendimizde bir düzenlemeye gidebilirsek bu yazıya bile gerek kalmayabilir değil mi ? :)

Daha önce görmüştüm sitende hatırlıyorum bu yazıyı, kendi siteme alıcaktım fakat sana sormadan almak istememiştim ve akabinde bir sürü işler girince devreye unuttum haliyle aynı zamanda da kopyacı, özenti de olmak istemedim desem yeri vardır.

Fakat bunu genele yaydığını ve belli bir amaç için kullanılabilirliğini görünce dayanamadım doğrusu , teşekkür ederim Erhan :)
Pess..!

scorpioon

bende ekledim teşekkür ederim. Ayrıca kendi sitemde Türkçe kullanımına karşı oldukça titiz davranıyorum

Hoochie Coochie Man

Teşekkürler yorumlar için.

Mehmet ilk mesajda da belirttim ama nerden olduğunu hatırlamıyorum, hatırlasam yazardım, sadece birtakım değişiklikler ve eklemeler yaptım.
İnadına SMF 1.1.X

Alpinux

Quote from: <!--Mehmet--> on November 07, 2008, 07:25:21 PM
Herşeyden önce kendimizde bir düzenlemeye gidebilirsek bu yazıya bile gerek kalmayabilir değil mi ? :)
Ben şahsen katılmıyorum bu görüşüne  :)
Ne kadar uğraşırsan uğraş vermeyince Mabud neylesin mahmut olayı oluyor.En iyisi yeni sadece yetkililere mesaj yazma hakkı vermek  :P

Yazıyı ilk gördüğümde hemen koyduk *erhan ama arkadaşlardan fırçada yedik :)
Kaynak nereyi gösterecem bilemedim sonrada Smf yazdım buranın ilk giriş adresini.
Teşekkürler yazı için *erhan :)

Minare


can_m

Teşekkürler bende siteme ekledim ve beğenildiğini zannediyorum.

/\takan


Advertisement: