News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

υποστήριξη απο όλους μας!

Started by mastmast, May 31, 2008, 08:06:57 AM

Previous topic - Next topic

mastmast

Γεια σας παιδία ανοιγω αυτο το θέμα για να ξεκινήσω μια αλληλοβοηθεια απο όλους μας!
Εχω ενα φορουμ με 500 members και επειδή υπαρχουν και αλλοι εδω μεσα με την ίδια κατασταση με λιγα members απλα να δωσουμε ολοι τα site  μας και απλα να κανουμε εγγραφη σε καθε site που θα δημοσιυετει εδω ετσι ωστε να αθξησουμε τους members μας!

Ξεκιναω εγω www.forumania.gr [nofollow]!

Ευχαριστω προκαταβολικά αυτους που θα θυσιασουν 5 λεπτα για μας!
My site www.forumania.gr [nofollow]

GoofyX

Και αν αυξηθούν τα members τι θα γίνει; Ο σκοπός πιστεύω είναι να αυξηθεί ο λόγος των ενεργών μελών προς τα εγγεγραμμένα μέλη. Δεν έχει νόημα να έχω 500 εγγεγραμμένα και 10 ενεργά μέλη. Καλύτερα να έχω 10 ενεργά και 20 ανενεργά μέλη.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

mastmast

nai to ksero apla kapoios pou mpainei mesa ,kai tou aresei to forum alla den kathetai epeidh den exei poli kosmo..den einai blekeia?
kai na mhn einai energoi an kapoia stigmh ftasei merikes xiliades members autoi tha sbistoun!

den blepo kapoio kako apo ayto pou eipa..
My site www.forumania.gr [nofollow]

GoofyX

Quote from: mastmast on May 31, 2008, 11:33:31 AM
den blepo kapoio kako apo ayto pou eipa..

Μα δεν είπα ότι είπες κάτι κακό. Συζήτηση κάνουμε. Άποψή μου είναι ότι σε ένα φόρουμ, πρωτίστως παίζει ρόλο το περιεχόμενο, γιατί αυτό είναι που «τραβάει» στην τελική τους χρήστες και πολύ λιγότερο ο αριθμός των μελών.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

villasg

+ 1000000000 GoofyX

οσο για το αλλο εαν σε καιει τοσο
ADMIN εισαι γραψε "μαιμου" οσους θες ........

Alexman

#5
villasg, έτσι ακριβώς. σε ένα φόρουμ δεν υπάρχει παρθενογέννεση. Κάπως πρέπει να ξεκινήσει. Αν μπει ένα μέλος και δει μια πελώρια άδεια κατηγορία χωρίς θέματα υπό συζήτηση, θα κόψει λάσπη. Πολύ δύσκολα θα βρεθούν «ήρωες» που με δική τους πρωτοβουλία θα ξεκινήσουν τις πρώτες συζητήσεις όπου θα συμμετέχουν μόνοι τους και άλλοι 2-3.

Mastmast, δημιούργησε για αρχή μερικούς λογαριασμούς και βάλτους να «τα λένε» μεταξύ τους. Ανορθόδοξη λύση, αλλά αποτελεσματική. Μόλις αρχίσει να μαζεύεται (πραγματικός) κόσμος, τους παρατάς. Μέχρι να το μάθουν το φόρουμ σου θα είναι δύσκολη περίοδος, αλλά μετά η συμμετοχή θα κυλάει μόνη της.

Το θέμα είναι πως ένα φόρουμ δεν είναι «σπορ» επιδόσεων, αλλά αντοχής. Το να μαζέψεις μέλη δεν είναι και τόσο δύσκολο. Εγώ σου λέω άντε και τα μάζεψες. Και;

Ακόμα και να είχες 500 πλήρως ενεργά μέλη, αυτό δεν θα ήταν κατόρθωμα. Το κατόρθωμα θα ήταν να τα κρατήσεις. Να μπαίνουν στην σελίδα σου για πάντα θα ξέρουν ότι θα βρίσκουν κάτι ανανεωμένο και κάτι ενδιαφέρον. Το θέμα δεν είναι να έρθει ένας επισκέπτης ή ένα μέλος στην σελίδα σου. Το θέμα είναι να ξαναέρθει. Αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Τα φόρα μας έχουν ήδη δημοσιευθεί στο αντίστοιχο thread.  Δε βλέπω το λόγο να δημοσιευθούν και δεύτερη φορά.

tempo

δύσκολο το να μαζέψεις κόσμο.
Απο την μία αν κάνεις εξειδικευμένο forum απευθύνεσαι σε λίγους, απο την άλλη αν κάνεις γενικό forum με πολλά θέματα είναι απελπιστικά "άδειο"

το θέμα είναι να βρεις την μέση λύση....

Alexman

Quote from: tempo on June 01, 2008, 05:42:17 AM
δύσκολο το να μαζέψεις κόσμο.
Απο την μία αν κάνεις εξειδικευμένο forum απευθύνεσαι σε λίγους,

Από την άλλη όμως, αν κάνεις εξειδικευμένο φόρουμ, έχεις το πλεονέκτημα ότι παίζεις στο γήπεδό σου. Ξέρεις ότι το κοινό σου είναι συγκεκριμένο, δεν πρόκειται να αυξηθεί πέρα από κάποιο όριο και ανάλογα κάνεις τον προγραμματισμό σου και το κουμμάντο σου.

Τελικά, αν κάνεις καλή δουλειά, μπορείς να μείνεις γνωστός ως σημείο αναφοράς.

Quoteαπο την άλλη αν κάνεις γενικό forum με πολλά θέματα είναι απελπιστικά "άδειο"

Αυτό πάλι είναι μια κακιά ιδέα. Απλά ο ανταγωνισμός παλαιότερων, αρχαιότερων και πολυπληθέστερων φόρουμ είναι αμείλικτος.  Γιατί να ανακαλύψει κανείς τον τροχό;

Η μόνη μέση λύση είναι εξειδικευμένο φόρουμ, με δυο-τρεις κατηγορίες γενικών θεμάτων, ώστε να μην αναγκάζονται τα παραδοσιακά μέλη σου να πηγαίνουν και σε άλλα φόρα για τις ανάγκες τους. Δηλαδή, όσο περισσότερη πληροφορία επιπλέον της βασικής του φόρουμ βρίσκουν συγκεντρωμένη σε ένα σημείο, τόσο το καλύτερο.

Alexman

Επίσης, Mastmast, παρατήρησα στο φόρουμ σου ότι έχεις κλειδώσει την πρόσβαση στους επισκέπτες ώστε να το βλέπουν μόνο εγγεγραμμένα μέλη.

Δεν με αφορούν οι λόγοι που το έκανες, δικό σου είναι ό,τι θες το κάνεις, άμα θες του βάζεις φωτιά και το καις που λέει ο λόγος.

Ωστόσο κατά την γνώμη μου, κάτι τέτοιο λειτουργεί εντελώς απωθητικά για νέα μέλη. Με δυο λόγια, δεν δίνεις την δυνατότητα σε ένα μέλος να δει τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο προτρέπεται να γίνει μέλος. Παράλληλα, «σκοτώνεις» και τα hits στο google. Αν ο επισκέπτης δεν μπορεί να δει το φόρουμ, ούτε το bot του google μπορεί.

Μια ενδιάμεση λύση θα ήταν να έχει κλειδωμένες μόνο ορισμένες  κατηγορίες, τις πιο ενδιαφέρουσες και δημοφιλείς.

Απλά μια άποψη, το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.

tempo

Quote from: Alexander_M_8 on June 01, 2008, 06:11:40 AM
Επίσης, Mastmast, παρατήρησα στο φόρουμ σου ότι έχεις κλειδώσει την πρόσβαση στους επισκέπτες ώστε να το βλέπουν μόνο εγγεγραμμένα μέλη.

Δεν με αφορούν οι λόγοι που το έκανες, δικό σου είναι ό,τι θες το κάνεις, άμα θες του βάζεις φωτιά και το καις που λέει ο λόγος.

Ωστόσο κατά την γνώμη μου, κάτι τέτοιο λειτουργεί εντελώς απωθητικά για νέα μέλη. Με δυο λόγια, δεν δίνεις την δυνατότητα σε ένα μέλος να δει τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο προτρέπεται να γίνει μέλος. Παράλληλα, «σκοτώνεις» και τα hits στο google. Αν ο επισκέπτης δεν μπορεί να δει το φόρουμ, ούτε το bot του google μπορεί.

Μια ενδιάμεση λύση θα ήταν να έχει κλειδωμένες μόνο ορισμένες  κατηγορίες, τις πιο ενδιαφέρουσες και δημοφιλείς.

Απλά μια άποψη, το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.


+1 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να γραφτώ κάπου όταν δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό.

Advertisement: