News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

SMF Kurulumu ve Sonrası İçin Tavsiyeler

Started by #Serseri, June 24, 2008, 04:46:02 AM

Previous topic - Next topic

#Serseri

Bu konuda size SMF kurulumu bilgi ve sonrası içinde tavsiyeler vereceğim. Bu tavsiyeler kişiden kişiye değişebilir. :) Tavsiyeler 1.1.5 içindir. Simplemachines 2.0 kullanmamızı önerince onun içinde yazarım :)

- İndex -

SMF KurulumuForumumuzu kurduk. Şimdi ayarlara geçelim. Ben forum kurdugumda mutlaka bu ayarları yaparım.

Dosya izinlerinizi ayarlayın.Gelelim Admin panelindeki ayarlara.

Forum Secenekleri > Temel özellikler Tavsiyelerim

• Ziyaretçilerin forumu gezmesine izin verin ki Google sitenizi indexlesin.
  • İmzalarda en çok kaç karakter kullanılsın? Seceneğini genelde ben 1000 yaparım. Fazlasına kaçmayın bence.
  • Zaman dengesi seceneğinden forumunuzun saatini ayarlayın. Daha fazla bilgi için SMF'de Saat/Tarih ile ilgili sorular (alperuzi) Konusunu inceleyebilirsiniz.
  • URL'leri göstermeden kullan seceneğini kullanarak linklerinizin sonunu .html yapabilirsiniz. İşe yarıyormu bilmem ama benim sitem çok güzel indexleniyor.
Forum Secenekleri > Düzen ve Secenekler Tavsiyelerim

• Olmasa da olur fakat Yukarı/Aşağı butonu aktif seceneğini aktifleştirmenizi öneririm.
  • Üyeler arası daha rahat iletişim açısından Online/Offline Durumu aktif seceneğini aktif edin.
Forum Secenekleri > Karma Tavsiyelerim

• Karma Modu bölümünü ben genelde Toplam karmayı etkinleştir seceneğini secerim. Çünkü üyeler diğer secenekde Eksi karmaları görünce isyan edebiliyor.
  • Bekleme süresi (saat olarak) kısmına mutlaka bir değer girin.
Sunucu ayarları ile ilgili pek tavsiyem yoktur. Ama sizin varsa belirtirseniz eklerim.

Tema Kurulumu

Admin > Forum ayarları > Temalar ve Görünüm

Açılan sayfada Yeni Tema Yükle bölümümünden Gözat'a Tıklayıp bilgisayarınıza indirdiğiniz Temayı Yükleyebilirsiniz. Fakat Themes klasöründe yazılabilirlik olmalıdır. Değilse temayı seçtiğinizde bembeyaz bir sayfa çıkıcaktır.

Bunu Düzeltmek İçin

Ftp > Forum Dizini > Themes > Kullandığınız tema klasörü içine Bilgisayarınızdaki tema dosyaları atmanız yeterlidir

İkinci Yol

Themes klasörünüze temanızı zip'ten çıkarıp upload edin. Daha sonra
Admin >Temalar ve Görünüm > Sunucudaki dizinden: Yazan yerin en sonuna tema klasörü ismini yazıp yükleye tıklamanız yeterlidir.

Kullanılan Tema Tavsiyelerim

• Forum anasayfasında gösterilecek yeni mesaj sayısı: seceneğini 10 yapmanız yeterlidir.
  • Ana sayfaya ve iletilere bakanları göster? seceneğini Üye isimlerini göster yapınki konuları gezen kullanıcıları görün.
  • Forum anasayfasında haber bölümünü etkinleştir seceneğini aktif edin.
  • Yöneticilerin altında mesaj sayısına göre gruplar görünsün istemiyorsanız Gruplandırılmış üyelerin grup başlıklarını gizle seceneğini kullanın.
  • Mesaj ekranında cinsiyet simgesini göster mutlaka işaretlerim ben. Ama siz ihtiyacınıza göre kullanırsınız.
Temalar bölümü > Ayarları Sıfırla Tavsiyelerim

• Kullandıgınız temanın Bu tema için varsayılan (aynı zamanda ziyaretçilerin sahip olacağı) ayarları sıfırla (x özel ayar bulunmakta.) seceneğine tıklayın.
  • Mesajı gönderdikten sonra konuya geri dön. Seceneğini mutlaka işaretleyin. Böylece mesaj atan kişi mutlaka mesajını bir kere gözden geçirir.
  • Mesajlarda hızlı cevap bölümünü Seceneğini Açık olarak göster olarak ayarladıgınızda Hızlı Cevap Bölümünü Aktif etmiş olacaksınız.
  • Hızlı yönetim seçeneklerini göster Seceneğini kendi profilinizden ayarlamakda fayda vardır. Aksi taktirde hiçbir izni olmayan üyeler için mesajlar sayfasında boş bir tablo olusuyor.

Katagoriler > Seçenekler Tavsiyelerim

• Alt bölümün mesajlarının sayısını ana bölümünkilere ekle Seceneğini mutlaka aktif edin.
  • Silinmiş konuların bir bölümde toplanmasını aktif et Seceneğini mutlaka aktif edin. Mesajlarınızı veritabanınızdan hemen silmemekte fayda var. Belki sildiğinize pişman olabilir. Bu bölümden geri çıkarabilirsiniz.
Mesajlar ve Konular > Mesaj ayarları Tavsiyelerim

• Mesajlarda izin verilen en fazla karakter seceneğini ben hep arttırırım. 20000 bence cok az bir rakam.
Dosya Eki ve Avatar > Avatar settingsTavsiyelerim

• Bu kısımdan avatar boyutlarını büyütebilirsiniz. Tavsiyem 100x100
Bunlar dışında

• Belirli aralıklarla forum bakımı yapmanızı
  • Hata mesajlarını sürekli kontrol etmenizi
  • Sade temalar kullanmanızı
  • Çok az modifikasyon kurmanızı
  • Çok fazla bölüm olusturmamanızı bunun yerine alt bölüm kullanmanızı
  • İçeriğinizin alıntı olmamasını
  • Bölümlerin açıklama kısmına KESİNLİKLE resim, reklam veya java script kodları eklememenizi
  • FTP'nizden gereksiz dosyaları silmenizi, Dosya sayısını minimuma indirmenizi
  • Ve aklıma gelmeyen bir çok seyi
SMF Adminlerine tavsiye ediyorum arkadaşlar. :)

Sizinde tavsiyeleriniz varsa yazın ekliyeyim.

Sinan ANDIRMAN

1-Sayfanız ..... saniyedeki sorguyla oluşturuldu yu kaldırın çünkü yavaşlamaya sebep oluyor
2-Apache seçeneğinden bahsetmişsin ama windows hostinglerde apache özelliği yok
3-Kullanmadığınız temaları/paketleri kaldırın hem yerden hemde hızdan tasarruf edersiniz
4-Haber ve haber listelerinde duyurular eklerken sakın hit,reklam v.s sitelerinin script kodlarını eklemeyin html olduğu için sitenizde hata verir ve silmek için çok uğraşırsınız.
5-SEO kurmanızı önermem çünkü sitede bir sürü hataya yol açıyor Seo yerine sitemap,arşiv ve otomatik meta gibi eklentileri kullanın...

Saygılarımla;
Sinan ANDIRMAN

Byfresh

kardeş bana şunu açıklarmısın smfyi kurdum entegreli sistemi bile yaptım fakat...

Hocam Bir Sorum Olacak...
-passwd=Üyenin passwordu criptolanmış bir şekilde bu kolonda tutulur.Çözülmesi imkansızdır.
Smf'ye Entegreli Olan Bir Flashchat Direk Olarak Tıklandığında Smf rumuzunu Şifresini Tanıyıp Otomatik Giriş Sağlıyor....
Bende Bir Oyun Var Okey Online Batak Tavla...
Bu Oyunu Smfye Entegre Ettim...
Rumuzu Şifreyi Girince Oyuna Bağlanıyor...

Fakat İstediğim Şey Flashchatteki Gibi Otomatik Rumuzu Şifreyi Tanıyıp Oyuna Bağlaması...

<param name="login" value="">
<param name="password" value="">

Buraya Hangi Kodu Eklersem Otomatik Tanır Acaba...?

http://www.freshcik.com/index.php
deneme
deneme

forumdaki şifreyi oyun salonuna girerken birdaha istiyor lütfen bu konuda yardımcı olurmusunuz..?
Smf Forumun Var...
Peki Smf Forumuna  Entegreli Online Okey Tavla Batak İster misin...?

www.freshcik.com

aska_surgun

acemi

"Unable to connect to FTP server with this combination of details.

530 Login authentication failed "

bu mesajdan başka bir mesaj alamıyorum ve kuramıyorum smf yi

horozzi

benm gibi yeni başlayanlar için cok güzel calısma ellerine sağlık arkadaşım allah razı olsun...

realblood

güzel paylaşım tavsiyelerin için teşekkür dostum..

Türkçe Forum

en temel konulardan biri çok teşekkür ederim. bunu kaynak göstererek paylaşabilir miyiz?

L Lawliet

İletideki karakter sayısını 20 bin yerine, kaç yapabiliriz? Ne önerirsiniz?

#Serseri

Ben genelde sınırsız olarak kullanırım.

L Lawliet

bycn*

Advertisement: