Διαγραφή πινάκων με περιεχόμενο (posts/επισυνάψεις)

Started by xristaras, September 16, 2008, 03:21:46 PM

Previous topic - Next topic

xristaras

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σ' ένα εύχομαι απλό πραγματάκι.

Θέλω να διαγράψω πίνακες, που περιέχουν άλλους πίνακες με threads με ερωτοαπαντήσεις και επισυνάψεις εικόνων.

Το θέμα μου είναι ότι θέλω να γίνει μαζικά.

Δηλαδή να διαγράψω τον κεντρικό πίνακα , και στη συνέχεια να διαγραφούν όλα τα ''υπό'' του.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!! ;)

Butcher

Θα τα κάνεις delete από την βάση σου.

table: το prefix σου_boards   αν μπεις μέσα σε αυτό θα δεις τους πίνακες που έχει το forum σου. Από εκεί σβήνεις αυτό που θες.

Καλό θα ήταν να πάρεις ένα Backup πριν το κάνεις αυτό για κάθε περίπτωση.

vkot

Butcher,
δεν ειναι τόσο απλό, αφού πολλοί πίνακες σχετίζονται μεταξύ τους. Πχ. για κάθε μήνυμα υπαρχουν δεδομενα απο τους πινακες messages, topics, members, attachments και δεν θυμαμαι τι αλλο.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Butcher

τελικά κάτι που φαίνεται απλό ποτέ δεν είναι... αν και μου κάνει εντύπωση πως άμα κάνω delete ένα board από τη βάση να επηρεαστούν τα άλλα boards :/

vkot

Αν σβήσεις τους πίνακες από το boards, το πιθανότερο είναι να μην φαίνονται στην αρχική σελίδα, αλλά τα μηνύματά τους θα συνεχίσουν να υπάρχουν στο messages (και θα μετρούνται στα στατιστικά).

Για να σβήσεις τα μηνύματα, μάλλον πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο:
DELETE FROM messages WHERE ID_BOARD=xxx
όπου xxx είναι το id του πίνακα του φόρουμ.
(Το παραπάνω δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν ξέρω τι παρενέργειες ίσως έχει)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Advertisement: