News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Utf-8 Nedir,Utf-8 Hakkında/Özellikleri ve Utf-8 Sorun ve Çözümleri

Started by Sinan ANDIRMAN, September 26, 2008, 03:13:41 PM

Previous topic - Next topic

Nep

Quote from: Sinan ANDIRMAN on November 13, 2008, 03:03:47 PM
www.bilgikervani.com

bu benim forum sitem ve hata yok.sakın utf-8 dil dosyalarını eksik yüklemiş olmayasın.

nebbu adlı reklamlarında karakter hatası avr sanki dil dosyalarını doğru attım ama yinede olmadı

Sinan ANDIRMAN

onu düzeltirim istesem.sitemi boşverdim bu aralar.kafamı inşallah toparlayayım düzeltirim.
kesin eksiklik yaptığın birşeyler var.

Nep

Quote from: Sinan ANDIRMAN on November 14, 2008, 10:47:01 AM
onu düzeltirim istesem.sitemi boşverdim bu aralar.kafamı inşallah toparlayayım düzeltirim.
kesin eksiklik yaptığın birşeyler var.

büyük ihtimalle öle olmuştur bu egce tekrardan işlemleri tek tek yaparım ilgin için tşk ederim olmazsa tekrarda iletişime geçeriz ;)

Sinan ANDIRMAN

inşallah ;) ama bu 2 hafta boyunca vize sınavlarım var,inşallah biterse bakarız

€®Ю€∏∏----®

Kaydet seçeneği seçilir ve kodlama Utf-8 olarak işaretlenerek dosya ismi sonuna

Utf8 olarak nerden işaretliyoruz?? anlamadım ben

Sinan ANDIRMAN

notepad  de yapacaksın bu değişikliği.zaten örnekte verdim.mesela index.turkish.php yerine index.turkish-utf8.php olarak kaydet ve kodlama dilini utf8 olarak seç

€®Ю€∏∏----®

can_bey_81

gözünü seveyim $db_character_set = 'iso-8859-9';

1 haftadır bunu araştırıyordum yapmadığım yöntem kalmadıydı. latin5, uft8 her bir şeyi denedim. localde düzenlemeye çalıştım vs vs

aklıma neden daha önceden gelmedin iso-8859-9 :D
tşkler bunu bana hatırlatana. allah razı olsun

Sinan ANDIRMAN

Sinan ANDIRMAN

suskunefsane

arkadaslar   smf hakkında  cok buyuk bı sorunum  var  lutfen en kısa  surede cevaplarmısınız ..benım kurdugum smf beta surumunde  ı harfleri ?  işaretı cıkıyor ş  y   cıkıyor  bunun nedenı  ne olabılır  sızce   lutfen  cevap verın  benım ıcın cok buyuk bı sorun   bu

Yağız...

Hüsamettin

Quote from: NoPasaran on September 28, 2008, 12:00:17 PM

Bu işlemlerin en sonunda kategori ve forum başlığınızdaki isimler de (şğ,ç...) gibi karakterler ve ondan sonraki karakterler silindiği için tekrar yazmanız
gerekiyor

Demişsin. Bunu nasıl tekrar yazacağız :-\
Quote from: Sinan ANDIRMAN on September 28, 2008, 12:04:55 PM
malesef elle yazacaksınız,başka yolu şuan da yok.
veritabanını utf8 e dönüştür seçeneğinden dönüştürüp,utf-8 dil dosyalarını yükleyeceksiniz
evet bunu n kolayı artık var ben kendi yöntemimi anlatayım forumu utfye çevirmeden önce bi forum yedeği alınız  sontra php myadmine girip tablodaki dil dosyalarını türkiş ci diye ayarlayın ve sonra utfye dönüştürün ve sonra forumumdan açık sekilde bi yedekdaha alın  notpad yada nodpad ++ kullanarak yedeği açın ve bozukkaraktarlareden birini seçip karşılığına bakıun burdaki forumda var ordan hepsini değiştir deyin zaten altı karakter sonra yedeği myadminden foruma geri yükleyi bukadar aslında işlem çok uzun depği

Sinan ANDIRMAN

kardeşim yöntemin iyi fakat ya adamın sql i 40 mb ise bunu notepad da açmak çılgınlık olur sanırım ;)

by designer

Güncelleme sonrasında utf8 dil dosyalarını yükledim ancak admin paneline girmeye çalıştığımda;

Tema Ayrıştırma Hatası!
/cache/lang_Admin_turkish-utf8_default.php adındaki tema veya dil dosyasının yüklenmesinde sorun var. Lütfen söz dizimini denetleyin ve tekrar deneyin, tek tire işaretleri önünde tek yatık çizgiler olmalı (') ve tek yatık çizgi kullanacaksanız iki tane yazmalısınız (\). PHP kodlarında hatayı daha belirgin görmek istiyorsanız, doğrudan dosyaya erişmeyi deneyin.

Tekrar denemek istiyorsanız sayfayı yenileyin veya varsayılan temayı kullanın.
syntax error, unexpected T_STRING

uyarısını alıyorum, bunu nasıl düzeltebilirim?

Sinan ANDIRMAN

dil dosyanda sorun varmış demek bir daha yüklemeyi denermisin ?

by designer

Quote from: Sinan ANDIRMAN on February 05, 2009, 04:47:05 PM
dil dosyanda sorun varmış demek bir daha yüklemeyi denermisin ?

Denedim ama aynı hatayı alıyorum yine.

Sinan ANDIRMAN

by designer

Quote from: Sinan ANDIRMAN on February 06, 2009, 03:47:13 PM
sanırım sürümün 2.0 ?

Evet. Sorunu çözdüm ama.. yeniden upgrade ettim ingilizce olarak açtırdım daha sonra dil ayarlarından, buradan düzelttiğim dil dosyasını seçtim türkçe utf. Sorun düzeldi.

Advertisement: