Utf-8 Nedir,Utf-8 Hakkında/Özellikleri ve Utf-8 Sorun ve Çözümleri

Started by Sinan ANDIRMAN, September 26, 2008, 03:13:41 PM

Previous topic - Next topic

Sinan ANDIRMAN

yani bazı veritabanlarını sıkıştırsan bile ancak veri_tabani_geri_yukle.php ile yüklüyorsun.çok büyük forumlarda sıkıştırılmış sql dosyası phpmyadmin den yüklenemiyor.

lifelife

Sinan ANDIRMAN

html olarak çıktıysa demekki daha evvel utf-8 e dönüştürme işlemi yapılmış.

memur

Illegal mix of collations (latin1_swedish_ci,IMPLICIT) and (utf8_general_ci,COERCIBLE) for operation 'like'
Dosya: /home/forum/public_html/Sources/Subs-Members.php
Satır: 922

Not: Veritabanızın güncellemesi gerekiyor. Sizin dosyalarınızın şuanki sürümü SMF 1.1.10, ama veritabanın sürümü 1.1.9. Upgrade.php'yi çalıştırmanız tavsiye ediliyor.

Powered by SMF 1.1.10  smf yükledim dil turkish-utf8 yukarıdaki uyarıyı alıyorum veritabanını nasıl güncelerim?

Sinan ANDIRMAN

upgrade.php yi çalıştırın ve şimdi aklımda değil settings tablosu sanırsam sürümü manuel olarak değiştirin ve 1.1.10 un dil pakedi olmuyorsa bir önceki versiyon(ları) deneyin.

turanordusu.tc

Benim yeni dikkatimi çeken bişey var. Admin panelinden üye izinlerini ayarlarken, Sadece Smf Media Gallery [SMG] ile ilgili bölümde Türkçe dil hatası var. Resmi eke koyuyorum, bunu nasıl yok edebiliriz ?
Birde upgrade.php yi çalıştırdım ama fayda dan çok zararını gördüm  :) Forumda bölümlerin yeri değişti. Bunu her çalıştırdığımda, bu şekilde oluyor ve hata düzelmedi.

Sinan ANDIRMAN

SMG modunun utf-8 dil dosyalarını yüklemeniz gerekiyor. bunun upgrade.php ile alakası yoktur.

turanordusu.tc

Quote from: Sinan ANDIRMAN on August 26, 2009, 08:57:08 PM
SMG modunun utf-8 dil dosyalarını yüklemeniz gerekiyor. bunun upgrade.php ile alakası yoktur.
Hocam MGallery.turkish-uft8.php dosyası varken bu hata vardı zaten ve bende bunu sildim. Forumu Türkçe kullanıyorum ben, -Utf8 diğer dil dosyalarında da yok ama sadece bunda bu problem oluştu nedense.

Ben yine de şimdi MGallery.turkish-utf8.php dosyasını attım ama değişen bişey yok durum yine aynı..

Sinan ANDIRMAN

forumun dilini admin panelinden Sunucu Seçeneklerinden utf-8 olarak ayarlayın. daha sonra modun utf-8 dil dosyalarını notepad da açıp utf-8 olarak kaydedin.

eğer veritabanınız utf-8 olarak ayarlanmışsa bu işlemleri yapın.

turanordusu.tc

Hocam forum u Türkçe kullanıyorum onun için -Utf8 yaparsak diğer modlarda ona döner (ki bazılarının -utf8 dil dosyalarını sildim zaten) ve hiç işin içinden çıkamayız o zaman.  :)
Türkçe , ingilizce , fransızca dil dosyaları  var dil dosyalarında ve bunların sadece MGallery.french.php gibi uzantılarını kullanıyorum. Diğer MGallery.french-utf8.php gibi olanlarını geri sildim tekrardan ftp den Çünkü forum Türkçe..

MGallery-Admin.php bunda değişecek bişey falan olabilirmi acaba ? Ama onunla da hiç oynamadım sıfır dosya.

Sinan ANDIRMAN

MGallery-Admin.php bir dil dosyası değil Source dosyasıdır. ayrıca dediğim işlemleri doğru bir şekilde uygulayınca olması lazım.

turanordusu.tc

Quote from: Sinan ANDIRMAN on August 27, 2009, 11:57:58 AM
MGallery-Admin.php bir dil dosyası değil Source dosyasıdır. ayrıca dediğim işlemleri doğru bir şekilde uygulayınca olması lazım.

Hocam forumu Türkçe kullandığım için utf8 e dönüştürme işlemini yapmadım. Admin panelinden bunu yapıyımmı  ???  Sonra başka sorunlar çıkmasını istemediğim için yapmadım bunu yani.

Sinan ANDIRMAN

utf-8 bir sorun değildir lütfen yanlış anlaşılmasın. ayrıca Google' ın desteklediği bir karakter grubudur...

şimdi kurarsanız biraz uğraşırsınız. keşke forumu kurduğunuzda utf-8 olarak kursaydınız. şu an Türkçe kullanıyorsanız forumu, lütfen modun Türkçe dil dosyalarını temanızdaki veya da defaulttaki languages klasörüne atınız.

turanordusu.tc

Hocam dil dosyalarını attım /defauld/launges/ Klasörünün içine ama sorun hala aynı. Zaten 3 dil dosyası içeriyor;
MGallery.french.php
MGallery.english.php
MGallery.turkish.php

Bu 3 dosya da launges klasörünün içinde ama olmuyor işte anlamadım gitti.

rölyef

Modifications.turkish.php dosyanı buraya ekler misin? utf-8 kullanmıyorsan utf ile bir işin yok zaten :)

turanordusu.tc

Bende bundan şüphelenmiştim bir ara ve sonra unuttum buna bakmayı  :) Şimdi baktım hata sizin dediğiniz gibi Modifications.turkish.php dosyasının son bölümünde.  ;)
Ek seçeneklerde seçenek olmadığından buraya ekledim buyurun.; http://rapidshare.com/files/272651277/Modifications.turkish.php.html

rölyef

turanordusu.tc

Fovist çok sağol oldu şimdi  ;) Zaten bunu kullanıyorum notepad++  ;)

darkblack323

utf-8 olmayan bir siteyi utf 8 e çevirebilir miyiz? tr karekter hatası alıyorum dil dosyalarını değiştirince. 30 bin civarı mesaj var forum üzerinde...

Advertisement: