SMF - Google pekiştirmesi

Started by Alpay, October 04, 2008, 08:00:04 AM

Previous topic - Next topic

Alpay

Merhaba Arkadaşlar ;
  Google arama motorunun artık evlerimizde internet tarayıcılarımızın ana sayfasına yerleşmişken kullandığımız SMF yazılımının da google ile pekiştirilmesini göz arda etmek elde değildi.Açılan konular da Google optimizasyon sorunları ve tam olarak bilgilerin bir arada olmayışı üzerine bir döküman hazırlamaya karar verdim.
  Döküman'ı her zaman güncellemeye bilirim cünkü Smf'nin orjinal yazılımında tam olarak 2-3 ayar ile googleye tanıtılması pek mümkün degil.(en azından indexlenme hızı olarak) ve modifikasyonlar üzerinden anlatılıcaktır.

Başlıyoruz :)

1-) URL BİÇİMLENDİRMELERİ !

Url biçimlendirmeleri olarak SMF kullanıcıları ikiye ayrılmış durumda ;
Bunlar nedir SEO ve Pretty modifikasyonları. (Aslında bunlar için 1'er sayfa en azından döküman yazılabilir ancak size hem bilgi vererek hemde şunu bunu söyle yapın tarzında ilerleyecegim.)

Seo modifkasyonunu randumanlı çalışmadıgı için Pretty i anlatacagım.(eğer seo için bilgi istiyorsanız başka sitelerde bakmalısınız.Ancak resmi olarak önerilmez.!)

Pretty URL!

Pretty=> Tatlı/Hoş/ gibi kelimeler ile algılanmaktadır Türkçe'de.
Yaptığı işlev nedir?

forum/index.php?topic=33138 (eski hali)
forum/sinema-kosesi/sinema-hakkinda-sohbetleriniz/ (yeni hali)

Göründügü gibi konu isimleri Url'ye geçmektedir.Bu niye böyle peki ne iyilikleri var bize diyemi düşündünüz işte yanıt!

Google Bot diye denilen sistemler sitenize geldiginde sanal klasör diye adlandırılan url bicimlerini daha iyi algılamasından ibarettir.
konusismi.html ve konuismi    - hangisi daha iyi indexler konusu halen tartışılmaktadır:)

Gelelim Pretty Kurulumuna

Öncelikle internet aleminin başlangıç seviyesini geçmiş üyeler için bir kurulumu olanaklıdır.Başlangıç seviyesindekiler zorlanıcaktır elbette ki.

İlk önce modifikasyonu bilgisayarımıza indiriyoruz . İndirmek için tıklayınız prettyurls-0-8-4.tar.gz

Çizili kısım artık iptaldir , pretty modifikasyonunda en yeni sürümünde sorun giderilmiştir.

(bu kısım paketi düzenleyip yine paket oluşturup / admin>paketlerden yüklemek için)
Daha sonra (winrar gibi program ile) extract/çıkarma yapıyoruz.
Akabinde PrettyUrls.english 'yi PrettyUrls.turkish olarak değiştiriyoruz.
ve Languages.xml yi açarak<file name="$languagedir/Modifications.english.php"
<file name="$languagedir/Modifications.turkish.php"
Olarak değiştirip kaydediyoruz.

(utf-8 kullanıyorsanız ona göre işlem yapmalısınız örnek : <file name="$languagedir/Modifications.turkish.php-utf8.php"

Şimdi önemli kısmına geldik. Türkçe karaktler için kücük bir modifikasyon.
Smf 1,x kullananlar  : SMF1-1/Subs-PrettyUrls.php
Smf 2,x kullananlar  : SMF2-0/Subs-PrettyUrls.php
Wordpad ve ya Notepad++ gibi programlar ile düzenleme kısmında

Bu kısımda ise UTf-8 olmayan forumlar için kücük bir yama yapacagız.
//    Do you know your ABCs? (bunun üstüne)

$text = strtr($text, chr(231).chr(199).chr(254).chr(222).chr(240).chr(208).chr(253).chr(221).chr(246).chr(214).chr(252).chr(220),
            'cCsSgGiIoOuU');

Eklenmiş hali

.....
    global $modSettings;
    $text = strtr($text, chr(231).chr(199).chr(254).chr(222).chr(240).chr(208).chr(253).chr(221).chr(246).chr(214).chr(252).chr(220),
            'cCsSgGiIoOuU');
    //    Do you know your ABCs?
    $characterHash = array (
        'a'    =>    array ('a', 'A', 'à ', 'À', 'á', 'Ã?', 'â', 'Ã,', 'ã', 'Ã', 'ä', 'Ã,,', 'Ã¥', 'Ã...', 'ª', 'Ä...', 'Ä,,', 'Ğ°', 'Ğ?', 'ạ', 'Ạ', 'ả', 'Ả', 'Ầ', 'ầ', 'Ấ', 'ấ', 'Ậ', 'ậ', 'Ẩ', 'ẩ', 'Ẫ', 'ẫ', 'Ä,', 'ă', 'Ắ', 'ắ', 'Ẵ', 'ẵ', 'Ặ', 'ặ', 'Ằ', 'ằ', 'Ẳ', 'ẳ', 'ã?,', 'ã,¢', 'α', 'Î''),
        'aa'    =>    array ('ا'),
        'ae'    =>    array ('æ', 'Æ', 'ﻯ'),
        'and'    =>    array ('&'),
        'at'    =>    array ('@'),
...............

Uygulamasını yapıp kaydedip kapatıyoruz.
prettyurls-0-8-4 klasörü içine gelip CTRL+ A ile hepsini secip add to arsive den ZIP secip tamam butonuna basıp paketimizi oluşturuyoruz ve paketimizi smf sitemize yüklüyoruz.[/s]

Pretty Url Ayarları
Admin>Pretty URLs e giriyoruz
Enable URL rewriting +
Boards +
Topics  +
3'nü aktif edip kaydediyoruz. Bölümler ve konular artık sanal klasör şeklinde olucak.

Actions ve Profil = bunlarda Türkçe karakterler ve %50 actions için sunucularda problem oldugu içi açmanızı şahsen önermiyorum.

Eğer bir sorunuz olucak Pretty ile konumuz : Tıklayınız

Modifikasyon ile Önemli notlar :
+ Eğer konuları forumu ingilizce olarak kullanan üye açmış ise karakter problemi yaşarsınız!
+ Veritabanını azda olsa yüklenir ve alan olarak büyültür.
+ Seo modifikasyona göre keyword v.s. eksikleri vardır.

2-) Sitemap - Site Haritası

Modifikasyon : İndirmek için tıklayınız smf_sitemap_1.3.0.tar.gz

Admin>paketlerden kuruyoruz.Türkçe dil verileri içindedir.
Bu modifikasyonda pek bir şey yok aslında.

Modifikasyon güncellemeleri:
Paket içinden gelen bilgiler ile Pretty url kullandıgımız için
Ftp>forumdizini>.htaccess verimizi bilgisayarimiza indiriyoruz.
Düzenleme de En alta ekleyiniz
QuoteRewriteEngine on   
RewriteRule ^sitemap.xml$ /forum/index.php?action=sitemap;xml

Bu size ne gibi bir özellik ekleyecektir peki ?
http://www.siteismi.com/forum/sitemap.xml
Olarak listelenmesini sağlayacaktır.
Sitemap Türkçe konusu için tıklayınız

3-) Keywordsler ve Googlede İçerik(içerik indexi) Gösterimi Ayarlamarı.

2 türlü ol vardır.
1. Paket Modifikasyon:
Linkimiz : http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=269271.0

2.Manuel modifikasyon:

Evet arkadaşlar ( orjinal konu burada Saçmalık arkadaşımızın konusu ) google aramada bölüm kelime aramalarını iyileştirmek için kücük bir ipucu:

Temanız > index.template.php de bulunuz
Quotefunction template_main_above()
{       
global $context, $settings, $options, $scripturl, $txt, $modSettings;

Altına ekleyiniz
Quote$stop_words=  array("merhaba "," ziyaretçi "," üye "," ol "," yada "," giriş "," yap "," vs "," vs "," vs "," vs "," vs "," www ","!",".","?","=","-");       
   $keywords_ = str_replace($stop_words," ",$context['page_title']);       
   $keywords_ =  preg_replace ( "/\s\s+/" , " " , $keywords_);       
   $keywords_ = str_replace(" ",", ",trim($keywords_));

merhaba ziyaretçi gibi içerikleri eklemeyecektir bu sayede.

Önemli notlar :
İçerik için display.template.php de kücük ayarlarda gerekebiliyor bazen.Konuyu açan ve saat gibi bilgileride başta gösteriyor onun için catbg nin oluştugu kısmı kaldırmanız da yarar vardır.Bu bilgi ince bir ayrıntıdır o yüzden ilerleyen zamanlarda verilebilir.

Meta tag ve diğer bilgiler için lütfen konuyu inceleyiniz  : Tıklayınız

4-) Google Webmaster 'a Siteyi tanıtma!

Sitemiz:
http://www.google.com.tr/webmasters/
Sol kısımdan Site yöneticisi araçları (Site Haritaları dahil) tıklıyoruz.

Gmail hesabınız ile giriş yaptıktan sonra.
Kontrol paneli'nden sitemizi ekliyoruz ve doğrulama işlemini gerçekleştiriyoruz.
Kontrol paneli > Site haritasi > Site Haritası Ekle ' den xml uzantılı sitemap ımızı gösteriyoruz

ve son olarak kontrol paneli > Araçlar > robots.txt dosyasını analiz edin

3 işlemi tamamladıktan sonra buradaki işimizde bitiyor.

Dökümanımız burada noktalanıyor.Zaman zaman yeni bilgiler v.s. eklenicektir.

Unutmayınız Google Özgün içerik yani orjinal içerik ister.1 ayda hemen tüm linkleriniz indexlenicektir diye bir şart yoktur.Zamanla olucaktır.

Son notlar :
Birden fazla sitemap yapabilirsiniz . Size kalmış (araştırma ile)
Arşiv yapabilirsiniz ancak tam randumanlı arşiv yoktur.(özellikle utf-8 için)

Siteniz Ziyaretcilere açık olmak zorundadır.:. Unutmayınız Googlede bir ziyaretcidir.

Alpay

2. mesajda alıyorum şimdilik bazen harf yetmiyorda :) Site crawler gibi konulari anlatırım zamanla :)

Google bot rivayetlerinide yazabilrim aslında :P

grafitus

Çok güzel bir konu.. Ellerine sağlık ;)

$$$_erenkoy

Quote from: Alpay on October 04, 2008, 08:02:06 AM
2. mesajda alıyorum şimdilik bazen harf yetmiyorda :) Site crawler gibi konulari anlatırım zamanla :)

alpay kardeşim çok teşekkürler
bu konuyu benim yazdığım moderatörlerin dikkatine konusu na cevap olarak yazıyorsun
benim yazdığım moderatörlerin dikkatine konusu yazdıktan 1-2 saat sonra google da çıktı hayret valla google ne yapıyo heralde bu sitede yatıp kalkıyor inşallah bizde böyle oluruz tek amacım kendi sitemde yazılanlarında 1-2 satte de olmasada 1-2 günde çıksa öpüp te basıma koyacam keşeke çok basit yapabilsem tak dosyayı koyayım ftp ye sonrada bida ha google beni tanıyomuş indexliyomuş bunlarla uğrasmayayım sadece siteme konsatre olayım
tekrara teşekkürler bu bölümü çok sıkı takip edecem

Evo™

@erenkoy acele etme bu sitenin binlerce backlinki var pr'si yüksek eski site normal yani. Ayrıca teşekkürler Alpay döküman için.

$$$_erenkoy

Quote from: Alpay on October 04, 2008, 08:02:06 AM

alpay kardeşim bu bölümünde karışmaması için benimki de dahil olmak üzere gelen mesajları okuyup değerlendirdikten sonra bi silsende gelenin okuyup kafası karışmasın sadece senin yazdıkların kalsın
millet ne yapacağını şaşırmasın

Alpay

Rica ederim 3 ana önemli gerekli şeyi yaptıktan sonra özgün içerik 1 ayda indexleme için neticeleri alırsınız büyük ihtimal ancak 1-5. sayfalar için bir şey denilemez tabi ki ama indexlenir

indexleriniz icin : site:www.siteismi.com olarak bakabilirsiniz google arama bölümüne yazarak.

Ve silmek şuan için gerekli degil İlk 2 mesaj önemlidir gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz google optimizasyonu için.

caglaruzun

Valla seo4smf bence Pretty URL's den daha randumanlı çalışıyor. Şu ana kadar hiç sorun yaşamadım Seo4Smf'de ayriyetten gerçekten google için çok süper ek seçenekleri var seo4smf'nin pretty'e bakmadım bile yanından geçemez seo4smf'nin vaktim olursa seo4smf ile ilgili google arama motoru dostu smf ile ilgili bir makale yazacağım :) ayrıca üçüncü verdiğin özelliği seo4smf tek tuşla yapıyor :D unutmusum söylemeyi :D Sitemap'ı da kendisi hazırlıyor.

www.bumec.net | Paylaşım Platformu
www.simsturkiye.com | Türkiyenin Sims Fan Sitesi

Alpay

Quote from: caglaruzun on October 04, 2008, 04:49:52 PM
Valla seo4smf bence Pretty URL's den daha randumanlı çalışıyor. Şu ana kadar hiç sorun yaşamadım Seo4Smf'de ayriyetten gerçekten google için çok süper ek seçenekleri var seo4smf'nin pretty'e bakmadım bile yanından geçemez seo4smf'nin vaktim olursa seo4smf ile ilgili google arama motoru dostu smf ile ilgili bir makale yazacağım :) ayrıca üçüncü verdiğin özelliği seo4smf tek tuşla yapıyor :D unutmusum söylemeyi :D Sitemap'ı da kendisi hazırlıyor.

http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?action=search;basic_search=seo

yazımı tam okuduysanız.. sizin icin bir daha pekiştireyim :)

.(eğer seo için bilgi istiyorsanız başka sitelerde bakmalısınız.Ancak resmi olarak önerilmez.!) / Yukardaki mods sitesine bakınız :)

caglaruzun

Quote from: Alpay on October 05, 2008, 04:21:50 AM
Quote from: caglaruzun on October 04, 2008, 04:49:52 PM

http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?action=search;basic_search=seo

yazımı tam okuduysanız.. sizin icin bir daha pekiştireyim :)

.(eğer seo için bilgi istiyorsanız başka sitelerde bakmalısınız.Ancak resmi olarak önerilmez.!) / Yukardaki mods sitesine bakınız :)

sağolun seo için bilgiye gerek yok :) biliyorum bileceğim kadar ancak bende resmi siteninde destek vermesi daha iyi olurdu diyorum seo4smf'ye :D hadi iyi günler.

www.bumec.net | Paylaşım Platformu
www.simsturkiye.com | Türkiyenin Sims Fan Sitesi

debianturkiye

Nasıl keleneceği hakkında yardımcı olurmusuuz? sonra bunu yukarıya eklerseniz diğer kullanan arkadaşlarda zorluk çekmez.

Teşekkürler

Alpay

Bkz : Gelelim Pretty Kurulumuna

Öncelikle internet aleminin başlangıç seviyesini geçmiş üyeler için bir kurulumu olanaklıdır.Başlangıç seviyesindekiler zorlanıcaktır elbette ki.

Demiştim Dökümantasyon bölümü okumalısınız modifikasyon kurulumlar v.s. daha sonra uygulayınız kendi forumunuza

debianturkiye

SAğolun çok yardımcı oldunuz.

husmen73 (Gulhin)

Durun bakalım, bende size güzel bir SEO aracı vereceğim. Çalışmalara başlıyorum yavaş yavaş. Ayrıca SEO içinde bir modifikasyon yazacağım.

Alpay konuyu açtığın iyi olmuş.
-Kurumsal Kimlik Web Tasarım Hizmeti.
Gülhin Portal Sistemi hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
SMF
Referanslar --> http://www.gulhin.com/referanslar-portfoy/
-Web Tasarımı ve Tema Tasarımı Sitesi www.gulhin.com
-TOPLU MAİL GÖNDERİMİ --> http://www.toplumailsms.com
E-Ticaret Sistemi yaptırmak mı istiyorsunuz?

debianturkiye

Valla dört gözle bekliyoruz Gülhin, Allah kolaylık versin.

CyberAngel

1. si ben seo kullanıyorum

2. si burada yazılanları zaten biliyordum ve daha fazlasını google için yaptım

3. sü enim sorunum un bu koda cevabı kesinlikle yok

peki neden benim yardım konumu klitlediniz ? kendi konunuzu okumatmak için mi ? ve üstüne basa basa söylüyorum ben bu konuyu okumuştum !!!  Neden buraya yazıyorum ? Konumu google pekiştir konusunu oku deyip klitliyorsun diyemiyorum ki sana ben o konuyu okmuşutum alakası yok!!! bu demek oluyor ki sen bana destek değil köstek oluyorsun .. aferin sana böyle devam et ... bravo tebrik ederim ...

Alpay

Direkt cevap vereyim

1.Seo modifikasyonun RESMİ siteden kaldırıldıgı için destek verilmiyor o yüzden kendi bilgileriniz ile yapmalsınız ve araştırarak tabi ki.Konuları kilitleniyor.

CyberAngel

ama siz benm seo kullandığımı bilmiyordunuz ve konumun kilitlenmesinin seo ile bir alakası yok ki siz benim sitemin adresini dahi bilmiyorsunuz öyle değilmi.Ben konumun başlığına ve mesajın içeriğine tekrar tekrar göz attığımda bir kural ihlali görmemekle beraber sizin beni yönlendirdiğiniz konuyla pek bir alakası olduğunuda sanmıyorum.Dediğim gibi bu konuda anlatılanları zaten biliyorum ve daha fazlasını yaptığımıda söyledim.googlenin sitemi yavaş yavaş silmesinin bu konuda bir cevabı nedeni varsa gösterin bana ? ve ben sayenizde smf resmi destek sitesinde destek bulamıyorum çünkü konum klitli durumda.Orada bir arkadaş bana yardım etmek istemiş siz araya girerek manasız bir biçimde konumu klitlemişsiniz.

Evo™

@CyberAngel burası Smf destek sitesi sizin sorununuz google indexleme ile ilgili smf ile ilgisi olmadığı için kilitlendi sanırım. Google'da bayadır böyle bir sorun var bir çok kişinin indexleri siliniyor siteleri indexlenmiyor botlar gelmiyor aramalarda çıkmıyor güncel orjinal içerik eklemeye çalış kopya içerikden ve spam'dan kaçınmaya çalış tek çaren beklemek bende aynı dertle uğraşıyorum ne yazık ki :( Google algoritma değişikliği ve google'ın geliştirdiği filtre sistemi bir çok siteyi uçurdu.

CyberAngel

Quote from: єνσℓυтιση™ on October 12, 2008, 03:16:03 PM
@CyberAngel burası Smf destek sitesi sizin sorununuz google indexleme ile ilgili smf ile ilgisi olmadığı için kilitlendi sanırım. Google'da bayadır böyle bir sorun var bir çok kişinin indexleri siliniyor siteleri indexlenmiyor botlar gelmiyor aramalarda çıkmıyor güncel orjinal içerik eklemeye çalış kopya içerikden ve spam'dan kaçınmaya çalış tek çaren beklemek bende aynı dertle uğraşıyorum ne yazık ki :( Google algoritma değişikliği ve google'ın geliştirdiği filtre sistemi bir çok siteyi uçurdu.

peki o zaman bu google pekiştirmesi konusu nun burada ne işi var . ve açanda sitese sorumlu bir insan.Konunun buraya uygun olmadığını sanmıyorum.En nihayetinde sitemin indexlerinin silinmesindeki sorun smf ile de ilgili olabilirdi ve olabilir.verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ama bi çözüm bulmam gerekiyor bu şekilde silinmeye devam ederse 2-3 güne tek bir sayfa bile kalmayacak

Advertisement: