Aναβάθμιση από 1.1.4 σε 1.1.6 και δυσλειτουργία πακέτων

Started by yameth, October 04, 2008, 10:43:20 AM

Previous topic - Next topic

yameth

Μόλις έκανα αναβάθμιση από SMF 1.1.4 σε 1.1.6 by the book, μέσω upgrade.

Δεν απεγκατάστησα κάποια πακέτα όπως τα TinyPortal 0983, Ad Managment,  και Trader System που θεωρούνταν συμβατά με την νέα έκδοση SMF και απ' όσο είχα διαβάσει δεν θα επιρρεάζονταν από την διαδικασία.

Μετά το upgrade δεν φαίνονται εγκατεστημένα πακέτα, καθώς και το TP και λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα:

Fatal error: Call to undefined function tportal_version() in /xxxx/xxx/Sources/Load.php(1726) : eval()'d code on line 522.

Οι επιλογές στα πακέτα πέον είναι list documents και delete ενώ τα πακέτα δεν λειτουργούν.

Ολως τυχαίως διάβασα κατόπιν εορτης ότι το ΤΡ έχει προβλήματα συμβατότητας με το 1.1.6!

Τι κάνουμε τώρα;
Επιστρέφουμε στο 1.1.4 ή επανεγκατάσταση του σχετικά νέου ΤΡ 098 beta ?

Καμμιά ιδέα?
SMF 2.0.11, EZPortal, Ad Management, SMF Articles, Simple Audio Video Embedder, SMF Trader System, SMF Packs SEO

yameth

Προχώρησα σε επανεγκατάσταση των πακέτων.
Ολα φαίνονται να λειτουργούν. Χωρίς βέβαια τις μικροαλλαγές στον κώδικα κάποιων mods αλλά και μαζέματα στα ελληνικά εδώ κι εκεί. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Εμένα πάντως αυτή η λογική της αναβάθμισης αφού απεγκατασταθούν τα mods κλπ με βρίσκει άφωνο.
Ποια η λογική να στήνεις κάτι προς μια κατεύθυνση όταν ξέρεις ότι είναι θέμα χρόνου να τα απεγκαταστήσεις, να μη ξέρεις αν θα δουλέψουν πάλι, και αν η καρδιά σου θα πάει στη θέση της.

Καλό το open source αλλά δύσκολα μπορείς να είσαι συνεπής στους επισκέπτες σου.
SMF 2.0.11, EZPortal, Ad Management, SMF Articles, Simple Audio Video Embedder, SMF Trader System, SMF Packs SEO

agridoc

Μπορείς να κάνεις μικρές αναβαθμίσεις από τα patches μέσα από την διαχείριση πακέτων, συνήθως δεν επηρεάζονται τα mods.

Υπάρχουν πολλά sites όπου το manual customizing είναι πολύ περισσότερο από κάποια mods.

Το open source μια χαρά είναι, μην φανταστείς οτι με commercial θα είχες μεγάλες διαφορές, απλά κάνε υπομονή να μάθεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Quote from: yameth on October 04, 2008, 11:45:56 AM
Εμένα πάντως αυτή η λογική της αναβάθμισης αφού απεγκατασταθούν τα mods κλπ με βρίσκει άφωνο.
Ποια η λογική να στήνεις κάτι προς μια κατεύθυνση όταν ξέρεις ότι είναι θέμα χρόνου να τα απεγκαταστήσεις, να μη ξέρεις αν θα δουλέψουν πάλι, και αν η καρδιά σου θα πάει στη θέση της.

Καλό το open source αλλά δύσκολα μπορείς να είσαι συνεπής στους επισκέπτες σου.

Το έχω πει και αλλού. Το SMF είναι απαράδεκτο σε αυτόν τον τομέα, γιατί τα mods πειράζουν τα βασικά αρχεία της εφαρμογής (μέσα στο Sources). Γι' αυτό και υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

vkot

Quote from: agridoc on October 04, 2008, 03:19:58 PM
Μπορείς να κάνεις μικρές αναβαθμίσεις από τα patches μέσα από την διαχείριση πακέτων, συνήθως δεν επηρεάζονται τα mods.

Πράγματι, κι εγώ κάνω αναβάθμιση SMF χωρίς να απεγκαταστήσω τίποτα.

Quote from: agridoc on October 04, 2008, 03:19:58 PM
Υπάρχουν πολλά sites όπου το manual customizing είναι πολύ περισσότερο από κάποια mods.

Από τις αγαπημένες μου ασχολίες ;) Μόνο που κρατιέμαι για να μην πειράζω πολλά, γιατί σε κάθε μεγάλη αναβαθμισμένη έκδοση SMF πρέπει να τα ξαναεφαρμόζω τις αλλαγές (Δεν ξέρω να φτιάχνω mod κιόλας)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

entergeozax

ναι το 1.1.6 version δεν υποστηριζερι το tp 0.9.8 πρεπειο να βαλεις την πιο νεα εκδοση του tp

agridoc

Quote from: agridoc on October 13, 2008, 03:42:42 PM
Βλέποντας μηνύματα για ασυμβατότητα SMF 1.1.6 και TP 0.98 έκανα μια νέα εγκατάσταση SMF 1.1.6 και δοκίμασα να εγκαταστήσω το TP 0.98, πρόσφατο download. Πραγματικά έδωσε μήνυμα λάθους. Μια γρήγορη ματιά στο package-info.xml έδειξε οτι δεν έχει προστεθεί η 1.1.6. Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι παραπάνω, διορθωμένο αρχείο για SMF 1.1.x versions προς το παρόν θα βρείτε σαν attachment στο TP 0.9.8 for SMF 1.1.x. Επιπλέον μπορεί να βοηθήσει σε απεγκατάσταση.

Δυστυχώς τα προβλήματα πρόσβασης με τον νέο server του TP οδήγησαν σε καθυστέρηση της υποστήριξης και δυσκολίες συντονισμού της ομάδας.

Δεν τίθεται θέμα παραπομπής στην 1.0x η 0.98 είναι προς το παρόν η πιο σταθερή έκδοση.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: