metalar arasında ki ufak farklar ve hangi meta taglar olmazsa olmazdır?

Started by $$$_erenkoy, October 14, 2008, 07:20:08 PM

Previous topic - Next topic

$$$_erenkoy

smf forumda gezerken bu meta tag lar konusuna bayağı bir dalmıştım. Sağolsun konuyu bilen arkadaşlar da yardımcı olmaya çalışıp açıklamışlar. Ama genelde açıklamalar birbirine çok benziyor.Ben aradığım meta tag sorununun çözümünü bulamadım. Sorun şu bende bir zamanlar aşağıdaki meta tag vardı

<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />', empty($context['robot_index']) ? '' : '

google da indexlenen sayfalara baktığım zamanda başlığın altındaki açıklama kısmınında başlıkla aynı olduğunu gördüm sebebinin yukarıdaki meta tag olduğunu düşünüyorum.
şu an alttaki meta tag ı kullanmaya karar verdim sonuçlarını heralde 1 hafta içinde görürüm

<meta name="description" content="" />

1-ben şimdi bu düşücemde haklı mıyım? (indexlenme başlığı ve açıklamanın aynı olması)
2-ikinci meta tag da tırnaklar arasına birşeyler yazsam bu sefer her sayfada aynı açıklama indexlenecek diye düşünüyorum sizce bu doğru mu?
3-Tırnakları bu şekilde bırakırsam google konu başlığını, indexin başlığı yapacak,
tırnakların içi boş olduğu içinde konunun içinde ilk neyi görürse onu da açıklama yapacak diye düşünüyorum ki ben böyle olmasını istiyorum acaba olur mu?

4-Eğer ben bu konularda yanılıyorsam 3 numaradaki amacıma nasıl ulaşırım?
5-birinci meta tag ın bir yerlerinde hata var sanki ben bunu (1.meta tag) ve alttaki meta yı

<meta name="keywords" content="'.$keyw......

kullanırken sayfamın en üst kısmında bir adres çıkıyordu "sitemin içinde bi yer"
bunu kaldırınca gitti. Bu descriptions lı metalar içinde 3. sorudaki isteği karşılayabilecek en iyi meta hangisidir?

Sorularım bu kadar cevaplayabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

4LP3RUZ1

Quoteerenkoy
:D aman eren görmesin :D

Bence metaları eski haline getir arkadaşım, çünkü o metaların öyle olması ile her bir ayrı mesaja giden linklerde "noindex" çıkıyor (msgXXXX eklentili URL'lerde) Böylece Google aynı sayfaları birden fazla kez indekslemiyor, tüm konuların ayrı indeksi oluyor ama tüm mesajların ayrı indeksi olmuyor (ki bu iyi birşey).

Yapmak istediğin şeyi ise ben eskiden Seo4SMF ile yapmıştım. Sonra PrettyURLs kurduğumda ise seo4smf'in diğer işlevlerini kaldırdım, meta'lardaki değişikliklerini ise bıraktım, şu anda baya memnunum. Zaten meta'ları da değiştirmiyor. description içindeki $context['page_title']'ın yapısını değiştiriyor.
Frozen frogs are back :(

$$$_erenkoy

peruzi kardeşim sağolasın heralde çok vaktin yok seni çok da meşgul etmek istemem çok kısa soracağım benim kullandığım descriptionlu meta tag şu

bu metanın bu alltakinden

<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />', empty($context['robot_index']) ? '' : '

ne farkı var? onu anlamak istiyorum. yani robotlar üstteki metayı görünce ne yapıyor alttakini görünce ne yapıyor? Ben bu işlerde yeniyim ama burayı takip ede ede birşeyler öğrendim tabi sizin kadar da bilmiyorum bunlar size basit geliyor belki ama ben ve benim gibi bir çok arkadaş zorlanıyordur.bir de google anca 3-5 günde indexlediği için doğru mu yaptım yanlış mı yaptım bilemiyorum. şimdiden cevabın için teşekkürler.

уιℓмαz

Bu description içeriğini boş bırakır

alttaki ise konu başlığını description olarak gösterir

<meta name="description" content="', $context['page_title'], '" />

Konu başlığını description olarak göstermek boş bırakmaktan daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hoochie Coochie Man

Ben bu konuda birşey deneyecem, kod bilgim fazla olmadığı için mod yapımcısını bekliyorum, burada sordum sorumu

Topic Summary modifikasyonu, message index.template.php de konu yazılan en son cevabın özetini gösteriyor.

Ben dedim ki elemana, konuya yazılan son cevabı değilde, konunun ilk mesajının özetini gösterse. Ve de bu kodu index.template.php de de çalıştırsak olur mu?

Cevap bekliyorum..

Eğer istediklerimi yapabilirse, verdiği kodu meta taglarının arasına bu şekilde yerleştirdik mi:

<meta name="description" content="VERDİĞİ KOD" />

SMF de bir ilk gerçekleştirilmiş olacak.
İnadına SMF 1.1.X

$$$_erenkoy

Quote from: *erhan on October 16, 2008, 08:29:33 AM
Ben bu konuda birşey deneyecem, kod cevabın özetini gösteriyor.
Eğer istediklerimi yapabilirse, verdiği kodu meta taglarının arasına bu şekilde yerleştirdik mi:
<meta name="description" content="VERDİĞİ KOD" />
SMF de bir ilk gerçekleştirilmiş olacak.
olsa çok güzel olur hatta bir kodla robot sayfanın ilk başındaki merhaba ziyaretçiyi okuyor ya bunu hemen öncesine robotu yönlendirmeyle ilgili bir kod olabilirmi? başlıktan sonra konunun içini okusun indexlesin

Hoochie Coochie Man

Ama tabi bu anlattıklarım gerçekleşirse o "merhaba ziyaretçi" zamazingolarını kaldırıcaksınız. Bazı şeylerden ödün verilecek bu yapılırken, mesela bende zaten o zamazingo mevcut değil, benim için sorun yok.
İnadına SMF 1.1.X

$$$_erenkoy

Quote from: *erhan on October 16, 2008, 09:00:22 AM
Ama tabi bu anlattıklarım gerçekleşirse o "merhaba ziyaretçi" zamazingolarını kaldırıcaksınız. Bazı şeylerden ödün verilecek bu yapılırken, mesela bende zaten o zamazingo mevcut değil, benim için sorun yok.

kardeş onu nasıl hallettiysen bize de bi yardımcı olsan birde konu başındaki ilk mesaja bir baksan onunla ilgili bir fikrin var mı?

Hoochie Coochie Man

Hele bi tüyo gerçekleşsin, onu hallederiz.
Diğer konuda ise arkadaşlar gereken açıklamaları yapmış!!!
İnadına SMF 1.1.X

4LP3RUZ1

Aynen bu dediklerin oluyor aslında erhan

mesela bak: http://www.google.com/search?q=site%3Atoyotaclubtr.com&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

bölümlere olan linklerde aynen o "merhaba ziyaretçi..." zımbırtısı var, ama aralarda konulara olan linkler de var, ilk mesaj description olarak çıkıyor ;)

уιℓмαz

Quote from: /-\lperuzi on October 16, 2008, 09:54:42 AM
Aynen bu dediklerin oluyor aslında erhan

mesela bak: http://www.google.com/search?q=site%3Atoyotaclubtr.com&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

bölümlere olan linklerde aynen o "merhaba ziyaretçi..." zımbırtısı var, ama aralarda konulara olan linkler de var, ilk mesaj description olarak çıkıyor ;)

Güzel birşey ama dediklerinden birşey anlamadım. Bunu kendimize nasıl uygulayabiliriz?

Hoochie Coochie Man

Evet Alper, mesela bu konunda
http://www.toyotaclubtr.com/lastik/michlein/
metan da konunun ilk mesajının özeti var, bunu nasıl yaptın, benim yapmak istediğim de buydu
metan nasıl orada? Rica etsem paylaşabilir misin?

Teşekkürler.
İnadına SMF 1.1.X

4LP3RUZ1

dedim ya yukarıda, ben yapmadım :)

seo4smf'in içinde bulunan bir özellikti. Şu anda elimde paket yok ama bulursam bir yerden yazabilirim.

Hoochie Coochie Man

İnadına SMF 1.1.X

4LP3RUZ1

Hoochie Coochie Man

Neyse Alper buldum aradığımı :)

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=230321.msg1557714#msg1557714
1.1.x versiyonlar için yukarıdaki ekteki paketi kurun

2.0 lar ise aşağıdaki paketi kurun
http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=1138

Kendime yükledim, mükemmel çalışıyor, müthiş birşey.

Demo linki..
http://www.thereptilefile.com/forum/index.php
Sağ tıklayıp konulara, bölümlere vs bakın :)

Edit: keşke google sayfaları indekslemeden önce şunu keşfetseydik, şimdi bekle anam bekle, açıklamaları değiştirmesi için. :)
İnadına SMF 1.1.X

kadir21

erhan kardeş yaptım ama bende bir değişme olmadı konu içindeyken sağ tıkladım özelliklerden url değişmedi nedendir kardeş

Hoochie Coochie Man

İnadına SMF 1.1.X

Advertisement: