News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Romanian forum Hacked

Started by -=[Vyorel]=-, May 14, 2009, 02:51:24 PM

Previous topic - Next topic

-=[Vyorel]=-

I want to setup the language Roumanian?
My mods for SMF - [6].

Relyana

Quote from: Vyorel on May 14, 2009, 02:51:24 PM
I want to setup the language Roumanian?

Ce anume ai vrea sa stii ? Poti scrie in limba romana aici si voi incerca sa te ajut cu raspunsurile de care ai nevoie.




What exactly would you like to know ? Feel free to post in Romanian here and I'll try to help you with whatever answers you might need. 


-=[Vyorel]=-

Nu am nevoie de ajutor. Cunosc SMF bine. Vreau sa ajut pe altii.


I don't need help.I know SMF. I just want to help the others.
My mods for SMF - [6].

-=[Vyorel]=-

1. Cand intru la forumul meu in Administrare/Optiuni si Facilitati imi apare o fereastra alba, in care scrie ca pagina nu este disponibila. Cum pot repara aceasta problema?

2. Daca inlocuiesc fisierele din SMF 1.1.9 cu cele din SMF 2.0 RC1-1 in hostul meu, va mai merge forumul?

3. Cum pot face corect update din SMF 1.19 in SMF 2.0 RC1-1 ? Cum incep, si care sunt ceilalti pasi? Un tutorial ar fi foarte bun.

Multumesc!
My mods for SMF - [6].

Relyana

Quote from: Vyorel on May 30, 2009, 10:24:40 AM
1. Cand intru la forumul meu in Administrare/Optiuni si Facilitati imi apare o fereastra alba, in care scrie ca pagina nu este disponibila. Cum pot repara aceasta problema?

Iti apar erori in error log si daca da in ce constau ?

Quote from: Vyorel on May 30, 2009, 10:24:40 AM
2. Daca inlocuiesc fisierele din SMF 1.1.9 cu cele din SMF 2.0 RC1-1 in hostul meu, va mai merge forumul? 

Avand in vedere ca un upgrade de la SMF 1.1.x la SMF 2.x.x implica modificari importante in fisiere si in baza de date ar fi bine sa testezi acest upgrade pe o instanta smf de test mai intai. :)

Quote from: Vyorel on May 30, 2009, 10:24:40 AM
3. Cum pot face corect update din SMF 1.19 in SMF 2.0 RC1-1 ? Cum incep, si care sunt ceilalti pasi? Un tutorial ar fi foarte bun.

Multumesc!

Primul pas : fa un backup complet al fisierelor si bazei de date existente inainte de a actualiza versiunea smf. Aceasta este singura "portita" de salvare in cazul in care upgrade-ul nu da rezultatele scontate si vrei sa te intorci la versiunea stabila cu care esti obisnuit. Acest pas este cu atat mai indicat avand in vedere ca nu exista optiune de downgrade de la smf 2.x.x la smf 1.x.x.
Voi reveni cu tutorialul solicitat.

Relyana

Vyorel contacteaza-ma te rog cat de repede posibil. Stiu ce s-a intamplat cu forumul tau.



Vyorel please contact me as soon as possible. I know what happend to your forum.

-=[Vyorel]=-

Am permisiunea acum sa incarc fisiere pe server, si vreau un mic ajutor sa restaurez forumul. :D
My mods for SMF - [6].

Relyana

Quote from: Vyorel on May 31, 2009, 09:03:50 AM
Am permisiunea acum sa incarc fisiere pe server, si vreau un mic ajutor sa restaurez forumul. :D

1. Fa un backup al bazei de date

2. Asigura-te ca ai un backup complet al fisierelor existente acum pe server in contul tau (asigura-te mai ales ca ai copii ale fisierelor Settings.php si Settings_bak.php ).

3. Descarca SMF 1.1.9 Large Upgrade

4.  Ai 2 optiuni in continuare :

  • Fie creezi un folder "backup" in directorul smf si muti (temporar) toate fisierele din forumul tau acolo
  • Fie stergi toate fisierele vechi / corupte din forumul smf (e OK daca ai un backup pe local)

5. Dezarhiveaza si incarca fisierele curate din Large Upgrade pe server, plus cele doua fisiere de setari (Settings.php si Settings_bak.php) salvate mai devreme.

Spune-mi cand ai trecut de acest pas ca sa analizam impreuna urmatorii pasi.

Bafta !  :)


-=[Vyorel]=-

#8
Am trecut de toti acesti pasi. :)

Nu mai trebuie. O iau de la inceput cu instalarea.
My mods for SMF - [6].

Relyana

#9
Imi pare sincer rau ca nu exista alta solutie, dar de cele mai multe ori recuperarea datelor pierdute depinde 100% de noi ca admini, de cum gestionam informatiile private utilizate la instalarea forumului.

Pe viitor salveaza te rog fisierele Settings.php si Settings_bak.php imediat dupa instalare, noteaza-ti toate datele folosite la crearea bazei de date, username, parola.

Editeaza te rog primul mesaj postat in acest topic si selecteaza pictograma solved daca ai convingerea ca ai obtinut informatiile de care aveai nevoie.

Bafta maine :)

-=[Vyorel]=-

Nu-i nici o problema. Am instalat direct SMF 2.0 RC1-1
My mods for SMF - [6].

Relyana

Quote from: Vyorel on June 03, 2009, 03:25:53 PM
Nu-i nici o problema. Am instalat direct SMF 2.0 RC1-1

Bravo !   :D Nu uita : backup, backup, backup !  ;)

-=[Vyorel]=-

Quote from: Relyana on June 03, 2009, 03:40:55 PM
Quote from: Vyorel on June 03, 2009, 03:25:53 PM
Nu-i nici o problema. Am instalat direct SMF 2.0 RC1-1

Bravo !   :D Nu uita : backup, backup, backup !  ;)
Ok.
Am mici probleme la crearea unei noi baze de date, dar se rezolva. Sper :D
My mods for SMF - [6].

Relyana

Quote from: Vyorel on June 04, 2009, 08:00:43 AM
Am mici probleme la crearea unei noi baze de date, dar se rezolva. Sper :D

S-au rezolvat ?

Pe viitor te rog frumos sa deschizi subiecte de discutie noi pentru probleme noi, altfel exista riscul ca solicitarile de sprijin postate intr-un topic marcat deja ca "solved" sa treaca neobservate. ;)

-=[Vyorel]=-

Ok. Am inteles. S-au rezolvat si problemele.
My mods for SMF - [6].

Advertisement: