Πρόβλημα με κάποια δικαιώματα συντονιστών...

Started by Alexander_M_8, May 17, 2009, 02:43:24 AM

Previous topic - Next topic

Alexander_M_8

Καλημέρα.

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα: Η πρώτη βαθμίδα συντονιστών (Super Moderators) που έχω στο φόρουμ που διαχειρίζομαι, είχε σε φόρουμ με 1.5 κανονικά την δυνατότητα να επιβάλλει αποκλεισμούς, να κάνει ανίχνευση ΙΡ, ανίχνευση χρήστη, προβολή κρυφών χρηστών και προβολή κρυφών email. Με τον τρόπο αυτόν, είχαν αρκετά δικαιώματα για να μπορούν να διαχειρίζονται «κακούς χρήστες» και να εντοπίζουν κλώνους τους.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από αναβάθμιση σε 1.8 και χωρίς καμία αλλαγή στο σετ δικαιωμάτων τους, απέκτησαν και την δυνατότητα εγγραφής μελών μέσα από το tab Διαχείριση. Το πρόβλημα είναι ότι ταυτόχρονα έχουν και την δυνατότητα να αναθέσουν ομάδα σε κάποιο νέο μέλος, και ανάμεσα στις διαθέσιμες ομάδες υπάρχει μια που έφτιαξα και χρειάζομαι και η οποία έχει δικαιώματα συντηρητή. Προφανώς υπάρχει τυπικά η δυνατότητα να φτιάξουν έναν δικό τους κλώνο με δυνατότητες συντηρητή, που είναι ελάχιστα κάτω του διαχειριστή.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Αν και δεν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης, οι δυνατότητες του συντηρητή είναι υπερβολικά πολλές για να τις αφήσω ελεύθερες. Αυτό που θέλω είναι να παραμείνουν τα δικαιώματα που είχαν αρχικά, αλλά μόνο αυτά.

Προς το παρόν τους έχω αφαιρέσει όλες τις επιπλέον δυνατότητες του super mod, αλλά δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτή η φόρμουλα, διότι θέλω να υπάρχουν και άλλοι συντονιστές με δυνατότητα αποκλεισμού, όχι μόνο εγώ.

agridoc

Δεν βλέπω να υπάρχουν διαφορές μεταξύ 1.1.6 (1.1.5 κατ' ακρίβια) και 1.1.8 στα δικαιώματα.


Διαχείριση μελών

   
- Συντονισμός των μελών της δημόσιας συζήτησης          
- Διαχείριση και ορισμός ομάδων μελών          
- Διαχείριση δικαιωμάτων          
- Διαχείριση λίστας αποκλεισμού          
- Αποστολή μηνύματος προς τα μέλη της δημόσιας συζήτησης

Η πρώτη επιλογή δίνει και όλες τις άλλες. Θα σου πρότεινα να βάλεις την προτελευταία ή τις δύο τελευταίες.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Alexander_M_8

Η έκδοση είναι όντως η SMF 1.1.8.

To δικαίωμα σε εμένα εμφανίζεται ως «Συντονισμός μελών», όχι «Διαχείριση μελών». Υποθέτω όμως ότι είναι το ίδιο.

Οι Super mods μου λοιπόν, μπορούν αυτήν την στιγμή να αποκλείσουν ένα μέλος, καθώς είναι επιλεγμένη η επιλογή:

-Διαχείριση λίστας αποκλεισμού στα δικαιώματα.

Προσθέτοντας το πρώτο δικαίωμα της λίστας, αποκτούν πρόσβαση μέσω του Tab ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ και εμφανίζονται στα αριστερά οι εξής τρεις επιλογές:

Κύριο:
>Κέντρο διαχείρισης
>Υποστήριξη και πληροφορίες

Μέλη
>Μέλη
>Εγγραφές
>Απαγορεύσεις σε μέλη


...καθώς επίσης και το δικαίωμα να κάνει ανίχνευση ΙΡ, ανίχνευση χρήστη, προβολή κρυφών χρηστών και προβολή κρυφών email. Επίσης, να προσθέτει λέξεις στο φίλτρο και να κάνει νέες εγγραφές μελών. Δεν εμφανίζεται η διαχείριση λίστας αποκλεισμένων, παρόλο που είναι επιλεγμένη (?), ωστόσο μπορούν να αποκλείσουν κάποιο μέλος (η επιλογή αποκλεισμός χρήστη εμφανίζεται στο προφίλ του).  ???

Εγώ αυτό που θέλω μόνο είναι να μην έχουν το δικαίωμα εγγραφής μέλους, ή αν το έχουν, να μην μπορούν να αναθέσουν ομάδες, για τον λόγο που εξήγησα.  Γίνεται αυτό; Και πώς;

Αν δεν γίνεται, και τα παραπάνω δικαιώματα πάνε αναγκαστικά πακέτο, προφανώς έγκειται σε εμένα αν θα τα δώσω. Πάντως από όσο θυμάμαι, όταν ανάθεσα αυτά τα δικαιώματα, δεν υπήρχε η δυνατότητα εγγραφής νέου μέλους.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

agridoc

Ενδεχομένως να γίνεται αυτό που θέλεις για τις ομάδες.

Διαχείριση -> Μέλη: Δικαιώματα -> Ρυθμίσεις

Επιλογή του: Ενεργοποιήστε την επιλογή να αρνηθείτε τα δικαιώματα (?):
Προσοχή εδώ κατάχρηση μπορεί να μπλέξει τα πράγματα.

Διαχείριση -> Μέλη: Δικαιώματα -> Ρυθμίσεις: Ομάδες μελών που επιτρέπεται να διαχειρίζονται τα δικαιώματα: Επιλογή δικαιωμάτων για κάθε ομάδα
κάνουμε την επιλογή Χ (αρνείται).

Λογικά η επιλογή αυτή θα λειτουργήσει αφαιρετικά, ίσως είναι αυτό που θέλεις. Δοκίμασε το.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Alexander_M_8

Ομολογώ ότι πρώτη φορά βλέπω αυτήν την καρτέλα!!!  :-X O:)

Δυστυχώς όμως δεν γίνεται τίποτα. Έβαλα αυτήν την επιλογή «Συντονισμός των μελών της δημόσιας συζήτησης» στο επιτρέπεται διότι θέλω να μπορούν να κάνουν ανίχνευση ΙΡ κτλ. Προφανώς εμπεριέχει αμετάκλητα και το δικαίωμα εγγραφής μελών.

Έβαλα την «Διαχείριση και ορισμός ομάδων μελών» στο αρνείται (Χ), την επιλογή «Διαχείριση δικαιωμάτων» επίσης στο αρνείται (Χ), αλλά παρόλαυτά, με την χρήση ενός Dummy λογαριασμού διαπίστωσα ότι έχει ακόμα την επιλογή εγγραφής νέου μέλους, η οποία περιέχει ακόμα την δυνατότητα επιλογής ομάδας μελών.

Αν δεν υπάρχει άλλη πρόταση, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να συμβιβαστώ.


lordreco

Ενδεχομένως να γίνεται αυτό που θέλεις για τις ομάδες. :)

Advertisement: