Forum Üye Girişi Hatası (Şifre Yanlış)

Started by B.M. Mançoloji, July 01, 2009, 09:49:21 AM

Previous topic - Next topic

B.M. Mançoloji

Merhaba, Yönetici olarak kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra tamam diyorum şifre yanlış ibaresi görünüyor tekrardan  aynı şifreyi giriyorum hesap açılıyor yani hesabı açmak için iki deneme yapmak gerekiyor, tüm üyelerde aynı sorun var forum sürümü SMF 2.0 tema PROF bu sorun neden kaynaklanmakta forum yazılımından mı? Tema yazılımından mı? Nasıl çözümlenebilir? Teşekkürler.

Gökhan | Brestgerfich

Sitenizde Pretty Urls modifikasyonu var mı ?

B.M. Mançoloji

Quote from: Mucize on July 01, 2009, 11:00:08 AM
Sitenizde Pretty Urls modifikasyonu var mı ?
Merhaba,Pretty Urls nin ne olduğunu bilmiyorum, ek bir şey yüklenmedi foruma, şu anki tema ve orjinal temadada denedim aynı sorun var doğru bilgilerle ilk üye girişi yapdığınızda şifre yanlış hatası vermekte ikinci denemede kabul edip üye girişi yapmakta, Cevabınız için teşekkür ederim.

B.M. Mançoloji

Moderatörler yardımınızı önemle rica ederim.

Alpay

Ne kadardır sürüyor peki bu problem ?

Muhakkak bir değişiklik yaptıktan sonra oluşmuştur bu problem.

2x sürümünde güncelleme ilemi geçtiniz yoksa direkt mi yüklediniz ?

B.M. Mançoloji

Yeni barınma ve alan tescil alıp yükledim baştan beri bu sorun var, site adres: www.bilgipaylas.net

Özgür

Quote from: B.M. Mançoloji on July 01, 2009, 01:51:53 PM
Yeni barınma ve alan tescil alıp yükledim baştan beri bu sorun var, site adres: www.bilgipaylas.net
Giriş yapan kullanıcı adında türkçe karakter varmı?
So Long

Alpay

deneme diye üye oldum 2-3 kez girip çıktım herhangi bir problem göremedim :)

Bilgisayarınız da bir problem olabilir mi ? Antivirüs yazılımı yüklümü ?

Başka Browser(internet tarayıcısı) ile deneyiniz birde.

Özgür arkadaşımızın dediginide göz önüne almak lazım tabi ki

B.M. Mançoloji

B.M. Mançoloji (yönetici) barishan (moderatör) giriş yapınca ilk girişte şifre yanlış diyor ikinci denemede kabul ediyor, deneme amaçlı 'tk' adında üyelik açtım onunla girdim bahsettiğim sorunu gözlemlemedim bu sorun diye tanımladığımız şey yönetici, moderatör vb üyeler için geçerli galiba?

B.M. Mançoloji

Quote from: [Daydreamer] on July 01, 2009, 02:14:33 PM
bende var ama türkçe karakter olmayanındada aynı sorun ortaya çıkmakta.

B.M. Mançoloji

Quote from: Alpay on July 01, 2009, 02:18:12 PM

Evet fark ettim aynı sırada bende tk nikiyle deneme yapıyordum ! tk ve deneme2 adlı üyeliklerle yaptığım denemede sorunla karşılaşmadım fakat yönetici ve moderatör adıyla girişte aynı sorun devam etmekte.

Özgür

Quote from: B.M. Mançoloji on July 01, 2009, 02:22:08 PM

Evet fark ettim aynı sırada bende tk nikiyle deneme yapıyordum ! tk ve deneme2 adlı üyeliklerle yaptığım denemede sorunla karşılaşmadım fakat yönetici ve moderatör adıyla girişte aynı sorun devam etmekte.

Bununla ilgili bir bug var smf'de. Çözüldü mü bilmiyorum. Sanırım yağız'ın bunun çözümünü bulmuştu.
So Long

B.M. Mançoloji

Quote from: [Daydreamer] on July 01, 2009, 02:40:50 PM
Quote from: B.M. Mançoloji on July 01, 2009, 02:22:08 PM

Bununla ilgili bir bug var smf'de. Çözüldü mü bilmiyorum. Sanırım yağız'ın bunun çözümünü bulmuştu.
Cevaplarınız için teşekkür ederim, işin tuhaf tarafı biraz önce barishan moderatör nikiyle girdiğimde, şifrede daha önce sorun yaratmasına rağmen şimdi sorun yoktu , B.M. Mançoloji Yönetici adıyla girince yine aynı sorunu gözlemlemekteyim. Bu sorunu forum yazılımını yaratanlara bildirmenizi rica ederim.
Ayrıca denemeşföü adlı 9999 şifreli üyelik açtım, üye girişi yaparken aynı hatayı veriyor, ifade ettiğiniz gibi Türkçe karakterden kaynaklanmakta önemli bir sorun bir an önce çözümlenmesi temennisi ile... Daha önce çözümlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde durdunuz bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

ayesoft

kesinlikle doğru teşhis

bu sorun sadece türkçe karakterli kullanıcı adlarında veya türkçe karakterli şifrelerde yaşanıyor

B.M. Mançoloji

Quote from: ayesoft on July 02, 2009, 01:36:37 AM
kesinlikle doğru teşhis

bu sorun sadece türkçe karakterli kullanıcı adlarında veya türkçe karakterli şifrelerde yaşanıyor
Türkiye' de yaşıyoruz tabiki dilimizi kullanacağız Türkçe karakter sorunu çözümlenmeli, moderatörler forum yazılımını yapanlara bildirselerde bir çözğn bulunsa. Foruma Türkçe karaktere sahip üyelik adı bulunan giremiyecek mi? Bu sorun üyelerin yarısından çoğunun forumdan uzaklaşmasına neden olur...

Yağız...

Devler zaten bu durumu biliyorlar ve çözüm aradıklarından eminim. Hatta Bug Tracker sayfasında bazı fixler vermişler ancak çalışıyor mu bilmiyorum. ./Themes/default/scripts/script.js dosyasinda bulun:
doForm.hash_passwrd.value = hex_sha1(hex_sha1(doForm.user.value.php_to8bit().php_strtolower() + doForm.passwrd.value.php_to8bit()) + cur_session_id);
Değiştirin:
if (smf_charset == 'UTF-8')
    doForm.hash_passwrd.value = hex_sha1(hex_sha1(doForm.user.value.php_to8bit().php_strtolower() + doForm.passwrd.value.php_to8bit()) + cur_session_id);
else
    doForm.hash_passwrd.value = hex_sha1(hex_sha1(doForm.user.value.php_strtolower() + doForm.passwrd.value) + cur_session_id);

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on July 02, 2009, 04:26:11 AM
Devler zaten bu durumu biliyorlar ve çözüm aradıklarından eminim. Hatta Bug Tracker sayfasında bazı fixler vermişler ancak çalışıyor mu bilmiyorum. ./Themes/default/scripts/script.js dosyasinda bulun:
Değiştirin:
else
    doForm.hash_passwrd.value = hex_sha1(hex_sha1(doForm.user.value.php_strtolower() + doForm.passwrd.value) + cur_session_id);

script.js dosyası açmak istenildiğinde yukarıdaki hata gözlemleniyor.

Yağız...

Bilgisayarınıza indirip gelişmiş bir editör(Notepad++) ile düzenleyin.

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on July 02, 2009, 06:32:14 AM
Düzenledim, ftp üzerinden orjinalinin üzerine yazdım (aşağıda göründüğü gibi) sorun hala devam etmekte.

Yağız...

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on July 02, 2009, 02:05:20 PM
Quote from: Yağız... on July 02, 2009, 06:32:14 AM
notepad++ ve PHP Expert Editör yazılımlarıyla düzenleme yapıp denedim, aynı sorun devam etmekte, ya ben yapamadım ya kodlar yanlış?... Forumu yapanlarla iletişime geçseniz?

Özgür

So Long

B.M. Mançoloji

Dilleri düzenle menüsünde Türkçe seçili, bunumu sordunuz? farklı bir şey sorduysanız o ayara nerden ulaşacağımı yazın, teşekkürler.

Yağız...

Kullanıcı adında veya şifresinde Türkçe karakter bulunan deneme bir üyelik verir misiniz?(ayrica site adresinizide lütfen)

B.M. Mançoloji

Yağız...

JavaScript değişikliği yaptığınızda tarayıcınızın algılaması için CTRL + F5 yapmalısınız(söylemeyi unuttugum için üzgunüm).

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on July 03, 2009, 07:30:31 AM
JavaScript değişikliği yaptığınızda tarayıcınızın algılaması için CTRL + F5 yapmalısınız(söylemeyi unuttugum için üzgunüm).
Forum anasayfasına bakarken mi CTRL + F5 yapmalıyım? Şimdi Dosyayı tekrar indirip düzenleme yapmadan geri gönderip siteye girip CTRL + F5 mi yapmalıyım? Teşekkürler.

Yağız...

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on July 03, 2009, 08:01:37 AM
Eğer olduysa yapmanıza gerek yok.
Olmadı, aynı sorunu yaşadığım adminlik nikinde artık hata vermiyor, fakat size verdiğim Türkçe karakterli (deneme üyelik) adda kullanıcı hatası veriyor, hayret bir olay...

B.M. Mançoloji

Bu sorun çözülmezse ileride forum üyelerinin en az %60' ı şifre yanlış hatasıyla karşılaşıp sorun olduğunu düşünüp siteden uzaklaşacaklar başka SMF 2.0 kullanıp bu sorunla karşılaşan yok mu?

Yağız...

Bu sorun UTF-8 harici forumlarda var sanırım. Şimdilik üyelerinize kullanıcı adlarında ve şifrelerinde Türkçe karakter kullanmamalarını söyleyin.

B.M. Mançoloji

Şu an site yapım aşamasında  üye yok, bu sorun en kısa zamanda çözümlenmesi gerekir Türkiye' de yaşıyaruz herkes Türkçe karakter kullanmalı ve kullanıyorlarda çözümlenmediği taktirde büyük sorun... Yağız bey forum yapıcılarına sorun ve talepleri iletsenizde çare bulsalar eminim onlar için çok basittir ' burada önem taşıyan zaman ayırmaları.
Ayrıca forum sürümü en son çıkan SMF 2.0, bu UTF - 8 benim foruma yüklü değilse (yüklü olmadığını nerden anlayabiliriz) yüklesek sorun çözülür mü? Teşekkürler.

Yağız...

Bu yaz devler(geliştiriciler) SMF 2.0 RC2 sürümünü çıkarabilirler. Ve muhtemelen bu hatanın çözümüde içinde olacaktır.

Dil dosyalarınız UTF-8 değilse kullanmıyorsunuz demektir. Forumunuzu UTF-8'e çevirmek için, Yönetim > Forum Bakımı > Veritabanını ve Veriyi UTF-8'e Dönüştür > Görevi Çalıştır butonunu kullanın. Ardından Downloads bölümünden SMF 2.0 Türkçe UTF-8 dil dosyalarını yükleyin. Ancak, bu işlem sırasında mesajlarınızda ve/veya konu başlıklarınızda bulunan Türkçe karakterlerin kaybolma riski vardır.

B.M. Mançoloji

Forumu kurmadan önce Türkçe dil dosyasını indirip orjinal dosyalarla değişimi sağladım, forum şu an Türkçe buda UTF - 8 olduğu anlamına gelir yanılmıyorsam.

B.M. Mançoloji

Yağız, sorunun çözümüne yönelik (SMF yazılım geliştiriciler tarafından) bir gelişme sağlandı mı?

Özgür

Çözüm zaten bulundu ama paylaşılmadı. RC2 çıkmadan paylaşılmayacak.
Bu sorunu anasayfadan girişlerde mi yaşıyorsunuz?
So Long

B.M. Mançoloji

Quote from: [Daydreamer] on August 09, 2009, 05:15:21 PM
Çözüm zaten bulundu ama paylaşılmadı. RC2 çıkmadan paylaşılmayacak.
Bu sorunu anasayfadan girişlerde mi yaşıyorsunuz?
Bu sorun üye girişi esnasında yaşanmakta, Forum üyelik adında türkçe karakter kullananlar şifre yanlış hasatı ile karşılaşıp tekrar giriş yapmak zorunda kalıyor,

Sorunun çözümünün bulunmasına rağmen paylaşılmaması yanlış ve mantıksız... hemen çözümünün yayınlanması gerekir.

Yağız...

Eğer tüm hataların çözümleri bu şekilde paylaşılırsa, yeni sürümlerin amacı nedir?

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on August 10, 2009, 05:32:47 AM
Eğer tüm hataların çözümleri bu şekilde paylaşılırsa, yeni sürümlerin amacı nedir?
Diğer hatalarda çözümlendikten sonra paylaşılacak yani? Başka hatalarda var ise onların giderilmesi beklenebilir fakat tüm hatalar çözülüpte keyfi bekletiliyorsa yanlış.

Yağız...

Keyif değil, yeni sürümün çıkmasını engelleyen hataların çözülmesi bekleniyor.

B.M. Mançoloji

Quote from: Yağız... on August 10, 2009, 11:40:26 AM
Keyif değil, yeni sürümün çıkmasını engelleyen hataların çözülmesi bekleniyor.
Tamam, Teşekkür ederim.

Özgür

Login formundan <hata aldığınız yerdeki login formundan>  <form tagının ilk bölümünü

<form action="',$scriturl,'?action=login2" method="post" accept-charset="UTF-8"> olarak değiştirin. Fazla vaktim olmadığı için tam olarak bir açıklama yapamıyorum. Maksadımız <form tagındaki sha1 le ilgili kısmı çıkartmak.
So Long

B.M. Mançoloji

Quote from: [Daydreamer] on August 11, 2009, 02:28:30 PM
Login formundan <hata aldığınız yerdeki login formundan>  <form tagının ilk bölümünü

<form action="',$scriturl,'?action=login2" method="post" accept-charset="UTF-8"> olarak değiştirin. Fazla vaktim olmadığı için tam olarak bir açıklama yapamıyorum. Maksadımız <form tagındaki sha1 le ilgili kısmı çıkartmak.
Hangi dosyayı açıp ilk satırı değiştireceğim anlamadım? Teşekkür ederim.

saglik216

Değiştirin:
else

Bu kodu notepad ++ ile script.js dosyasına ekledim(660 küsürüncü satır) sorun yine devam etmekte, üstelik sekme başlığında bağlanıyor... yazısı kalıcı olarak kalmakta.
türkçe karaktersiz üye adı veya şifresiz yaşamak istemiyoruz
Ne olur başka bir çözüm bulunsun
Bu sorun daha önceki sürümlerde de eminim yaşanmıştır.

B.M. Mançoloji

Quote from: saglik216 on August 13, 2009, 02:56:24 AM
Değiştirin:
else

Bu kodu notepad ++ ile script.js dosyasına ekledim(660 küsürüncü satır) sorun yine devam etmekte, üstelik sekme başlığında bağlanıyor... yazısı kalıcı olarak kalmakta.
türkçe karaktersiz üye adı veya şifresiz yaşamak istemiyoruz
Ne olur başka bir çözüm bulunsun
Bu sorun daha önceki sürümlerde de eminim yaşanmıştır.
Bu kodları boş yere denediniz, bir kaç sayfa önce bu kodları denediğimi ve işe yaramadığını belirttim...

sonata

Arkadaşlar bu sorunun çözümü bulunmadı mı? Benim forumda da bu sorun var! Türkçe karakterli üyelerde giriş ikinci defada oluyor.

sonata

Merhaba arkadaşlar, sanırım bu konu en çok ziyaret edilen konular arasına girecek bu hızla giderse...

Bu sorun için uzmanlar ne diyor! RC2 ye mi geçmek gerekiyor! Ama ona geçmek istemiyorum. :) Tasarımını bozmuşlar adamlar :)

Alpay

Sonata Core yani bundan önceki sürümlerdeki temayıda kullanabilirsiniz.

Curve (şu anda bulunan sitedeki temayı yani yeni default temayı) i kullanmak zorunda değilsiniz :)

utf8 için şifrede Türkçe karakter problemini çözmüşlermi benim pek araştırma deneme.. zamanım olmadı =)

Deneyen bir arkadaş varmı ? Bug ların toplandıgı yerdeki konuya da bakmak lazım çözüldümü diye :)

sonata

Merhabalar,
Sanırım derdimi tam olarak anlatamadım. Şimdi benim SMF sürümüm SMF 2.0 RC1.2 bu sürümde giriş hatası veriyor. Login.template.php dosyası ile SMF 2.0 RC2 deki bu Login.template.php dosyası tıpatıp aynı :) Sorun neden kaynaklanıyor anlayamadım. UTF ye dönüştürsem değişir mi sizce? Yoksa kendi çözüm yollarını deneme yanılma yöntemiyle bulacağım. :(

sonata

Sorunun çözümünü buldum arkadaşlar :))))))))))))

Login.template.php  12. Satır
<form action="', $scripturl, '?action=login2" name="frmLogin" id="frmLogin" method="post" accept-charset="', $context['character_set'], '" style="margin-top: 4ex;"', empty($context['disable_login_hashing']) ? ' onsubmit="hashLoginPassword(this, \'' . $context['session_id'] . '\');"' : '', '>

Yukarıdakini aşağıdaki gibi değiştirdim, oldu. :)
<form action="', $scripturl, '?action=login2" name="frmLogin" id="frmLogin" method="post" accept-charset="', $context['character_set'], '" style="margin-top: 4ex;"',  '>

Tabi bu çözüm yolunu önermeyen uzman arkadaşlar varsa aramızda başka çözüm yolunu söylebilirler. :) Ben bunu kullanacağım...

İyi günler dilerim...

Sonata

ejder024

arkadaşım sen muhtamalen seo kulanıyosun ve login olunca aynı sayfada kalma  modifaksiyonunu kurmuşsun hata ordan kaynaklanıyor. o modifaksiyonun kodlarını sources te hangi dosyayı editlediysen kaldır sorunun düzelecektir

sonata

Ben Seo kullanmıyorum :) Kullandığım eklentiler birkaç tane basit bişey... Gelişmiş bir istatistik, anasayfadaki son konuların yerine... Bir de gün içerisinde kimler çevrimiçi olmuş diye bir eklenti... Son olarak da videolar için bir eklenti... Video linki ekliyorsun otomatik olarak çalışıyor :) Bu kadarcık :) Sorun neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama çözdüm işte :) Sitenin linkini vermek istemiyorum. Karizma çizilmesin :) Neyse teşekkürler arkadaşlar...

B.M. Mançoloji

Açtığım konu gösterim rekoru kırmış  :D

ozzy5a

sanırım türkçe karakterli kullanıcı adlarından kaynaklanıyor.

Quote from: sonata on November 28, 2009, 01:10:12 PM
Sorunun çözümünü buldum arkadaşlar :))))))))))))

Login.template.php  12. Satır
<form action="', $scripturl, '?action=login2" name="frmLogin" id="frmLogin" method="post" accept-charset="', $context['character_set'], '" style="margin-top: 4ex;"', empty($context['disable_login_hashing']) ? ' onsubmit="hashLoginPassword(this, \'' . $context['session_id'] . '\');"' : '', '>

Yukarıdakini aşağıdaki gibi değiştirdim, oldu. :)
<form action="', $scripturl, '?action=login2" name="frmLogin" id="frmLogin" method="post" accept-charset="', $context['character_set'], '" style="margin-top: 4ex;"',  '>

Tabi bu çözüm yolunu önermeyen uzman arkadaşlar varsa aramızda başka çözüm yolunu söylebilirler. :) Ben bunu kullanacağım...

İyi günler dilerim...

Sonata

çözdü gibi duruyor ama bakalım

Advertisement: