Επιφυλακτικότητα και κάποιες ερωτήσεις...

Started by Psiloman, May 11, 2005, 08:25:58 AM

Previous topic - Next topic

Psiloman

Γεία σας παιδιά!

Είμαι καινούργιος στην παρέα αλλα το SMF με έχει ενθουσιάσει λόγω επιλογών που έχει,πραγματικού ελέγχου του admin στο φόρουμ ,μπόλικες ιδέες ενσωματομένες ώς στάνταρ (και όχι ώς extra mod) και επίσης λόγω του οτι δεν είναι διαδεδομένο πολυ,που έχει το καλό οτι οι hacker δεν ασχολούντε πολύ μαζί του ακόμα...

Είμαι λίγο επιφυλακτικός να εγκαταστήσω την ελληνική γλώσσα.Οι λόγοι μου είναι οι εξής 1) έχω συνιθίσει στην αγγλική ορολογία οπότε η ελληνική ίσως με δυσκολέψει και βρεθώ να αναρωτιέμε στις ρυθμίσεις με ελληνική επιγραφή "τι εννοεί ο ποιητής" πχ ένα περιέργο είανι όταν βλέπεις την επιλογή check all για κουτάκια να μεταφράζετε ώς "έλεγχος όλων" και όχι "επιλογή όλων". 2) Δεν γνωρίζω κατα πόσο η ελληνική γλώσσα είναι συμβατή με mods και αν θα απεικονίζετε καλά στα browser. 3)Φοβάμε οτι ίσως η ανάπτυξη της ελληνική γλώσσας για καινούργιες εκδόσεις του SMF είναι αργή ή ελλιπής.Μπορείτε να δου δώσετε feedback πάνω σε αυτά τα ζητήματα? Πιστεύω οτι αν χρησιμοποιείτε τα ελληνικά στο SMF σας σίγουρα θα μπορείτε να σχολιάσετε πάνω στις ανυσηχίες μου

Κάποιες ερωτήσεις

α) Πώς βάζω την ελληνική γλώσσα και που μπορώ να βρώ την τελευταία του έκδοση? Βάζω το language pack με FTP ή με κάπιο άλλο τρόπο? Αυτό είναι το τελικό στάδιο ή πρέπει να κάνω ρθημίσιες για σωστή απεικόνιση?
β)Το Spellcheck του φόρουμ δουλέυει στα Ελληνικα? Έχω ακούσει πως όχι...Πώς μπορούμε να το κάνουμε να δουλέψει?
γ)Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το SMF με το Mambo χρησιμοποιώντας την γέφυρα του Ostrio...Το έχει κάνει κανείς? Παρουσιάζει πρόβλημα? Γενικότερα η ελληνικά γλώσσα παρουσιάζει προβληματα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Eva

Καλησπέρα...
Αν και ένα μήνα αργότερα να σου πω ότι μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα με τα Ελληνικά...
Εξ'άλλου οποιοδήποτε κείμενο δεν σου αρέσει ως έχει μπορείς να το αλλάξεις πανεύκολα στο αντίστοιχο αρχείο... :-)
Το spell checker δεν λειτουργεί με τα Ελληνικά και δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να το κάνουμε να λειτουργήσει...
Το Mambo και την γέφυρα του Ostrio δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και έτσι δεν έχω ιδέα...

Psiloman

QuoteΤο spell checker δεν λειτουργεί με τα Ελληνικά και δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να το κάνουμε να λειτουργήσει...

Αυτό λόγω σημείων στίξης και αλλαγές σε κατάληξη όπως στην παθητική φωνή?

Υπάρχει κανένα άλλο φόρουμ που χρησιμοποιεί spell checker που δουλεύει στα Ελληνικά? Αν ναι η σκέψη μου είναι η εξής,να τους ζητήσουμε βοήθεια πάνω σε αυτό πχ να μας πούν πώς το έκαναν να δουλέψει ή αν μπορούν να δώσουν τον κώδικα της "μηχανής" τους για τροποποίηση και προσάρτιση πάνω στο SMF

sebastian

 Psiloman ο μηχανισμός που ψάχνεις είναι μέσα στο script.
Άν ξέρεις php μπορείς να την αναλύσεις και να τη διαμορφώσεις (αν πάρεις σχετική άδεια).  Δεν νομίζω κανένας να σε βοηθήσει πάντως. Γιατί το χρειάζεσαι τόσο αυτό το σύστημα?
Όσο για την ελληνική γλώσσα βαρέθηκα πια να την μεταφράζω. Αλλά μάλλον θα αρχίσω πάλι με την τελευταία έκδοση. Θα αποτελείται απο παλιές μεταφράσεις δικές μου και του μοναδικού Spiros. Άν δεν τελιώσει μέχρι αύριο τότε το άλλο σαββατοκύριακο. Δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου με τη γλώσσα. Άν θέλεις να αλλάξεις κάτι στη μετάφραση, απλός ανοίγεις το κατάλληλο αρχείο, κάνεις τις αλλαγές που θέλεις και αυτό ήταν.


Psiloman

Ah,αυτό άρχισα να το κάνω ήδη ,να ανοίγω τα αρχεία κα ινα διορθώνω μικρολαθάκια.Σχετικά με spellchecker: Σκεφτόμουν οτι το έχει που το έχει το SMF καλό θα ήταν να ήταν άμεσα προσβάσιμο και στους Έλληνες χρήστες που επιθυμούν να γράφουν αποκλειστικά Ελληνικά στα διάφορα φόρουμ.PHP δυστηχώς δεν ξέρω..

sebastian

- spell checks the post for typos ;).
- uses the pspell library, which MUST be installed.
- has problems with internationalization.

Μπορείς να φτιάξεις μια ωραιότατη pspell library.  ::)

agridoc

Ο speller δεν είναι ενσωματωμένη λειτουργία του SMF. Πρέπει να έχει εγκατασταθεί (συνήθως στον server) το Aspell. Αν το SMF βρει το Pspell library του Aspell βγάζει την επιλογή spell, διαφορετικά όχι.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι είναι θέμα λεξικού. Η ελληνική version είναι λίγο πίσω http://aspell.sourceforge.net/man-html/Supported.html.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: