Μετατροπή ISO 8859-7 ή windows-1253 σε UTF-8 και αντίστροφα

Started by leonpadi, November 13, 2009, 04:09:10 AM

Previous topic - Next topic

leonpadi

Γειά σας!
Στην περίπτωση που κάποιος κάνει μεταφορά από άλλου τύπου forum σε SMF, όταν στο προηγούμενο forum χρησιμοποιούσε ISO 8859-7 ή windows-1253 και θέλει να το μετατρέψει σε UTF-8, τι μπορεί να κάνει ?
Αντίστροφα αν κάποιος θέλει να μετατρέψει το UTF-8 σε ISO 8859-7 ή windows-1253, πως μπορεί να το πετύχει ?

Πιθανόν να υπάρχει ήδη η απάντηση για το ένα μέρος της ερώτησης κάπου στο forum, όμως θα ήταν ευχής έργον να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες αυτές οι πληροφορίες και για τις 2 επιμέρους μετατροπές.

Ευχαριστώ πολύ.


EDIT
Μόλις είδα την επιλογή  "Μετατροπή της βάσης δεδομένων και των δεδομένων σε UTF-8 " που βρίσκεται στο
# Κέντρο διαχείρισης » # Συντήρηση φόρουμ » # Βάση δεδομένων

Οπότε λογικά πατώντας αυτή την επιλογή γίνεται η μετατροπή σε UTF-8 από ISO 8859-7 ή windows-1253

leonpadi

Bump από την άποψη οτι μένει αναπάντητο το ερώτημα πως γίνεται μετατροπή από UTF-8 σε Iso 8859-7 (ή Windows-1253) αντίστοιχα...

Butcher

Με μια μικρή επιφύλαξη. Τη βάση σου μπορείς αλλάξεις από το phpMyAdmin. Μετά θα χρειαστείς και τις αντίστοιχες μεταφράσεις.
Μπορείς να δοκιμάσεις και μέσα από το forum όπως είπες από τη Συντήρηση forum.

Πάρε backup πριν κάνεις ό,τι.

Αν το forum σου δουλεύει σωστά όπως το έχεις ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό?

leonpadi

Για τον απλό λόγο οτι μου αρέσει να υπολογίζω όλα τα σενάρια. Μπορεί εγώ να είμαι εντάξει (που όντως δόξα τω θεώ δουλεύει super) όμως κάποιος άλλος να έχει το πρόβλημα και σε ένα τέτοιο thread να βρεί τις απαντήσεις... :)

Advertisement: