News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

SMF 2.0 rc 2 και Ελληνικά - πρόβλημα στο login-register

Started by leonpadi, November 10, 2009, 08:42:21 AM

Previous topic - Next topic

leonpadi

Γειά σας!
Νέο μέλος της κοινότητας SMF. Βέβαια με εμπειρία σε vbulletin, όμως πλέον Simple Machines Forum ftw ! :D
Καταρχήν κάνω τις δοκιμές μου τοπικά , όπως και παλιότερα σε vbulletin, πριν ανεβάσω το οτιδήποτε στον web hoster.
Έβαλα λοιπόν την έκδοση rc 2, στα Αγγλικά καταρχήν, και κατόπιν έβαλα τα Ελληνικά. Μπήκα στο admin menu και επέλεξα τα Ελληνικά ως γλώσσα.
Απο τις επιλογές του menu όλες δείχνουν ok εκτός των Pm (error page).
Αν κάνω log-out με το που πατήσω login βλέπω αυτό

Quote
Σφάλμα στο Template!
Φαίνεται ότι κάτι πήγε στραβά με το σύστημα των προτύπων. Αυτό το πρόβλημα συνήθως είναι προσωρινό, ξαναδοκιμάστε λίγο αργότερα. Αν συνεχίζετε να βλέπετε αυτό το μήνυμα, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή.
Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να κάνετε ανανέωση αυτής της σελίδας.

Μετά μόνο μέσω repair_settings.php και βάζοντας english αντί των ελληνικών ξαναδουλεύει.
Σκέφτομαι να κατεβάσω την rc 1 για λόγους δοκιμαστικούς.

GoofyX

Έκανες εγκατάσταση σε UTF-8 ή windows-1253; Μήπως δεν έβαλες την αντίστοιχη έκδοση των ελληνικών; Ποιο theme χρησιμοποιείς;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

leonpadi

Quote from: GoofyX on November 11, 2009, 01:48:47 AM
Έκανες εγκατάσταση σε UTF-8 ή windows-1253; Μήπως δεν έβαλες την αντίστοιχη έκδοση των ελληνικών; Ποιο theme χρησιμοποιείς;
Επειδή όπως είπα όλες τις δοκιμές τις κάνω σε τοπικό επίπεδο πριν τις ανεβάσω...δοκίμασα στην αρχή σε UTF-8 όμως...δεν με διευκόλυνε αφού έχει προηγηθεί μετατροπή απο Vbulletin (το οποίο χρησιμοποιούσε Ελληνικά ISO 8859-7) σε SMF και επειδή τα Ελληνικά τα έβλεπα "Κινέζικα" , τα έσβησα όλα (όσα είχαν να κάνουν με smf) και φτού απο την αρχή.
Την 2η φορά δεν έβαλα UTF υποστήριξη (την ώρα του installation) και αφού ολοκληρώθηκε η αρχική εγκατάσταση, πέρασα τα Ελληνικά Smf (windows-1253) και προχώρησα με την μετατροπή απο vb σε smf.
Όλα καλα δείχνανε μέχρι που έκανα log-out απο τον admin account μου. Μετά δεν μπορούσα να μπω με τίποτα ξανά. Μου έβγαζε το μήνυμα που προ-ανέφερα. Η μόνη μου επιλογή ήταν μέσω repair_settings να ορίσω τα Αγγλικά ως κύρια γλώσσα. Τότε λειτουργούν όλα κανονικά. :S (εννοείται πως μόλις ξαναβάζω Ελληνικά έχω το ίδιο περιέργο μήνυμα για λάθος στο template...)

Trendinio

υπάρχει λάθος στο αρχείο Login.greek.php
στην γραμμή 113

βάλτε το string σε quotes

αντίστοιχα προβλήματα υπάρχουν στα αρχεία
Post.greek.php
και PersonalMessage.greek.php

leftezi

Κι εγώ έκανα μια δοκιμή τοπικά (με UTF8).
Μόλις πήγα να κάνω απάντηση σε ένα θέμα, μου έβγαλε ένα ανάλογο μήνυμα λάθους και ότι κάπου σε κάποιο string λείπουν quotes.

Φίλε Trendinio, εφόσον είναι γνωστό το πρόβλημα, έχουν ενημερωθεί οι υπεύθυνοι;
Έχεις υπόψιν αν θα ανέβουν τα αρχεία ξανά διορθωμένα για να ξαναδοκιμάσω; Δεν έχω ιδέα από php κι ανάθεμα κι αν ξέρω πού λείπουν αυτά τα quotes για να τα βάλω. :P

Trendinio

Φίλε ευχαρίστως να το κάνω αλλά δεν ξέρω πως.

Αν χρησιμοποιείες UTF8 χρησιμοποίησε αυτά
που έχω διορθώσει εγώ.


leonpadi

Επαληθεύω αυτά που γράφει ο Trendinio. Έχει να κάνει με ελλείψεις του συμβόλου ' και \
Ευχαριστούμε πολύ φίλε Trendinio! :)

leftezi

Όντως με την αλλαγή του αρχείου Post.greek-utf8.php με αυτό του Trendinio ανοίγει η σελίδα αποστολής μηνύματος. Πρόσεξα όμως ότι πάνω στην κορυφή (στο παράθυρο σύνταξης μηνύματος) γράφει και το εξής:

Warning: Unexpected character in input: ''' (ASCII=39) state=1 in ...\Themes\default\languages\Post.greek-utf8.php on line 190

Η προειδοποίηση είναι με γκρίζα γράμματα που δε διακρίνονται εύκολα από το φόντο του Curve και μπορεί να πέρασε απαρατήρητη.

leonpadi

Σε Ελληνικά Iso (όχι UTF-8 δηλαδή) ΔΕΝ παρατηρείται τέτοιο μήνυμα. Μήπως φίλε leftezi είναι μόνο στην περίπτωσή σου ?

leftezi

Μόνο στην περίπτωσή μου, θα είναι λίγο... περίπτωση.  :P

Υποθέτω ότι εννοείς ότι εμφανίζεται στα Ελληνικά UTF8 μόνο.
Μάλλον. Θα μας το πει κάποιος που χρησιμοποιεί κι αυτός UTF8 ίσως;  :-\

leonpadi

Εχμ ναι, γιατί στην περίπτωσή μου δεν μπορώ να δώ με UTF-8 ... :(
Πάντως το θέμα αυτό ίσως να έχει μια σχέση και με αυτό ... http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=347826.0

vkot

Χίλια συγγνώμη παιδιά, δικό μου είναι το σφάλμα. Μέσα σε τόσες πολλές γραμμές που έχω μεταφράσει το φοβόμουν ότι θα μου είχαν ξεφύγει μερικά πράγματα. Τώρα τα διόρθωσα (αλλά θα είναι διαθέσιμα για download στην σελίδα του simplemachines αύριο)

Σχετικά με την μετάφραση του SMF 2.0 ας συνεχίσουμε στην παρακάτω συζήτηση:
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=244309
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

leonpadi

Δεν τίθεται θέμα συγνώμης ! Εμείς ευχαριστούμε για την προσπάθειά σου ! :)

Advertisement: