News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Local Host

Started by biggynr3, December 01, 2009, 02:33:34 PM

Previous topic - Next topic

biggynr3

Vreau sa tin host de acasa deoarece toate firmele de pana acum par neserioase....

Am mai tinut dar din pacate nu mergea serviciul de mail... As dori sa stiu ce-mi recomandati ca si server de mail bun si in afara de xampp daca ar mai fi ceva bun.


As dori sa mai stiu si daca mai pot face subdomenii , pt ca am un server de cs ce are adresa cs.biggy-zone.com , iar forumul logic ca va fi doar www.biggy-zone.com . Astept un raspuns si la aceasta problema.

PS: mercury  (parca asa se numea serverul de mail de la xampp nu mi a mers, si m am chinuit ff mult cu el , ca si cu altele de altfel).


-=[Vyorel]=-

Aici se ofera Suport pentru SMF (Simple Machines Forum) si nu pentru host.
My mods for SMF - [6].

biggynr3

Quote from: -=[Vyorel]=- on December 02, 2009, 05:04:38 AM
Aici se ofera Suport pentru SMF (Simple Machines Forum) si nu pentru host.


Intocmai . Zi mi ce trebuie sa fac ca sa mearga serviciul de mail . Ce setari trebuiesc pt SMF si ce server de mail trebuie sa am. Restul cam stiu. Totul sa zicem ca se rez cu xampp mai putin mail ul....

biggynr3

Si ca sa dem si mai mult ca este locul unde ar fi trebuit sa postez tin sa anunt ca am facut mutarea, am dat inport la ce dadusem export de ieri, d0ar ca se pare ca am urmatoarea eroare cand accesez site ul


Connection Problems
Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.


Am creat user cu acelasi nume cum era si pe vechiul host pt acces baza de date si degeaba, tot nimic. Ce ar fi de facut?

PS: nici reapair sau optimizare tabele nu a avut vre-un efect

-=[Vyorel]=-

Vezi fisierele de setari ale forumului (Settings.php si Settings_bak.php)

Forumul tau nu se conecteaza la baza de date. Ai facut Backup la Baza de Date si la fisierele de setari mentionate mai sus?

Daca da: Urca pe server fisierele si inlocuieste-le cu cele vechi, iar baza de date o importezi in alta noua.
Daca nu: Deschide acele fisiere cu Notepad++ sau alt program, si fa-ti setarile de la forum in ele. Sa pui numele bazei de date create de tine.

Sper ca ai inteles, daca nu Reply.
My mods for SMF - [6].

biggynr3

Stiu engleza.. si da am urcat tot pe noul host.

Dupa un mic search am gasit repair_settings.php si am rez problema.  Acum insa am doar o mica nelamurire.. la care sper sa raspunda mai mult de 2 persoane  ::) :
  - pot face subdomenii daca ns este ip-ul meu? daca da va rog spuneti mi cum :D

Advertisement: