News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Encoding of the (Greek) titles

Started by CrazyVag, December 24, 2009, 04:13:06 AM

Previous topic - Next topic

CrazyVag

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω δυο πολύ βασικά προβλήματα με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Τόσο οι τίτλοι των newslletters όσο και οι τίτλοι των post replies που περιέχουν ελληνικά γράμματα (δηλαδή το σύνολο των μηνυμάτων που ανταλλάσσονται), αποστέλλονται (ή παραλαμβάνονται, δεν ξέρω) με ακαταλαβίστικους χαρακτήρες (σ.σ.
Μέλη από Μπ&# ...). Το αξιοσημείωτο είναι, πως το φαινόμενο στα newssletters δεν αφορά όλα τα mail accounts αλλά μόνο ορισμένα (βλέπε yahoo και hotmail). Σημειώνω τέλος ότι τα packages που χρησιμοποιούνται είναι τα α) TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc και οι αναβαθμίσεις του SMF (1.1.11). Δεν έχω εγκαταστήσει πακέτο για την Ελληνική μετάφραση.

Τι μου προτείνεται?

villasg

Με τι την εκανες την εγκατασταση ?

CrazyVag

Quote from: villasg on December 24, 2009, 10:26:09 AM
Με τι την εκανες την εγκατασταση ?

Αν θέλεις, γίνε λίγο πιο σαφής.
Ευχαριστώ.


CrazyVag

Quote from: Greek on December 24, 2009, 12:02:16 PM
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=150114.msg1092293#msg1092293


Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πράγματι, το πρόβλημα λύθηκε όπως περιγράφεται στο link.
Επειδή όμως το ίδιο ακριβώς θέμα παρουσιάζεται και στο hotmail, θα επεκτείνω λίγο την παραπάνω λύση: Ανοίγουμε το αρχείο Sources\Subs-Post.php και εντοπίζουμε την γραμμή 546. Στην συνέχεια βάζουμε σε σχόλια ότι περιέχεται λίγο πριν και λίγο μετά από αυτήν, όπως ακριβώς φαίνεται στον κώδικα που ακολουθεί:


// Sadly Hotmail & Yahoomail don't support character sets properly.
/*if ($hotmail_fix === null)
{
$hotmail_to = array();
foreach ($to_array as $i => $to_address)
{
if (preg_match('~@(yahoo|hotmail)\.[a-zA-Z\.]{2,6}$~i', $to_address) === 1)
{
$hotmail_to[] = $to_address;
$to_array = array_diff($to_array, array($to_address));
}
}

// Call this function recursively for the hotmail addresses.
if (!empty($hotmail_to))
$mail_result = sendmail($hotmail_to, $subject, $message, $from, $message_id, $send_html, $priority, true);

// The remaining addresses no longer need the fix.
$hotmail_fix = false;

// No other addresses left? Return instantly.
if (empty($to_array))
return $mail_result;
}*/


Σημειώνω ότι:
1) Το αρχικό πρόβλημα παρουσιαζόταν στην περίπτωση που η ανάγνωση των emails γινόταν τόσο από το web όσο και από κάποιον mail client (βλ. thunderbird).
2) Το ίδιο θέμα εξακολουθεί να υφίσταται μέχρι και την έκδοση SMF 1.1.11 με TinyPortal v1.0 beta 4 που χρησιμοποιώ εγώ. Δηλαδή, μιλάμε για ένα γενικό πρόβλημα που αφορά - τουλάχιστον - τις εκδόσεις SMF από 1.1.2 μέχρι 1.1.11.
3) Αφορά μόνο το πεδίο του τίτλου. Δεν παρατηρείται κάποιο παρόμοιο πρόβλημα σχετικά με το σώμα του μηνύματος.

Ελπίζω οι πιο πάνω πληροφορίες να φανούν χρήσιμες και σε άλλους Έλληνες...

Advertisement: