Settings.php ve Settings_bak.php Dosya Adlarını ve Dizinlerini Değiştirnek

Started by mcfurkan, January 10, 2010, 10:25:04 AM

Previous topic - Next topic

mcfurkan

Merhaba.
Anlatımda geçen denemeler 1.1.11 versiyonunda hata vermemiştir.

Smf sitenizinin veri tabanı giriş bilgilerini bulunduran iki dosya vardır. Bu dosyalar "Settings.php" ve "Settings_bak.php" dosyalarıdır.

Güvenlik amacıyla bu dosyaların chmod değerleriyle oynayabilirsiniz. Ayrıca yine güvenlik amacıyla bu dosyaların adlarını ve dizinlerini değiştirebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra lamerlerin sitenize girip zarar vermelerini bana göre %90 engellemiş olursunuz.

Dosya adlarını ve dizinlerini değiştirmek için ben ftp programı "filezilla" ve topluca text değiştirme programı "advanced find and replace" programlarını kullandım.

Yapmanız gerekenler.
İlk olarak sitenizin yedeğini kesinlikle almalısınız. Sonra değerleri yanlış değiştirip siteyi açamama durumları yaşamamak için yedeği mutlaka alınız.

1-
Sitenizde bulunan dosyaları bilgisayarınıza bir klasör içerisine indiriniz.

2-
Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalarda sitenin ana dizininde bulunan "Settings.php" ve "Settings_bak.php" dosyalarının adlarını isteğinize göre değiştirin. Ben burada dosyaların adını "ornek.php" ve "ornek_bak.php" olarak anlatacağım, siz uzantının php kalması ve arada boşluk bırakmamanız şartı ile istediğiniz isimleri verebilirsiniz.

3- Yeni dosyalarınızı yani benim anlatım amaçlı verdiğim ornek.php ve ornek_bak.php dosyalarını istediğiniz bir dizine atın. Ben bu anlatımda dosyaların ikisinide /Sources/ dizini içine attım. Siz isteğinize göre bu dosyaları farklı dizinlere atabilirsiniz.

4- Dosya isim ve dizin değişiklik işlemlerini tamamladıktan sonra sıra geldi sitenizde bulunan bazı dosyalardan bu dosyaları çeken kodları değiştirmeye. Yani bu dosyaları sitenizde başka dosyalarda kullanıyor. Şimdi biz isimlerini ve dizinlerini değiştirdiğimiz için diğer dosyalarınız yeni dosyaları bulamayacak ve site çalışmayacaktır. 

Kod değiştirmelerini anlattığım sırayla yaptığınız takdirde problem yaşamayacaksınız. Tek tek dosyaları manuel değiştirmek istemiyorsanız Advanced Find and Replace programını kullanabilirsiniz (Türkçe dili mevcut.).

5-
İlk önde dizini kullanan kodları değiştirmelisiniz. Yani /Settings.php kodu geçen yerleri /Sources/ornek.php olarak değiştirmelisiniz. Eğer Advanced Find and Replace programıyla yapıyorsanız "Değiştir" kısmında "Bulunacak Metin" kısmına /Settings.php yazıp "Değiştir/Değişecek Metin" kısmına da /Sources/ornek.php yazmalısınız.

/Settings.php tanımı geçen dosyalar: Yerine /Sources/ornek.php yazılacak

\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\SSI.php   1   Değişiklik Yapılacak
\attachments\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\avatars\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Packages\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Smileys\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Admin.php   9   Değişiklik Yapılacak
\Sources\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Sources\ManageServer.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Themes\index.php   2   Değişiklik Yapılacak

6- Şimdi sıra geldi dosyayı dizin haricinde kullanan kodları değiştirmeye. Yani kodlarda Settings.php arayıp yerine ornek.php yazacağız. Yine Advanced Find and Replace programını kullanıp kolayca değişiklikleri yapabilirsiniz.
Unutmayın, bu maddedeki değişikliği yapmadan önce mutlaka 5 numaralı maddede geçen dizin değişikliğini yapmanız gerekiyor. Çünkü şimdi geriye sadece dizin harici kodlar yani mod gibi tanımlanan kod değerleri kaldı.

Settings.php tanımı geçen dosyalar: Yerine ornek.php yazılacak
\Sources\ManageServer.php   6   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Subs-Package.php   4   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Admin.php   3   Değişiklik Yapılacak
\index.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Subs.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Themes\default\languages\Admin.english.php   2   Değişiklik Yapılacak
\avatars\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Packages\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\attachments\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Themes\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Subs-Auth.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Smileys\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Sources\index.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Settings.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Sources\ModSettings.php   1   Değişiklik Yapılacak

Settings.php dizin ve dosya adı değişikliği tamamlandı.

7- Settings_bak.php dosya adını ve dizinini yukarıda anlatılanlar gibi değiştirebilirsiniz.

Dizin için /Settings_bak.php geçen dosyalar: Yerine /Sources/ornek_bak.php yazılacak.

\Sources\ManageServer.php   2   Değişiklik Yapılacak   
\Sources\Subs-Package.php   3   Değişiklik Yapılacak   
\Sources\Admin.php   2   Değişiklik Yapılacak   

8- Dizin değişikliği sonrası Settings_bak.php tanımı geçen dosyalar: Yerine ornek_bak.php yazılacak

\Sources\Settings_bak.php   1   Değişiklik Yapılacak
\Sources\Subs-Package.php   2   Değişiklik Yapılacak
\Themes\default\languages\Admin.english.php   1   Değişiklik Yapılacak

9- Dosya adı, dizin ve kod değiştirme işlemleri bitti.
Sitenizin yedeğini aldıktan sonra bilgisayarınızdaki bu dosyaları sitenizin üstüne yeniden yükleyiniz. Sitenizde daha önceden bulunan Settings.php ve Settings_bak.php dosyalarını silebilirsiniz. Yükleme işlemi sonrası sitenize girdğinizde problem yaşamamanız gerekir. Eğer problem yaşayan olursa baştan sonra tekrar işlemleri okusun.

ilgilerinden dolayı Yağız ve grafitüs e teşekkürler.

iyi çalışmalar dilerim.
elektronik imza alacağım, bu dertten kurtulacağım.

Advertisement: