Χρειάζομαι παλι την βοηθεια σας...

Started by stefan01, March 24, 2010, 06:38:00 PM

Previous topic - Next topic

stefan01

Κλαησπέρα,
όπως εχω ξαναπει εχω το 1.1.11 εγκατεστημενο και περασα ενα αλλο theme.
1. Στην αναφορα σφαλματος παιρνω τα 2 παρακατω μυνηματα:
    Δεν ήταν δυνατόν να φορτωθεί το αρχείο γλώσσας 'Shout.greek-utf8'
    Δεν ήταν δυνατόν να φορτωθεί το αρχείο γλώσσας 'ThemeStrings.greek-utf8'
Προφανος δεν βρισκει τα αντιστοιχα αρχεια αλλα πως μπορω να το διορθωσο αυτο?
2. Εγκατεστησα και το AjaxChat δουλευει μια χαρα αλλα δεν κανει refresh απο μονο του το πλαισιο διαλογου. Υπαρχει κάποια ρύθμιση για αυτό?
Και παιρνω και αυτο το σφάλμα : ChatBot: Σφάλμα: Κατάσταση σύνδεσης: 408, στο πλαίσιο διαλόγου.

Ευχαριστώ για καθε βοηθεια....

agridoc

Αντέγραψε τα αντίστοιχα αγγλικά αρχεία (Shout.english-utf8.php και  ThemeStrings.english-utf8.php) σε ένα άλλο κατάλογο στον υπολογιστή σου. Μετονόμασε τα σε Shout.greek-utf8.php και  ThemeStrings.greek-utf8.php και ανέβασε τα στο /Themes/default/languages. Δες αν υπάρχει μετάφραση, διαφορετικά σιγά σιγά μπορείς να την κάνεις μόνος σου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

stefan01

Σ' ευχαριστώ για την λυση agridoc θα το εφαρμοσω.
Σχετικα με το refresh του chat γινετε κατι???

stefan01

Agridoc εισαι αρχηγος!!!  8) :)
Για την ιστορία έκανα τα παρακατω:
1. Πήρα το αρχείο ThemeStrings.english-utf8.php απο το καινουργιο theme και το αντεγραψα στον φακελο Themes\default\languages.
2. Δεν βρηκα αρχειο Shout.english-utf8.php αλλα μόνο το Shout.english.php μετεφρασα το περιεχομενο του και το αποθηκευσα ως
Shout.greek-utf8.php στον φακελο Themes\default\languages.
Εφόσον μου εβγαζε κατι ρόμβους μεσα στην διαχειρηση εκανα μετατροπη του κειμενου σε εναν online converter σε utf8. και το δειχνει κανονικα.

Το μονο που μενει ειναι με το refresh του chat .... εχουμε καποια λυση  η απλα ετσι δουλευει?

stefan01

Με το refresh του Chat δεν γίνετε τιποτα βρε παιδιά???

nikan

Για την ανανέωση του chat αν δεν έχει ρύθμιση μάλλον δεν κάνει.
Υποστήριξη του mod http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=257973.0

stefan01

Ρύθμιση μεσα στην διαχειρηση δεν εχει.
Αλλα... αν απο το link που μου εδωσες πας στο demo του θα δεις οτι στα settings του δινει την δυνατότητα ανανεωσης οπου το default ειναι 500 miliseconds

nikan

Αυτό που είδα είναι ότι έχει ανανέωση μόνο για το chat και όχι για το shoutbox.

stefan01

αυτό εννοω οτι το κομματι που δεν ανανεωνει σε μενα είναι το chat .....
αλλα απ' οτι καταλαβα (μπορει να ειμαι και λαθος) το chat εχει διαφορα καναλια, εγω το εχω ενεργοποιημένο να εμφανιζετε σε ολες τις σελιδες και οταν καποιος αλλαζει σελιδα αλλαζει και καναλι και γι' αυτο νομιζω δεν κανει refresh πιστευω πως θα κανει refresh αν μεινει μονο στην αρχικη σελιδα διοτι ετσι δεν θα απαντα ο καθενας απο αλλο "καναλι". μπορει να κανω και λαθος με την παραπανω σκεψη μου αλλα νομιζω οτι κατι τετοιο τρεχει....

Advertisement: