Μεταφορά Site σε άλλο Server! Πρόβλημα με τα ελληνικά της βάσης!

Started by Alexandros, April 16, 2010, 03:04:24 PM

Previous topic - Next topic

GoofyX

Για να είσαι πιο σωστός, θα πρέπει στο Settings.php να προσθέσεις τη γραμμή:

$db_character_set = 'utf8';

Επίσης, στον πίνακα smf_settings θα πρέπει να προσθέσεις μια γραμμή με τιμές:

variable => global_character_set
value => UTF-8

variable και value είναι οι στήλες του πίνακα. Θα προσθέσεις τη γραμμή αυτή με sql (insert)
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Alexandros

QuoteΕννοείς φρέσκο SMF σε νέο κατάλογο, έτσι;
...
QuoteΕγκατάσταση στο SMF από το βήμα 1, έτσι;

Ναι, και στα δύο!

QuoteΓιατί τρίτη βάση;

Δεν έχω ικανοποιητική απάντηση!  ::) Ήμουνα τόσο απελπισμένος χθες στις 5 τα ξημερώματα που ήθελα να αποκλείσω την θεωρητική περίπτωση η νέα εγκατάσταση να διάβαζε κάτι από μια βάση η οποία δεν είχε πλήρως αποκατασταθεί πλήρως και μπερδευόντουσαν τα πράγματα. Πολύ πιθανόν να μην χρειαζόταν, αλλά έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να διαγράψω τα περιεχόμενα της άλλης βάσης πριν κάνω import τα νέα περιεχόμενα.

QuoteΘα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τη φρέσκια βάση

Ήταν 5 το πρωί λέμε...!  ;D

QuoteΤο Notepad++ δεν έχει επιλογή για cp1252 encoding;

Δεν θέλουμε να αλλάξουμε το encoding των χαρακτήρων που βρίσκονται μέσα! Οι χαρακτήρες μέσα στο αρχικό csv είναι ANSI αλλά το αρχείο είναι σωσμένο σαν UTF-8. Γι αυτό δεν φαίνονται σωστά στην αρχή. Το notepad++ δεν έχει επιλογή save as cp1252 ...έχει επιλογή για αλλαγή του Encoding των χαρακτήρων. Κάποιος που παίζει τα encoding στα δάχτυλα ας με επιβεβαιώσει/διαψεύσει. Πάντως αλλαγή του encoding και αποθήκευση με το Notepad++ δεν δουλεύει!!

Quote
Αντί να κάνεις ένα ένα πίνακα, θα μπορούσες να πάρεις το export της βάσης (να σβήσεις τα create table) και να δουλέψεις με εκείνο. Ουσιαστικά το export θα είχε μόνο τα δεδομένα (insert into...), αυτό που ήθελες δηλαδή.

Έφαγα τα νιάτα μου προσπαθώντας να το κάνω αυτό!  >:( Αν δεις τα πρώτα post χρησιμοποιήσα από Migration Toolkit μέχρι mysqldump! Όταν το restore δούλευε (π.χ για την περίπτωση του mysqldump), έπερνα πάντα "γαριδάκια"!! Αν εννοείς να εφαρμόσω τη διαδικασία της μετατροπής του encoding στο backup ολόκηρης της βάσης, νομίζω ότι το δοκίμασα (δεν παίρνω και όρκο) και έπερνα error στην εκτέλεση κάποιον εντολών sql.

QuoteΠιθανόν να χρειάζεται να αλλάξεις κάτι και στην ίδια τη βάση, όσον αφορά τον encoding. Εννοώ ότι κάπου πήρε το μάτι μου μέσα στο αγγλικό τμήμα ή στο documentation, δε θυμάμαι, ότι ένας πίνακας γράφει μια τιμή για το encoding

Πιθανόν! Δεν το έχω τσεκάρει!

Quoteδεν βάζεις ένα Linux να ησυχάσεις;

Είμαι παιδί που έχει μεγαλώσει σε γραφικό περιβάλλον! Το πρώτο μου PC ήταν Amiga 500! 8)
Πέρα από την πλάκα, έχω πολύ δουλειά για κάτσω να τα ξαναστήσω όλα (δεν είναι μόνο ένα site) σε άλλο μηχάνημα.
Σε Linux θα στήσω για  το τμήμα μας (σε κανα μήνα) ένα σύστημα ανάλογο του dropbox!

GoofyX

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Alexandros

Το είδα αλλά δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω.
Αυτά πρέπει να γίνουν αντί για τις αλλαγές που έκανα εγώ για εμφάνιση της σελίδας σε UTF-8 ή επιπρόσθετα στις αλλαγές μου?

GoofyX

Επιπρόσθετα. Δοκίμασα δύο εγκαταστάσεις με latin1 encoding και UTF-8 και παρατήρησα ότι σε αυτήν με το UTF-8 υπήρχαν αυτά τα επιπλέον που σου είπα.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Alexandros

Επιπρόσθετα?

Δηλαδή, πρέπει και να αλλάξω τα αρχεία ώστε να βγάζουν header σελίδων με UTF-8 και να να αλλάξω τις ρυθμίσεις αυτές? Εγώ που δεν τις έχω αλλάξει πως παίζει εντάξει στα ελληνικά?

GoofyX

Ε αφού σου λέω επιπρόσθετα με αυτά που έκανες. Απλά βάλε (αν θέλεις φυσικά, στο χέρι σου είναι) και αυτά που σου είπα παραπάνω.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Advertisement: