Ομαδικά emails

Started by ioanna, November 11, 2005, 12:06:10 PM

Previous topic - Next topic

ioanna

Για άλλη μια φορά γειά σας  :)

Κάποιο μέλος μου από το φόρουμ του σάιτ μου , με ενημέρωσε σήμερα ότι έλαβε 4 emails με αποστολείς άλλα μέλη, τα οποία περιείχαν συνημμένο zip και όταν έκανε ανίχνευση βρήκε virious! Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει πώς έγινε αυτό και τι θα πρέπει να κάνω ώστε να μην ξαναγίνει?

Ευχαριστώ

agridoc

#1
Γεια σου Ιωάννα

Τα e-mails δεν έχουν σταλεί από το SMF αλλά έχουν σταλεί ή φαίνεται να έχουν σταλεί από αποστολείς των οποίων το e-mail γνωρίζει ο παραλήπτης.

Το πιθανότερο είναι ότι οι πέντε (ο παραλήπτης και οι 4 αποστολείς) βρίσκονται στον κατάλογο κάποιου κοινού γνωστού που έχει προσβληθεί από κάποιο e-mail worm. Ακόμα υπάρχουν ιοί ή worms που παίρνουν το e-mail από τις ιστοσελίδες και κάνουν τα μηνύματα να φαίνονται ότι προέρχονται από τον αποστολέα του e-mail του οποίου έχουν κλέψει ή και από ασχετο όνομα με το ίδιο e-mail. Παλιότερα είχε δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα γιατί πολλοί είχαν γίνει blacklisted χωρίς να έχουν κουνήσει το δαχτυλάκι τους.

To SMF δεν μπορεί να έχει σχέση. Ακόμα και ο διαχειριστής δεν μπορεί να στείλει συνημμένο με batch e-mail στα μέλη.

Η μόνη λύση που ξέρω είναι να ελέγχει κάποιος τα e-mail του πριν τα κατεβάσει.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ioanna

καλησπέρα agridoc

σ΄ευχαριστώ για την πληροφόρηση... :) άρα εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην ξανασυμβεί..


Dr_Michael

Quote from: ioanna on November 12, 2005, 12:05:33 PM
καλησπέρα agridoc

σ΄ευχαριστώ για την πληροφόρηση... :) άρα εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην ξανασυμβεί..



Αυτό που μπορείς και πρέπει να κάνεις, είναι να πεις στα μέλη σου να βάλουν το email τους κρυφό ώστε να μην μπορούν τα spam ρομποτάκια να τα τσιμπάνε...

Advertisement: