News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Τα γνωστά ερωτηματικά μας...

Started by Achilleas, June 10, 2010, 06:23:13 PM

Previous topic - Next topic

Achilleas

Καλησπέρα/καλημέρα στην ελληνική κοινότητα.

Εχω ένα φόρουμ σε SMF 2.0 RC2.
κατεβασα zip όλο το φόρουμ τοπικά και έκανα export την db από phpmyadmin.

Εγγατέστησα τοπικά το φόρουμ και την db άλλαξα το settings.php να δείχνει local και το φόρουμ παίζει στο pc μου, τι ωραία τι καλά...

Το φόρουμ είναι σε UTF8 και οι πίνακες στη βάση που κατέβασα σε utf8_general_ci.

Κατεβάζω το ελληνικό utf8 για RC3, κατεβάζω το upgrade γυρίζω σε default theme, απεγκαθιστώ το aeva και τρέχω το upgrade.

Ολα οκ και με το που τελειώνει, μου βγάζει τίτλους και κείμενα με ? # και $ (?????##??$$). Τα μηνύματα του φόρουμ παίζουν κανονικά (μενού, Εμφάνιση νέων απαντήσεων στα μηνύματά σας. κλπ κλπ) αλλά titles ΚΑΙ posts βγαίνουν με ερωτηματικά.
Και η νέα βάση είναι utf8_general_ci.

στο view-source έχουμε <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

όλα δείχνουν να είναι σωστά αλλά τα ερωτηματικά είναι εκεί...

Καμιά ιδέα?

(ΥΓ: επανέφερα το forum τοπικά στο RC2 με την παλιά db και παίζει κανονικά. Προσπάθησα να κάνω 2η φορά το update μέσω webinstall.php και πάλι τζίφος!)

andy12gr

αυτο το προβλημα το ειχα και εγω και αλλξα το charset=UTF-8 σε  charset=iso-8859-7, δεν ξερω αν θα δουλεψει σε σενα

Achilleas

έχουμε κάποια άλλη λύση εκτός από αυτό που προτείνει ο andy???

nikan

Quote from: andy12gr on June 11, 2010, 05:24:59 AM
αυτο το προβλημα το ειχα και εγω και αλλξα το charset=UTF-8 σε  charset=iso-8859-7, δεν ξερω αν θα δουλεψει σε σενα
Η επιστροφή στο παρελθόν δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση.

QuoteΚατεβάζω το ελληνικό utf8 για RC3, κατεβάζω το upgrade γυρίζω σε default theme, απεγκαθιστώ το aeva και τρέχω το upgrade.
Τσεκάρισες την επιλογή 'Use UTF-8 as default character set' στην εγκατάσταση;
Επίσης έλεγξε και τους πίνακες της βάσης δεδομένων αν είναι UTF-8, όχι μόνο η βάση δεδομένων.

agridoc

Quote from: nikan on June 14, 2010, 01:27:21 PM
Quote from: andy12gr on June 11, 2010, 05:24:59 AM
αυτο το προβλημα το ειχα και εγω και αλλξα το charset=UTF-8 σε  charset=iso-8859-7, δεν ξερω αν θα δουλεψει σε σενα
Η επιστροφή στο παρελθόν δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση.
nikan ο Achilleas λύση για το πρόβλημα του ζητάει όχι κήρυγμα για το UTF-8.

Συνήθως τα ερωτηματικά είναι ψευδο-UTF-8 εγκατάσταση.

- Μιλάμε για πρόβλημα στο αντίγραφο και σε τοπική εγκατάσταση;
- Το πρωτότυπο είναι σίγουρα UFT-8;
- Οπως σου έγραψε ο nikan δες το collation των πινάκωνα αλλά και των πεδίων κειμένου,
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

nikan

Οι λέξεις από τα αρχικά UTF (Unicode Transformation Format) στον λεξάριθμο βγάζουν αποτέλεσμα 1188.
Και 8 μας κάνουν 11888.
Τυχαίο; Δεν νομίζω!

GoofyX

Έτσι όπως τα λες στο αρχικό σου μήνυμα, αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι έχεις βάση UTF-8 και αρχεία ελληνικών σε UTF-8 (γι' αυτό τα μηνύματα του φόρουμ εμφανίζονται σωστά), αλλά η επικοινωνία με τη βάση γίνεται χρησιμοποιώντας λάθος character set.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Achilleas

Quote from: nikan on June 14, 2010, 01:27:21 PM
Τσεκάρισες την επιλογή 'Use UTF-8 as default character set' στην εγκατάσταση;
Επίσης έλεγξε και τους πίνακες της βάσης δεδομένων αν είναι UTF-8, όχι μόνο η βάση δεδομένων.
Ναι στο πρώτο, ναι και στο δεύτερο.

Quote from: agridoc on June 14, 2010, 05:17:10 PM
- Μιλάμε για πρόβλημα στο αντίγραφο και σε τοπική εγκατάσταση;
- Το πρωτότυπο είναι σίγουρα UFT-8;
- Οπως σου έγραψε ο nikan δες το collation των πινάκωνα αλλά και των πεδίων κειμένου,

-ναι, γιατί δεν τολμάω να το κάνω ονλάιν αν δεν δουλέψει πρώτα σωστά τοπικά.
-Ναι
-τα είδα και είναι utf8_general_ci

Quote from: GoofyX on June 15, 2010, 05:04:11 AM
Έτσι όπως τα λες στο αρχικό σου μήνυμα, αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι έχεις βάση UTF-8 και αρχεία ελληνικών σε UTF-8 (γι' αυτό τα μηνύματα του φόρουμ εμφανίζονται σωστά), αλλά η επικοινωνία με τη βάση γίνεται χρησιμοποιώντας λάθος character set.
αυτό που μπορώ να το τσεκάρω? Από το view-source πάντως του forum το charset είναι utf-8


nikan

Quote
Quote from: GoofyX on June 15, 2010, 05:04:11 AM
Έτσι όπως τα λες στο αρχικό σου μήνυμα, αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι έχεις βάση UTF-8 και αρχεία ελληνικών σε UTF-8 (γι' αυτό τα μηνύματα του φόρουμ εμφανίζονται σωστά), αλλά η επικοινωνία με τη βάση γίνεται χρησιμοποιώντας λάθος character set.
αυτό που μπορώ να το τσεκάρω? Από το view-source πάντως του forum το charset είναι utf-8
Σε αυτή την περίπτωση όμως όλοι οι χαρακτήρες θα είχαν το πρόβλημα και όχι μόνο οι τίτλοι, αφού και τα μηνύματα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων.
Τα δεδομένα (πχ. Τίτλος πίνακα) στην αναβάθμιση είναι στα αγγλικά (iso) και δεν τα αλλάζει σωστά σε ελληνικά (utf-8). Ίσως ο GoofyX να εννοεί αυτό.
Μπορεί να φταίει ο τοπικός διακομιστής.
Δοκίμασες απεγκατάσταση και εγκατάσταση ή κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Ένας άλλος τρόπος είναι να κάνεις την αναβάθμιση online με subdomain σε άλλο φάκελο και άλλη βάση δεδομένων, σαν αντίγραφο (mirror).
Μετά αλλάζεις τις διαδρομές, τις βάσεις δεδομένων και αντιγράφεις τα αρχεία στο κανονικό, όπως κάνεις και από τον τοπικό.

agridoc

#9
Κατάλαβα τα εξής

- Λειτουργείς ένα φόρουμ SMF2.0 RC2 σε UTF-8
- Πριν κάνεις upgrade σε RC3 δοκιμαστικά
     - Εκανες backup SMF dir και database και μεταφορά σε local εγκατάσταση στον PC σου.
     - Εκανες upgrade σε RC3 επιλέγοντας UTF-9 και βλέπεις ερωτηματικά σε τίτλους και περιεχόμενο.

Μου φαίνεται περίεργο.

Μπορείς να κάνεις;
- Μια άλλη τοπική εγκατάσταση SMF2.0 RC2 UTF-8, χρησιμοποιώντας ένα άλλο directory και database, δυο δοκιμαστικά ελληνικά μηνύματα και αναβάθμιση σε RC3;
- Ενα τέτοιο test στον server σου;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Quote from: nikan on June 19, 2010, 10:49:47 AM
Σε αυτή την περίπτωση όμως όλοι οι χαρακτήρες θα είχαν το πρόβλημα και όχι μόνο οι τίτλοι, αφού και τα μηνύματα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων.
Τα δεδομένα (πχ. Τίτλος πίνακα) στην αναβάθμιση είναι στα αγγλικά (iso) και δεν τα αλλάζει σωστά σε ελληνικά (utf-8). Ίσως ο GoofyX να εννοεί αυτό.

Όταν λέω μηνύματα του φόρουμ, δεν εννοώ τα μηνύματα που γράφουν τα μέλη, αλλά τα στάνταρ μηνύματα που προέρχονται από τα αρχεία γλωσσών και όχι από τη βάση. Πχ. ενώ έχεις βάλει σωστά τα αρχεία των ελληνικών (πχ. UTF-8), να υπάρχει πρόβλημα κατά την ανάγνωση από τη βάση και να σου φέρνει ? ? ?, ενώ το υπόλοιπο interface το βλέπεις σωστά. Μάλλον ενώ η βάση είναι σε UTF-8, κάτι συνέβη και δεν περάστηκε το περιεχόμενο με το σωστό encoding.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Achilleas

Quote from: agridoc on June 19, 2010, 11:03:20 AM
Κατάλαβα τα εξής

- Λειτουργείς ένα φόρουμ SMF2.0 RC2 σε UTF-8
- Πριν κάνεις upgrade σε RC3 δοκιμαστικά
     - Εκανες backup SMF dir και database και μεταφορά σε local εγκατάσταση στον PC σου.
     - Εκανες upgrade σε RC3 επιλέγοντας UTF-9 και βλέπεις ερωτηματικά σε τίτλους και περιεχόμενο.

Μου φαίνεται περίεργο.

Μπορείς να κάνεις;
- Μια άλλη τοπική εγκατάσταση SMF2.0 RC2 UTF-8, χρησιμοποιώντας ένα άλλο directory και database, δυο δοκιμαστικά ελληνικά μηνύματα και αναβάθμιση σε RC3;
- Ενα τέτοιο test στον server σου;

Λοιπόν. CLEAN install. Σε νέο dir με νέα db. Τοπικά. Επιλέγω το utf-8 κατά τη διάρκεια του install. Τελειώνει. Δεν βάζω κανένα mod, δεν βάζω greek language pack. Γράφω μήνυμα με ελληνικά και μου  το δείχνει κανονικά (ένεκα utf-8). Και τίτλο και post.
Κατεβάζω το rc3 large upgrade. Τελειώνει κανονικά και τίτλος και μήνυμα με ερωτηματικά!!! WTF???

nikan

Τα μπερδεύεις τώρα, άλλη η κατάσταση του ενεργού φόρουμ σου και άλλη η καινούρια εγκατάσταση.
Στην κατάσταση που περιγράφεις δεν ακολούθησες τα βήματα σωστά, αφού δεν έβαλες πρώτα ελληνικά utf-8 και τα ελληνικά που γράφεις είναι σε κωδικοποίηση iso και όταν βάζεις την ελληνική γλώσσα utf-8 τα χάνει όπως και θα έπρεπε να κάνει.
Όσο αφορά το ενεργό φόρουμ σε τοπικό κάνε απεγκατάσταση και εγκατάσταση του server όπως σου είπα.

Achilleas

Γιατί φίλε Nikan δεν έκανα σωστά τα βήματα? Εφτιαξα μια νεα βάση (UTF8) 'εκανα εγκατάσταση το smf και επέλεξα το utf8.
Γιατί τα ελληνικά που γράφω να είναι σε κωδικοποίηση iso?

agridoc

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να κάνω μερικά τεστ. Υπήρχε πρόσφατα και ένα άλλο παρόμοιο μήνυμα με αναβάθμιση σε SMF 2.0 RC3.

Achilleas, αν μπορείς κάνε το ίδιο test στον server σου, δες ο host τι λειτουργικό έχει.

Στο παρελθόν έχουν παρατηρηθεί κάποια προβλήματα ή ρουτίνες να μην τρέχουν σε Windows server ενώ σε Unix - Linux να πάνε μια χαρά. Αν επαληθευθεί πρόκειται για bug.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

nikan

Achilleas, από ότι κατάλαβα o agridoc είπε να βάλεις και τα ελληνικά utf-8 στην δοκιμαστική εγκατάσταση του SMF 2.0 RC2 και μετά να γράψεις και να αναβαθμήσεις.
Quote...δεν βάζω greek language pack. Γράφω μήνυμα με ελληνικά και μου  το δείχνει κανονικά (ένεκα utf-8)
Σε αυτή την περίπτωση τα ελληνικά που γράφεις είναι σε κωδικοποίηση iso και όχι utf-8 άσχετα αν η βάση δεδομένων είναι utf-8.

Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι φταίει ο τοπικός server.
Δοκίμασε να κάνεις δοκιμή στον server σου όπως σου προτείναμε εγώ και ο agridoc.

agridoc

Εφ' όσον η εγκατάσταση γίνει σε UTF-8 πρέπει και οι πίνακες της βάσης να δημιουργηθούν σε UTF-8, δεν χρειάζεται να φορτωθούν ελληνικά ή άλλη γλώσσα σε UTF-8, τα αρχεία γλώσσας είναι για τα μενού. Πίνακες σε latin-1 και για UTF-8 εγκατάσταση είχαν χρησιμοποιηθεί στο SMF μέχρι την 1.1 RC2, άλλα προγράμματα το κάνουν ακόμα, όχι όμως το SMF από την 1.1 RC3 και μετά, κάποια mods ίσως σε πίνακες που δημιουργούν τα ίδια, τα περισσότερα έχουν εναρμονισθεί.

Ελληνικά θα γραφτούν και σε ISO-8859-1 εγκατάσταση, όμως θα αποθηκεύονται σαν entities, τα οποία όμως θα εμφανίζονται σωστά σε οποιαδήποτε κωδικοποίηση. Αυτό φαίνεται αν δούμε τον κώδικα σελίδας από τον browser.

Υπάρχουν λίγα μηνύματα στο SMF που αναφέρονται σε πρόβλημα μετά upgrade σε SMF 2.0 RC3 και UTF-8, μερικά σε ξένες γλώσσες, είδα κάποια βιαστικά, δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα από εκεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Achilleas

Επανέρχομαι Δημήτριος, γιατί τα ερωτηματικά είναι εκεί και βασιλεύουν.
Εκανα τελικά κι αυτό που είπε ο nikan και το αποτέλεσμα ήταν ολόιδιο... ???????? παντού.
Το πρόβλημα πρέπει να εδράζεται στο collition τελικά, γιατί την αρχική κενή βάση την έφτιαξα μέσω του cPanel (και όχι μέσω phpmyadmin γιατί δεν έχω δικαιώματα) και νομίζω πως οποιαδήποτε βάση φτιάχνει το cpanel την κάνει latin_swedish.

Εκανα και τα εξής επίσης:
Το export που κάνει το phpmyadmin είναι το ίδιο με το export που κάνει το SMF. Καμία διαφορά. Και στο PC μου αυτά τα exports φαίνονται μια χαρά (αλλά δε μπορώ να κάνω update το SMF γιατί μου βγάζει ερωτηματικά μετά).
Το export που έκανα μέσω phpMyBackupPro που το θεωρώ πιο αξιόπιστο (γιατί σου κάνει backup ακριβώς ό,τι είναι η βάση σου) μου δείχνει κατευθείαν ερωτηματικά!!! Αρα κάτι παίζει πριν το update και πρέπει να είναι το collation.

Ακόμα κάτι άξιο απορίας. Χρησιμοποίησα το ssi.php για να τραβήξω κάποια στοιχεία από το φόρουμ. Και μου τα έδειχνε αλαμπουρνέζικα (όχι μόνο ερωτηματικά). Το έψαξα λίγο και πρόσθεσα στο ssi.php μετά το
global $smcFunc, $ssi_db_user, $scripturl, $ssi_db_passwd, $db_passwd, $cachedir;

τη γραμμή
global $db_character_set;

και μου τα έδειξε όλα άψογα.

Καμιά ιδέα??

Advertisement: