News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Μηνύματα σφαλμάτων

Started by andy12gr, July 04, 2010, 02:46:59 AM

Previous topic - Next topic

andy12gr

Θελω μια βοηθεια στο τι γυρευει καποιος απο ρωσσια σε ενα ελληνικο site (ετσι δειχνει απο ip) και ειναι επισκεπτης οπου εδω και 15 μερες ψαχνει...τι? δεν ξερω. και κατα ποσο ειναι επικινδυνο και πως μπορω να το μπλοκαρω?

vkot

Μπορεί να είναι χρήστης ή μηχανή αναζήτησης ή (ρο)μποτάκι που ανιχνεύει τρύπες στο site...
Για να δει τι ψάχνει, πρέπει να ψάξεις στα log του web server για να βρεις τι αρχεία καλεί (ή προσπαθεί να καλέσει, ψάχνοντας τρύπες) το συγκεκριμένο ΙΡ.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

andy12gr

#2
Τα μονα logs που ειδα ειναι τα παρακατω και τα δυο λινκς καταληγουν στο login. Μαλλον προσπαθει να εγγραφει και για να μη το εχει καταφερει ή bot ειναι ή καποιος πονηρος που ψαχνει τρυπα  ασφαλειας απο κει. Να υποθεσω οτι ειναι ασφαλες?


καπου που διαβασα προτεινει στο http code 200 να κανει χωρις να ξερω τι εννοει : I'd suggest you use a robots.txt validator to check it.

nikan

Εγώ δεν θα ανησυχούσα γιατί πρόκειται για νέα ρώσικη σελίδα καταλόγων που χρησημοποιεί bot για την ανίχνευση περιεχομένου, κάτι σαν το Yahoo!
Σε μένα το βλέπω πολύ καιρό και το έχω βάλει στη λίστα των αραχνών.

andy12gr

οκ σε ευχαριστω, ισως το καταχωρησω και εγω εκει  ;D

Advertisement: