koji znakovi su čćšžđ

Started by rocknroller, August 10, 2010, 10:15:49 AM

Previous topic - Next topic

rocknroller

ima li negdje tablica znakova koja označavaju šđčćž?

Maxion7

Č   &# 268;       č   &# 269;   
Ć   &# 262;       ć   &# 263;
Š   &# 352;       š   &# 353;   
Ž   &# 381;       ž   &# 382;   
Đ   &# 272;       đ   &# 273;

Evo... Koliko sam te ja razumeo, ovo si trazio :D

rocknroller


Masterd

Mogao si samo namjestiti encoding na utf-8 u svom editoru. Sve napravi za tebe.

rocknroller

Quote from: Masterd on August 10, 2010, 11:31:27 AM
Mogao si samo namjestiti encoding na utf-8 u svom editoru. Sve napravi za tebe.

Kako to misliš, koristim dreamweaver i kada napišem š ostane š. Ako me razumiješ.

Masterd

Ja koristim Notepad ++, te kad napišem š u utf-8 ostane š, ali kad saveam pojavi se odgovarajući znak.

Dzonny

rocknroller, rekoh ti ja da skineš notepad++, probaj ga i ovo ti neće biti potrebno :)

rocknroller

Quote from: Dzonny on August 11, 2010, 05:44:12 AM
rocknroller, rekoh ti ja da skineš notepad++, probaj ga i ovo ti neće biti potrebno :)

instalirao sam ga, ali nisam našao dali ima promjenu boja, navikao sam na predefinirane boje iz dreamweavera,
(mislim na boju komentara, zagrada, HTML-a php-a)

Masterd

Notepad ++ podržava bojanje koda i prilagođavanje postavki. Ne znam kako ne možeš pronaći.

rocknroller

Quote from: Masterd on August 11, 2010, 06:12:19 AM
Notepad ++ podržava bojanje koda i prilagođavanje postavki. Ne znam kako ne možeš pronaći.

kada ima tisuće postavki, a nisam imao vremena proučavati, možeš li mi reći u kojem je tabu?

Dzonny

Izaberi samo jezik u tabu "languages" i biće obojeno kako treba :)

rocknroller

nije isto, recimo sada sam postavio jezik sintaksi na PHP i boja komentara je zelena.

rocknroller

hvala ljudi, nisam đaba položio certifikat za korištenje dreamweavera, nisam php programer ali navikao sam na opcije u istom programu, dosta vremena proveo za učenje istih, siguran sam da se može podesiti to što ima u notepadu za spremanje čćžšđ znakova.

Masterd

Quote from: rocknroller on August 11, 2010, 07:34:13 AM
nije isto, recimo sada sam postavio jezik sintaksi na PHP i boja komentara je zelena.

Zar tako ne treba biti?

rocknroller

Quote from: Masterd on August 11, 2010, 01:24:00 PM
Quote from: rocknroller on August 11, 2010, 07:34:13 AM
nije isto, recimo sada sam postavio jezik sintaksi na PHP i boja komentara je zelena.

Zar tako ne treba biti?

kako treba biti to je relativno, onako kako si navikao. 

Bob Marley

Adobe Dreamweaver CS5 kida ^^ Notepad++ tek ako nesto treba na brzinu ^^

kekec_pasteta


Masterd


Venera

Evo da dodam ovde jedno pitanjce, da ne otvaram novu temu :)

Forum 1.1.13, imam instaliran jezički paket serbian_latin-utf8. Srpski u defaultu foruma. Svuda po frumu se lepo vide čćžđš. Sve radi super, nema grešaka u eror logu. Međutim, kad sam uzela da prevedem stringove za neke modifikacije u Modifications.serbian_latin-utf8, ispostavilo se da ako izaberem Encoding UTF-8 prilikom pamćenja fajla, u admin panelu se vide čćžđš, ali se bukvalno sva slova koja vidim u "mogućnosti i opcije"  uvećaju skoro duplo, povećaju se i neki prozori i sl. Isti jezički fajl snimim sa encoding ANSI, naša slova se pretvore u s ili kvadratić , tako se i vide u admin panelu, ali veličina slova se ne povećava. Gde grešim?

Veliki pozdrav. Hvala na podršci i pomoći koju pružate početnicima. Puno toga sam naučila iz vaših tutorijala i odgovora kolegama. Svaka čast.

Dzonny

Kada edituješ stringove ili bilo koji fajl koji će posle tvojih izmena imati utf-8 karaktere, pre tog edita, kada tek otvoriš fajl moraš staviti encoding na utf-8, pa tek onda editovati fajl. Dakle ne prvo da staviš slova kao š,ć,ž... pa onda da staviš encoding, već prvo podesiš encoding pa onda edituješ i sačuvaš takav fajl. Tada ne bi trebalo da imaš problema.
Naravno sve to sa notepadom ++ i neće biti problema :)

Advertisement: