News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Limba romana pe forum

Started by paulandrei93, September 10, 2010, 09:43:08 AM

Previous topic - Next topic

paulandrei93

Buna, as avea nevoie sa imi transform forumul meu in limba romana dar nu stiu cum.
Va rog sa ma ajutati pas cu pas daca cineva stie cum se face......Multumesc

-=[Vyorel]=-

Bine ai venit paulandrei93,

Pentru inceput te rog sa citesti ce a scris Relyana in Ajutaţi-ne să vă ajutăm.

Spune-ne mai multe detalii despre forumul tau, ca de exemplu versiunea pe care o folosesti, ce pachete de modificari ai instalat in forum si o adresa.
My mods for SMF - [6].

paulandrei93

#2
Powered by SMF 2.0 RC3 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
ModernDark64 design by BlocWeb
XHTML RSS WAP2

hxxp:www.rse.smffy.com [nonactive]

-=[Vyorel]=-

1. Limba romana pentru SMF 2.0 RC3 nu e terminata si in plus are niste greseli de sintaxa. Lucrez inca la ea. Va fi terminata intr-o saptamana sau cel mult 2.

2. Nu cred ca poti sa instalezi pachete de modificari (de exemplu) sau sa iti pui limba romana pentru ca forumul tau este facut la smfnew.com
In caz ca vrei neaparat asta, intreaba-i pe ei pe forumul lor de suport.
My mods for SMF - [6].

Relyana

#4
 -=[Vyorel]=- -am rugamintea, pentru ultima oara, sa nu iti mai asumi atributii pe care nu le ai, mai ales avand in vedere faptul ca NU cunosti limba engleza. De ce nu incerci tu, macar din cand in cand, sa ne ajuti prin testarea pachetului SMF in limba romana, sa semnalezi eventuale erori si, de ce nu, eventuale solutii pentru imbunatatirea traducerii, in loc sa apelezi la astfel de apropouri deplasate ori de cate ori se fac referiri in aceasta sectiune (sau pe alte forumuri) la traducerea SMF in limba romana? Ai putea incepe prin a folosi corect limba romana. Din fericire limba romana supravietuieste de vreo 2000 de ani. Sa speram ca nu vom fi noi cei care o vor "termina".

Traducerea SMF 2.0.x in limba romana este in lucru, iar eventualele modificari de sintaxe vor fi actualizate pe masura ce ne vom apropia de momentul lansarii oficiale a SMF 2.0. Un bun traducator de soft nu va considera niciodata o traducere ca fiind 100% finalizata atata timp cand se lucreaza activ la dezvoltarea softului in cauza.

Traducerile recomandate de Simple Machines sunt cele care sunt oferite public in sectiunea de Download




paulandrei93 -cum ai instalat SimplePortal? :)

-=[Vyorel]=-

#5
Quote from: Relyana on September 12, 2010, 05:34:05 AM
-=[Vyorel]=- -am rugamintea, pentru ultima oara, sa nu iti mai asumi atributii pe care nu le ai, mai ales avand in vedere faptul ca NU cunosti limba engleza. De ce nu incerci tu, macar din cand in cand, sa ne ajuti prin testarea pachetului SMF in limba romana, sa semnalezi eventuale erori si, de ce nu, eventuale solutii pentru imbunatatirea traducerii, in loc sa apelezi la astfel de apropouri deplasate ori de cate ori se fac referiri in aceasta sectiune (sau pe alte forumuri) la traducerea SMF in limba romana? Ai putea incepe prin a folosi corect limba romana. Din fericire limba romana supravietuieste de vreo 2000 de ani. Sa speram ca nu vom fi noi cei care o vor "termina".

Traducerea SMF 2.0.x in limba romana este in lucru, iar eventualele modificari de sintaxe vor fi actualizate pe masura ce ne vom apropia de momentul lansarii oficiale a SMF 2.0. Un bun traducator de soft nu va considera niciodata o traducere ca fiind 100% finalizata atata timp cand se lucreaza activ la dezvoltarea softului in cauza.

Traducerile recomandate de Simple Machines sunt cele care sunt oferite public in sectiunea de Download




paulandrei93 -cum ai instalat SimplePortal? :)
Eu personal am luat traducerea de pe site-ul oficial si am instalat-o in forum, si ca sa vezi, nu mai "mergea". Vad ca nu mai e niciun traducator SMF in limba romana. Dupa ce termin traducerea ti-o voi trimite tie sa o verifici si sa-mi zici greselile (daca vor fi) si eventual sa o pui pe site. Traducerea o fac impreuna cu cei de la smf.ro


SimplePortal nu e instalat de el. Are forumul facut la cei de la smfnew.com iar SimplePortal si cateva teme sunt instalate automat. Nu are acces la managerul de pachete de modificari si la baza de date a forumului.

De unde stii tu ca inca nu am invatat limba engleza? A trecut atata timp de cand de cand ti-ai dat seama ca nu stiam. Am facut cursuri de limba engleza special pentru forumul asta. ;)
My mods for SMF - [6].

Relyana

#6
 -=[Vyorel]=-, eu sunt traducator SMF din 2008 si din cate stiu nu numai ca nu am abandonat echipa de traducatori, am testat pachetul de traducere in limba romana pentru smf 2.0 RC3 si "ca sa vezi, merge".  :)
Simple Machines dispune de propriul script pentru actualizarea pachetelor de traduceri. Eventualele asa-zise erori de sintaxa din pachetul smf 2.0 RC3 vor fi corectate pana la lansarea oficiala a smf 2.0.x. Ar trebui sa stii ca Simple Machines nu mai ofera de ceva timp traduceri ce nu sunt in prealabil verificate de traducatorii SMF. Pachetele de traduceri oferite in sectiunea de Download sunt cele validate de echipa SMF de Internationalizare, echipa din care fac parte.

Sunt sigura ca  paulandrei93 poate raspunde si singur la intrebarile ce i-au fost adresate. Chiar daca ai dreptate, va fi in primul rand in folosul lui sa invete sa comunice cand are nevoie de ajutor asa ca te rog sa nu mai raspunzi in locul celor ce solicita sprijin. Poti incerca sa ii ajuti, dar lasa-le lor posibilitatea de a explica mai clar ceea ce doresc sa obtina si de a invata, pas cu pas, cum sa ajunga la rezultatele dorite.

Ai fost rugat in repetate randuri sa postezi in sectiunile in limba engleza pentru a vedea in ce masura s-au imbunatatit cunostintele tale de limba engleza. Faptul ca preferi sa desconsideri munca voluntarilor SMF de pe simplemachines.org nu te face deloc credibil, dimpotriva.

paulandrei93

#7
AM rezolvat tot cu ajutorul lui VIOREL:D ms ms mss am reusit sa instalez forumul dupa un tutorial !

Relyana

Quote from: paulandrei93 on September 12, 2010, 08:06:04 PM
AM rezolvat tot cu ajutorul lui VIOREL:D ms ms ms

Poti posta cum anume ai obtinut ce doreai pentru a le fi de folos si altor utilizator care cauta, probabil, solutii similare? :)

paulandrei93

Quote from: Relyana on September 12, 2010, 08:47:57 PM
Quote from: paulandrei93 on September 12, 2010, 08:06:04 PM
AM rezolvat tot cu ajutorul lui VIOREL:D ms ms ms

Poti posta cum anume ai obtinut ce doreai pentru a le fi de folos si altor utilizator care cauta, probabil, solutii similare? :)
Mi-a explicat Vyorel cum sta treaba si m-a ajutat la instalarea forumului la o firma de webhosting. Mi-a recomandat tutorialul asta si am reusit sa fac dupa el.

Problema era din cauza hostului vechiului forum. Nu aveam acces la baza de date, la fisierele forumului, la instalarea modurilor si multe altele, deaceea nici limba romana nu o puteam instala. Acuma pot pentru ca am acces la intregul forum.


Multumesc oricum!

Advertisement: