News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

απενεργοποιηση εγραφων με ελληνικους χαρακτηρες

Started by visualuser, October 05, 2010, 04:32:44 PM

Previous topic - Next topic

visualuser

τελικα μου βγηκε προβλημα,

γραφτηκαν 2-3 χρηστες με ελληνικα φοντς,
και ειχα προβλημα στο shoubox.....
Αναγκαστηκα να σβησω το χρηστη και γραφτηκε ξανα.






Πως μπορω να κλεισω τις εγραφες και να γινονται μονο με λατινικα γραμματα?

gvhools

και εγώ δεν βρήκα κάποια τέτοια ρύθμιση στην διαχείριση,νομίζω
ότι αυτό που θες δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο με αλλαγή στην βάση (mysql) χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,μην σε πάρω στον λαιμό μου.
περίμενε να δεις τι απάντηση θα πάρεις και από κάποιον διαχειριστή.
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

agridoc

Ηρεμα, δεν διαγράφουμε έτσι μέλη, ούτε αποποιούμαστε έτσι την γλώσσα μας.  >:(

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα

- Font=γραμματοσειρά, η εγγραφή γίνεται με χαρακτήρες (characters, chars). Στα ελληνικά έχουμε διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων ανάλογα με την εγκατάσταση (ISO ή UTF-8). Αυτό που ενδιαφέρει όμως είναι να εμφανίζονται σωστά. Στο SMF αυτό γίνεται και με τις δύο κωδικοποιήσεις αλλά και οποιαδήποτε γλώσσα. Στην ISO εγκατάσταση θέλει μια αλλαγή στο index.english.php.

Quote from: agridoc on August 10, 2009, 02:01:53 PM
Η εγκατάσταση σου δεν φαίνεται να είναι UTF-8 αλλά English ISO-8859-1.

Τα ελληνικά σε αυτή την περίπτωση αποθηκεύονται σαν entities. Το ίδιο θα γίνεται και με τα μηνύματα στα ελληνικά, μόνο που δεν θα γίνεται αντιληπτό.

Μπορείς να έχεις ελληνικά και αγγλικά, χωρίς UTF-8.

Quote from: agridoc on October 30, 2008, 09:38:42 PM
Αν η εγκατάσταση είναι σε UTF-8 δεν θα έχεις πρόβλημα, εφ' όσον οι γλώσσες που θα προσθέσεις θα είναι σε UTF-8.

Η ερώτηση έχει νόημα οταν δεν χρησιμοποιείται UTF-8. Εκεί θα πρέπει ν' αλλαχθεί στο index.english.php

Αντί για
$txt['lang_character_set'] = 'ISO-8859-1';

Βάζουμε
$txt['lang_character_set'] = 'windows-1253';

Μπορούμε να κάνουμε το ίδιο σε γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά και οποιαδήποτε γλώσσα χρησιμοποιεί λατινικούς χαρακτήρες και στηρίζεται στο ISO-8859-1. Αν θέλουμε όμως και άλλες γλώσσες όπως ρώσσικα, αραβικά και άλλα πάμε σε UTF-8. UTF-8 θα προτιμηθεί αν θέλουμε να γράφουμε συχνά σε πολυτονικό.

Με την παραπάνω λύση μπορεί περιστασιακά να γράφονται όλες οι υπόλοιπες γλώσσες και πολυτονικό και να φαίνονται σωστά όμως η αποθήκευση θα γίνεται σε entities.

- Στο SMF έχουμε user name, που χρησιμοποιείται στην εγγραφή και σύνδεση και display name που μπορεί να είναι διαφορετικό. Το μέλος μπορεί, από το προφίλ του, ν' αλλάξει μόνο το display name, εφ' όσον ενεργοποιηθεί το δικαίωμα αυτό από την διαχείριση. Ο διαχειστής μπορεί ν' αλλάξει, από το προφίλ του μέλους και το  user name. Οχι και να κάνουμε διαγραφή ...

- Ερχόμαστε τώρα στην ουσία του προβλήματος.
Το πρόβλημα είναι οτι το mod του Shoutbox δεν εμφανίζει σωστά τα ελληνικά display names. Ακόμα και αν αλλάξει το user name (και εκεί τα ελληνικά δεν δημιουργούν προβλήματα εδώ και χρόνια), το display name πρέπει να μπορεί να εμφανίζεται σωστά σε ελληνικά και άλλες γλώσσες. Είναι λοιπόν θέμα mod. Ποιο mod χρησιμοποιείται;

Αν η εγκατάσταση SMF είναι ISO και το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στα αγγλικά, ίσως η αλλαγή στο index.english.php λύσει το πρόβλημα.

Ισως κάποια mods για Shoutbox λειτουργούν σωστά εκτός αγγλικών μόνο με UTF-8.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Ελπίζω πάντως στο 2.0 να υπάρχει μόνο UTF-8 μπας και λυθούν όλα αυτά τα χαζά προβλήματα με τις κωδικοποιήσεις, όχι windows-1253 (που δεν είναι καν στάνταρ), όχι iso8859-7, κτλ.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

GoofyX και το UTF-8 έχει τα προβλήματα του και ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποιείται από διαφορετικά software δεν είναι ο ίδιος. Ο χρόνος που χρησιμοποιείται δεν είναι πολύ μεγάλος.

Η εμμονή σε μία άποψη και ο φανατισμός δεν λύνουν τα προβλήματα. Το ψάξιμο και η ανεύρεση λύσεων για όλες τις πιθανές επιλογές, ίσως ταλαιπωρούν τους προγραμματιστές αλλά δημιουργούν καλύτερα προγράμματα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Quote from: agridoc on October 06, 2010, 03:24:54 AM
GoofyX και το UTF-8 έχει τα προβλήματα του και ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποιείται από διαφορετικά software δεν είναι ο ίδιος. Ο χρόνος που χρησιμοποιείται δεν είναι πολύ μεγάλος.

Η εμμονή σε μία άποψη και ο φανατισμός δεν λύνουν τα προβλήματα. Το ψάξιμο και η ανεύρεση λύσεων για όλες τις πιθανές επιλογές, ίσως ταλαιπωρούν τους προγραμματιστές αλλά δημιουργούν καλύτερα προγράμματα.

Αμφιβάλλεις ότι αρκετά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες στο ελληνικό φόρουμ εδώ αν είχαν εξαρχής κάνει εγκατάσταση σε UTF-8 δε θα τα είχαν; Και επιτέλους, είμαστε στο 2010, κοντεύουμε να μπούμε στο 2011 και ακόμα ασχολούμαστε με προβλήματα κωδικοποιήσεων. Το ότι το SMF ακόμα υποστηρίζει εγκαταστάσεις εκτός UTF-8 σημαίνει και κάτι έτσι; Αν θες να το κάνεις σωστά από την αρχή ξέροντας ότι είναι λογισμικό που θα χρησιμοποιηθεί από πολύ κόσμο που δεν παίζει με Αγγλικά μόνο, το κάνεις εξαρχής σε UTF-8 μόνο και λύνεις τα πιθανά προβλήματα που θα προκύπτουν στην πορεία, προβλήματα που σχετίζονται με την επιλογή του UTF-8 που λες κι εσύ.

Αν το βλέπεις ως φανατισμό την άποψή μου αυτή, εντάξει, ζητώ συγγνώμη.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

Quote from: GoofyX on October 06, 2010, 04:13:03 AMΑμφιβάλλεις ότι αρκετά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες στο ελληνικό φόρουμ εδώ αν είχαν εξαρχής κάνει εγκατάσταση σε UTF-8 δε θα τα είχαν;

Ναι, τα προβλήματα δεν προέρχονται συνήθως από την κωδικοποίηση αλλά από την άγνοια και το μπλέξιμο τους ή από λάθη στον κώδικα.

Στο συγκεκριμένο topic τώρα, εγώ τουλάχιστον δεν έχω βγάλει ακόμα συμπέρασμα του τι γίνεται, απλά ανέφερα κάποια πιθανά αίτια. Ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα βγει.

Σαν alpha και beta tester, στην ανάπτυξη προγραμμάτων, έχω εντοπίσει και σε μερικές περιπτώσεις βοηθήσει να λυθούν προβλήματα με ελληνικά και άλλες ξένες γλώσσες, που εμφανίζονταν και με windows-1253 και με UTF-8.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: