News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Τεντωμα εικονας logo ?

Started by lionKingMan, October 22, 2010, 05:53:41 PM

Previous topic - Next topic

lionKingMan

Πως θα μπορεσω να τεντωσω την εικονα του logo μου ετσι ωστε να εμφανιζετε καλα και σε αναλυση <1280px ?
Για περισσοτερες λεπτομερειες να πω οτι πανω-πανω υπαρχει μια εικονα του logo και μια αλλη απο πισω που ειναι το background του οποιου η εικονα επαναλαμβανετε αλλα λογο του οτι εχω δημιουργησει μεγαλο logo σε μεγεθος δεν φαινετε.Οταν ομως αλλαξεις την αναλυση τοτε χαλαει η εικονα....

villasg

Μια απλη και μαματη λυση ειναι το Mod "Header Rotator"

Απλα αντι για πολλες εχεις στο φακελο header μια εικονα μονο !

lionKingMan

Εγκατασταση απο που θα το κανω?
απο την διαχειριση πακετων η χειροκινητα ?

andy12gr

Καλα ειναι να το κανεις απο τη διαχειρηση ετσι αν δεν το δεχεται για καποιους λογους να στο υποδειξει αλλιως και χειροκινητα γινεται.

lionKingMan

Δεν ειναι συμβατο με την εκδοση του SMF που εχω.Κατι αλλο για να λυσω το προβλημα ?

villasg

Τι εχεις γιατι βλεπω το εξης :
Συμβατό με:     1.1.4, 1.1.6, 1.1.7, 1.1.8, 1.1.9, 1.1.10, 2.0 RC1, 2.0 RC1-1, 2.0 RC1.2

και στο δικο μου 1,11 παιζει μια χαρα

lionKingMan

Ναι , αυτο το ειδα και εγω αλλα οταν πηγα να το εγκαταστησω απο την διαχειριση πακετων μου εμφανιζε στα δυο απο τα τρια πακετα πως δεν ειναι συμβατο.Το αλλο πακετο ελεγε πως δεν μπορουσε να εγκαταστησει ορισμενα αρχεια.Χειροκινητα δεν το τολμησα γιατι το φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια.

nikan

QuoteΠως θα μπορεσω να τεντωσω την εικονα του logo μου ετσι ωστε να εμφανιζετε καλα και σε αναλυση <1280px ?

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το παραπάνω mod το οποίο αλλάζει την εικόνα στο πάνω μέρος της σελίδας με τις εικόνες που έχουμε στον συγκεκριμένο φάκελο.
Για να μεγαλώνει και να μικραίνει η εικόνα ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιο script σαν το mod Resize Images To Fit Screen.

lionKingMan

Η εκδοση που εχω ειναι η SMF 2.0 RC3.
Οταν την κανω εγκατασταση μεσω της διαχειρισης πακετων μου εμφανιζει τα παρακατω αρχεια με τις αναλογες επισυμανσεις.

   1.    Εξαγωγή Αρχείο    ./Themes/default/scripts/imagefit.jquery.js    
   2.    Εξαγωγή Αρχείο    ./Themes/default/scripts/imagefit.jquery.library.js    
*    3.    Εκτέλεση τροποποίησης    ./Themes/default/languages/Modifications.english.php    Το τεστ ήταν επιτυχές
      1.    Προσθήκη πριν    ./Themes/default/languages/Modifications.english.php    Το τεστ ήταν επιτυχές
   4.    Εκτέλεση τροποποίησης    ./Themes/default/languages/Modifications.french.php    Παράβλεψη αρχείου
*    5.    Εκτέλεση τροποποίησης    ./Sources/Load.php    Το τεστ ήταν επιτυχές
      1.    Προσθήκη πριν    ./Sources/Load.php    Το τεστ ήταν επιτυχές
*    6.    Εκτέλεση τροποποίησης    ./Sources/ManageSettings.php    Το τεστ ήταν επιτυχές


να το κανω εγκατασταση ?

nikan

Ναι, μπορείς να το εγκαταστήσεις. Ίσως χρειαστεί να απενεργοποιήσεις το Image Toggle του RC3, μπορείς να το κάνεις με αυτό το mod Disable Image Toggle.

lionKingMan

Για να καταληξω καπου σιγουρα.
Δηλαδη ακομα και με αυτα που μου εμφανισε για τα αρχεια να το εγκαταστησω ?
ΑΝ δεν λειτουργησει τοτε θα πρεπει να εγκαταστησω και το δευτερο mod ?
( μην τα μπλεξουμε..... )

nikan

Καταρχήν κανένα mod δεν κάνει ακριβώς αυτό που ζήτησες (μεγέθυνση/σμίκρυνση εικόνας logo)
Το πρώτο mod κάνει εναλλαγή εικόνων στην περιοχή της εικόνας logo.
Το δεύτερο αλλάζει την διάσταση της εικόνας, ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης, αλλά θεωρητικά το κάνει στις εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα. Θεωρητικά σημαίνει ότι θα πρέπει να πειραματιστείς δίνοντας στις παραμέτρους τιμές που αντιστοιχούν στην περιοχή logo.

QuoteΔηλαδη ακομα και με αυτα που μου εμφανισε για τα αρχεια να το εγκαταστησω ?
Δεν σου εμφάνισε μήνυμα λάθους οπότε μπορείς να συνεχίσεις.

lionKingMan

Quote from: nikan on October 30, 2010, 03:04:38 AM
Καταρχήν κανένα mod δεν κάνει ακριβώς αυτό που ζήτησες (μεγέθυνση/σμίκρυνση εικόνας logo)
Το πρώτο mod κάνει εναλλαγή εικόνων στην περιοχή της εικόνας logo.
Το δεύτερο αλλάζει την διάσταση της εικόνας, ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης, αλλά θεωρητικά το κάνει στις εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα. Θεωρητικά σημαίνει ότι θα πρέπει να πειραματιστείς δίνοντας στις παραμέτρους τιμές που αντιστοιχούν στην περιοχή logo.

QuoteΔηλαδη ακομα και με αυτα που μου εμφανισε για τα αρχεια να το εγκαταστησω ?
Δεν σου εμφάνισε μήνυμα λάθους οπότε μπορείς να συνεχίσεις.


Ωραια το εχω εγκαταστησει.

Στα παρακατω textboxes τι πρεπει να βαλω ?


[ImageFit] Enable fiting images to screen size in messages.     
[ImageFit] Optional: enter reference container id/class of your theme (empty = by default: #forumposts)   ->>>>>  ???????
[ImageFit] Optional: enter the image id or class to be fitted (empty = by default: .bbc_img)    ->>>>>  ???????



nikan

Εδώ είναι τα δύσκολα γιατί πρέπει να δεις τι id ή class έχει στον κώδικα της περιοχής logo και το ίδιο για την εικόνα.

lionKingMan

μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ?
Απο οτι καταλαβα θελει στο container id/class το #logo a {.....}
αλλα στο image id or class ποιο να βαλω ?

nikan

Δοκίμασε στο container τα #header, #logo και στο image το #smflogo

lionKingMan

Οχι δεν λειτουργει....
Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να το βρω ?

nikan

#17
Τροποποίησα το mod ResizeImagesToFitScreen ώστε να αλλάζει τις διαστάσεις της εικόνας που έχουμε στην περιοχή του SMF Logo ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης του χρήστη.


Προσθήκη: Διαγράφηκε το συνημμένο. Mods, με ή χωρίς τροποποίηση μπορεί να διανεμηθούν μόνο από τον δημιουργό ή με άδεια του. Ισχύει και για το site του SMF και για άλλα sites.

lionKingMan

#18
Το εκανα εγκατασταση αλλα δεν υπαρχει καποιο πανελ για να ρυθμισω την εικονα ?
Το ονομα της εικονας logo μου πως πρεπει να ονομαζετε για να το "βλεπει" ? ( logo.png το εχω τωρα )
Δεν φαινετε να λειτουργει......

nikan

Δεν έχει ρυθμίσεις γιατί είναι αποκλειστικά για την εικόνα logo (πάνω δεξιά, εικόνα simplemachines)
Το όνομα της εικόνας μπορεί να είναι οτιδήποτε, το mod παίρνει τα id της περιοχής (div) και της εικόνας (img)

Advertisement: