[Anketa] Koliko hosting prostora "troši" vaš SMF ??

Started by Bernard T., April 15, 2010, 12:32:59 PM

Previous topic - Next topic

Bernard T.

Evo, pala mi je na pamet jedna zanimljiva tema s kojom se svako malo sretnem, pa da se malo odmorimo od silnih "support" pitanja, evo o ovom ne morate (previše) razmišljati. Ili bi zapravo trebali?? ;D


  • koliko prostora vaš SMF zbilja zauzima ?
  • koliki hosting paket ste kupili ?
  • biste li imali više (legalnog!) materijala za objavu da je hosting paket veći, a za istu cijenu? I koliko?
  • vjerujete li u "unlimited space/traffic/burek" religiju ?
Znači, pametne webmasterske i webdeveloperske glavice, molio bih koju minutu pažnje da odgovorite na ova trivialna pitanje... A moji komentari vezano za motivaciju pitanja - kasnije!
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

Ljubavnik

#1
Prostor na disku      Potrošeno 50.11MB od 200 MB dozvoljene kvote
Korišćenje protoka    Iskorišćeno 1.64 GB od 20 GB mesečnog limita
Domeni    Domeni
Od 21 domena 1 domena je aktivno.

Poddomeni
Od 100 poddomena 1 poddomena je aktivno
Sajtovi    Konfigurisano 1 od 5 sajtova
MySQL    Potrošeno 1 od 5 dozvoljenih baza    
Kvota     57.97 MB iskorišćeno od 100 MB dozvoljeno

Ovo ponuda košta 640 RSD, i za sada zadovoljava moje potrebe.

Gde još ima nešto dzabe :D :D :D :D :D


EDIT

113650 poruka u 1625 tema 279 članova.

Dzonny

Hm, dakle pričamo samo o prostoru koji zauzima smf ili uopšte koliko je potrošeno na hosting nalogu?
Trenutno mi je ukupno iskorišćeno oko 700mb, oko 250 mg je samo smf + baza od nekih 25mb.
2. Do sada sam imao 3Gb prostora, ali danas prelazim na novi hosting i imaću do 10Gb prostora. Sve to ukupno plaćam oko 4500 din godišnje, što je sasvim ok, jer uspevam da pokrijem te troškove sa prihodima od foruma.
3. Imam već dovoljno veliki paket, tako da nemam takvih problema.
4. Obično ima neka caka, a po prirodi sam skeptik. I pored svega toga, uzeo sam baš takvog hosting provajdera. Prosto - to mi nije presudno, posle razgovora sa ljudima iz podrške sam se dogovorio oko nekih stvari i sasvim sam zadovoljan trenutnim hosting paketom. Znam da mesečno potrošim približno oko 15Gb što i nije puno, pa neću predstavljati neko opterećenje za mašinu na kojoj se nalazim još uvek.

EDIT:
Broj članova: ~7.200
Postova: ~30.000

Bob Marley

#3
    Quote from: Bernard T. on April 15, 2010, 12:32:59 PM
    koliko prostora vaš SMF zbilja zauzima

    SMF (Ksfb forum) i Ksfb Baza (custom php) ukupno zauzimaju 350MB prostora na hostu. Od toga na SMF ide 300MB (MySql 40MB/100MB), na Ksfb Bazu 50MB (MySql 5MB/100MB).

    25933 poruka u 1260 tema 4299 članova.Aktivni korisnici u poslednjih 24 sata - 544 korisnika - konstantan rast broja clanova. Razlog? Jednostavan - Studentski servis. ;)

    Quote from: Bernard T. on April 15, 2010, 12:32:59 PM
    koliki hosting paket ste kupili ?


    • Prostor na disku 10 GB
    • E-mail prostor     500 MB
    • Mesečni protok   100 GB / mes
    • MySql: 2/2 maksimalne kvote po bazi 100MB. Prva baza Ksfb Forum - 40MB, druga baza Ksfb Baza 5MB

    Quote from: Bernard T. on April 15, 2010, 12:32:59 PM
    biste li imali više (legalnog!) materijala za objavu da je hosting paket veći, a za istu cijenu? I koliko?

    Uopste mi nije potreban kvantitet, vec kvalitet, 10GB prostora koliko imam na raspolaganju na hostu, sluzi za organizovano i plansko sirenje KSFB-a.

    Quote from: Bernard T. on April 15, 2010, 12:32:59 PM
    vjerujete li u "unlimited space/traffic/burek" religiju ?[/li][/list]

    Burek je primer ozbiljnog, planskog i kvalitetnog rada. Da li verujem? Da! Samo ne verujem da ce meni ikada trebati "unlimited space/traffic/"

    ▓▒RapidBelgrade▒▓

    #4
    dedicated server

    » AMD Athlon II X2 250
    » Memory: 4 GB
    » Hard Drive(s): 750 GB SATA II
    » Bandwidth: 3000 GB
    » 100 Mbit Network Connection
    » OS: Linux
    » 2 IP's
    » Remote reboot

    Monthly Price: $149.95 + 15$ Cpanel  ispadne 165$ mesecno 

    mesecni Bandwidth je do 2000 GB 

    baza 120MB GZIP (cuva se i radi beckup na posebnom serveru)

    unlimited space/traffic  ne postoji...   mazanje ociju malim sajtovima...   
    voleo bi da meni neko ponudi unlimited space/traffic, za 2 dana bi me suspend  :)

    119359 Posts in 46269 Topics by 52228 Members

    Users Active in Last 24 Hours      3234 Users

    ovo zadnje mi ubija server  :)



    My working day begins with awakening drink coffee and then steal all day...

    Bob Marley

    @ Bernard T.

    Predpostavljam da imas neku krajnju nameru sa ovom temom? :) Mozda si se bacio u hosting posao? :)

    Bernard T.

    Quote from: Dzonny on April 15, 2010, 01:54:20 PM
    Hm, dakle pričamo samo o prostoru koji zauzima smf ili uopšte koliko je potrošeno na hosting nalogu?
    Prvenstveno mislim na SMF ... zaboravio sam stavit pitanje i koliko imate usera i postova.

    Quote from: Dzonny on April 15, 2010, 01:54:20 PM
    ... Do sada sam imao 3Gb prostora, ali danas prelazim na novi hosting i imaću do 10Gb prostora. Sve to ukupno plaćam oko 4500 din godišnje, što je sasvim ok, jer uspevam da pokrijem te troškove sa prihodima od foruma.
    ...
    Znam da mesečno potrošim približno oko 15Gb što i nije puno, pa neću predstavljati neko opterećenje za mašinu na kojoj se nalazim još uvek.
    15GB prometa nije uopce puno.
    Koliko imaš najviše korisnika istovremeno na forumu? (concurrent users)

    Quote from: RapidBelgrade on April 15, 2010, 03:06:59 PM
    dedicated server
    » AMD Athlon II X2 250
    » Hard Drive(s): 750 GB SATA II
    Lokacija? Nema RAID? ...vjerujem da već dulje vrijeme koristiš taj server jer je procesor starije generacije, pa je s obzirom na to i ostalo cijena pomalo visoka za te performanse i prostor. Mislim, sve pet, samo opaska jer radim dugo s dedicated serverima i "farma" se popela na skoro 15 ;) ... kod vanjskih kolokacija uvijek se škrtari s prometom i cijene su neopradano visoke za BW...


    Quote from: Bob Marley on April 15, 2010, 03:55:40 PM
    Predpostavljam da imas neku krajnju nameru sa ovom temom? :) Mozda si se bacio u hosting posao? :)
    Hehe, ne, želio sam baš da malo raspravimo koliko realno treba SMF forumima, koliki je prosjek zauzimanja prostora itd. Iako to ja vrlo dobro znam, mislim da će pomoći mnogima koji tek kreću...
    Stariji forumaši znaju da imam dedicated servere već godinama ali samo za potrebe svojih klijenata i suradničkih firmi. Moja firma nije (bila do sad) isključivo hosting i samo iz razloga što nismo imali ljude za kvalitetan support do sad nismo nudili hosting za mase... ;)
    ://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

    manix

    QuoteHehe, ne, želio sam baš da malo raspravimo koliko realno treba SMF   forumima, koliki je prosjek zauzimanja prostora itd. Iako to ja vrlo   dobro znam, mislim da će pomoći mnogima koji tek kreću...
    Stariji   forumaši znaju da imam dedicated servere već godinama ali samo za   potrebe svojih klijenata i suradničkih firmi. Moja firma nije (bila do   sad) isključivo hosting i samo iz razloga što nismo imali ljude za   kvalitetan support do sad nismo nudili hosting za mase... ;)
    da li to znaci da ga ubuduce nudite :p?

    Bernard T.

    Quote from: manix on April 16, 2010, 10:25:48 AM
    da li to znaci da ga ubuduce nudite :p?
    Vrlo vjerojatno da, odlučit ćemo kroz tjedan-dva da li nam se isplati kraj ovih silnih resellera. Sigurno nećemo biti najjeftiniji a danas rijetko tko gleda prvo na kvalitetu ... vidjet ćemo...

    Ali sad smo utišli u offtopic! Vratimo se na temu!  ;)
    ://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

    ▓▒RapidBelgrade▒▓

    dodao broj tema i clanova u gornji post....

    sto se servera tice u pravu si uskori prelazim na veci ali sve nesto odugovlacim to seljenje  :(



    My working day begins with awakening drink coffee and then steal all day...

    Bob Marley

    Takodje dodat broj postova/tema/clanova u gornji post.

    rocknroller

    Monthly Bandwidth Transfer      1229.06 / ∞ MB
    0
    Disk Space Usage    356.03 / 750 MB

    necu pisati ostale podatke, jer je forum tek u razvoju, pa nema baš pozamašan broj članova.

    cijena 160 kn ili oko 21€

    i ono što je najbitnije podrška 0-24, poslao sam ticket u 2 u noći i odgovor sam dobio za 2 minute.

    vidim da vam je većinom Monthly Bandwidth Transfer ograničen, zato sam se javio jer je unlimeted.

    Bernard T.

    Quote from: RapidBelgrade on April 15, 2010, 03:06:59 PM
    119359 Posts in 46269 Topics by 52228 Members

    Users Active in Last 24 Hours      3234 Users

    ovo zadnje mi ubija server  :)

    više sam pitao koliko ih u "peak" trenucima ima odjednom na siteu, tj. "Most Online Today: 833"

    Apache? Jel keširaš? Koristiš Memcached ili eAcc. ?  Ja bi za takve stvari razmislio o loadbalancingu, jako bi na tom profitirao...
    ://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

    dan555

    Nije mi naš najjasnije prvo pitanje. Fajlovi samog SMF-a su uvek isti, razlike su samo u broju i vrsti modifikacija ali to nije nešto preterano mnogo.

    Da li se računaju i slike koje čuvam na hostu za potrebe nekih poruka u forumu? Recimo, imam par stotina prikaza filmova i serija sa mnogo slika u svakom. Pa mod galerija sa slikama članova i sa naših okupljanja.
    Da li se u veličinu SMF-a računa i portal sa svojim sadržajem. Ja na portalu imam galeriju slika (različita od one u forumu) i download sekciju, pa blogove, citate, vesti...
    Tu su i neke zasebne strane povezane sa sadržajem portala. Recimo, kratki opisi više od 1.000 filmova, odakle se povlače podaci za TV program na portalu.

    Svi ti dodaci čine gro veličine foldera "forum", a nisu direktno SMF.
    Ceo sajt mi zauzima oko 380 Mb.

    1. Folder "forum" ima 310 Mb, od 1.400 Mb koliki mi je host.
    Unutar tog foldera SMF ima 120 Mb (slike iz galerije korisnika oko 34 Mb, slike za sadržaj poruka (već pomenuti prikazi i sl.) 26 Mb, a folder "Packages" 38 Mb, baš bih mogao da to pobrišem).
    Ispada da sam SMF ima oko 20 Mb.

    MKPortal ima oko 170 Mb (downloads 156 Mb).

    Baza podataka ima oko 30 Mb. (neobično mi se dopada što SMF pravi mnoooogo manju bazu podataka od phpBB2 koji sam ranije imao :D)

    39.647 poruka u 1.141 tema od 455 članova. Broj stvarno koliko-toliko aktivnih korisnika je manji od 50.
    Prosečni broj poruka po danu: 38.1, ali sada je to, zapravo, oko 90-100.
    Ako izuzmem nenormalne ekscese od par stotina trenutno prisutnih, obično ih je 30-40.

    Mesečno istrošimo 15-20 Gb od dovoljenih 30 Gb.

    2. Već napisah, 1.400 Mb prostora, 30 Gb protok. Za sada dovoljno, moj forum je namenjen maloj grupi članova. Ovo je srednji paket kod mog provajdera i košta, sa domenom, 3.250 din. godišnje.

    3. Ne. Na downloads sekciji portala imamo samo ono što radi SF tim. PDF-ove našeg fanzina i digitalizovane stare SF časopise. Kako je za obradu jednog broja Sirijusa, koji sada radimo, potrebno uložiti više od 10 sati rada, teško da mi treba veći paket. Jednostavno ne možemo da stignemo da postavimo neku veću količinu materijala za download.

    4. Nema neograničenih resursa. To može da privuče samo totalne početnike ali i oni brzo shvate da su se prešli.

    Bernard T.

    Quote from: dan555 on April 17, 2010, 08:04:12 AM
    Nije mi naš najjasnije prvo pitanje. Fajlovi samog SMF-a su uvek isti, razlike su samo u broju i vrsti modifikacija ali to nije nešto preterano mnogo.
    Naravno da nisam mislio na čisti SMF već cijeli dir, uključujući attachmente i bazu... dakle koliko zauzima ukupno. I dobro si odgovorio.
    ://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

    Skipper.

    Prvo da ispoštujem ovu temu i da posle postavim još jedno pitanje  :)

    1. Trenutno mi forum zauzima oko 880 mb na disku od 3000 mb koliko je maksimalno moguće. Baza ima oko 60 mb. Poslednjih par meseci protok mi je bio oko 8-9 gb ali kako je izašao novi serijal igre kojoj je moj forum posvećen tako je porastao i promet pa sad iznosi oko 15 gb.

    2. * Prostor na disku 3000 mb
        * Promet- piše ∞
        * Parked domains 0/9999
        * Addon domains 0/6
        * Subdomains 1/∞
        * Email accounts 11/∞
        * SQL Databases 2/30 (nemam ograničenje za veličinu baze)

    3. Na mom forumu je dopušten samo legalan sadržaj. Verovatno bih postavljao grafičke radove koje odradi moj gfx tim na server ali o tome malo više u pitanju koje ću tek postaviti.

    4. Na ovo nemam nikakav komentar.

    Trenutna statistika

    Postovi ~ 65 000
    Članoci ~ 2 800
    Najviše online po danu ~40-50 (uglavnom ima oko 25-30 online preko dana dok se uveče skupi malo veći broj članova)
    Ulogovanih po danu ~150-170
    Broj postova po danu ~350

    E sad jedno pitanje ako može.

    U skorijoj budućnosti u planu je podizanje sajta i možda aktiviranje još par poddomena, kao i kačenje određenih stvari na server za dl. Sve to će povećati promet i nadam se povećati i aktivnost članova na forumu pa bi možda zbog toga prešao na VPS server. Mogu li dobiti neka iskustva ili mišljenja od vas koji ga koristite? Sačekati malo dok maksimalno ne iskoristim ove sadašnje resurse ili preći VPS. Činjenica je da će forum bolje raditi na VPS-u pošto sad ume ponekad da zaguši server (obično vikendom u večernjim satima kada je povećana aktivnost na forumu).
       
    It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors.

    Dzonny

    Dosta toga zavisi od sql upita koje ima tvoj forum.
    Ukoliko to opterećuje previše tvog hosting provajdera, onda bi definitivno trebao da razmisliš ili o nekom alternativnom serveru, npr pomeranje na neki "slobodniji i rasterećeniji" server, ili o vps serveru.
    Što se tiče stvari koje nameravaš da staviš na server za dl, oni ne bi trebalo da predstavljaju problem, jer ti je mesečni protok neograničen (ako sam dobro shvatio).
    U svakom slučaju vps ti je puno slobodniji resurs i svakako je potreba svakom projektu koji dostigne odredjenu popularnost/posećenost, i sigurno je nešto što ti neće škoditi. E, sad, jedino što može da se desi je da se preračunaš, pa da to škodi tvom džepu.
    Isreno, da sam na tvom mestu, ili bih našao neke sponzore koji bi eventualno plaćali taj vps (pošto je priznaćeš prilično skup, sa svim cpanelima i sličnim softverima), ili bi (što je vrlo verovatno) potražio jači server od hosting provajdera, ili pak našao neki drugi, jači hosting.
    (ovo ti pričam iz iskustva, i sam sam bio u sličnoj situaciji, i postigao sam dogovor sa hostingom, pošto ne mogu trenutno da plaćam vps, a ovako sam došao do kompromisnog i zadovoljavajućeg rešenja).
    :D

    Advertisement: