Περίεργα bots!(?)

Started by gvhools, March 09, 2011, 05:56:12 PM

Previous topic - Next topic

gvhools

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα,ανεβάζω ένα νέο φόρουμ και σήμερα είδα τις παρακάτω ip:

(66.220.153.244)
(66.220.153.249)
(66.220.153.245)

με αποτέλεσμα:

NetRange 66.220.144.0 - 66.220.159.255
CIDR 66.220.144.0/20
Name TFBNET3
Handle NET-66-220-144-0-1
Parent NET66 (NET-66-0-0-0-0)
Net Type Direct Assignment
Origin AS AS32934
Nameservers NS5.FACEBOOK.COM
NS3.FACEBOOK.COM
NS4.FACEBOOK.COM
Organization Facebook, Inc. (THEFA-3)
Registration Date 2009-02-13
Last Updated 2010-07-08
Comments
RESTful Link http://whois.arin.net/rest/net/NET-66-220-144-0-1
See Also Related POC records.
See Also Related organization's POC records.

Ποία είναι η γνώμη σας?το έχετε συναντήσει ξανά?

Υ.Γ
Αν υπάρχει πρόβλημα με τις ip κάντε επεξεργασία το θέμα.
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

gvhools

να θέσω και άλλο ένα ερώτημα,εσείς θα προχωρούσατε σε αποκλεισμό των παραπάνω ip?
θα μου πείτε ότι από την στιγμή που δεν "ενοχλούν" ποίος ο λόγος αλλά από την άλλη να βλέπεις και κάποιου τέτοιου είδους bots δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο.
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

visualuser

επισκεψεις απο 66........ κατι, εχω και εγω παρα πολλες.
Δεν βλεπω να εχει νοημα να ασχοληθεις.

alfalfa2606

Το ίδιο "θέμα" έχω κι εγώ....
Για την ακρίβεια παρατήρησα ότι το ip 66.230.230.230 κάνει μονίμως προσπάθειες να συνδεθεί ως κάποιο μέλος(όχι συγκεκριμένο, αλλά τα πιο ενεργά) δηλαδή προσπαθεί να σπάσει τους κωδικούς μας...ακόμα και τον δικό μου.
Επειδή με ανυσηχισε προχώρισμα σε αποκλεισμό όλων των ip που αρχίζουν από 66...

Από εκείνη την στιγμή επί 24ώρου βάσεως υπάρχουν ανά 1-2 λεπτά προσπάθεια σύνδεσης με το φόρουμ μου...Έχω υποθέσει ότι είναι κάποιο αυτόματο σύστημα που την κάνει την δουλειά όμως με ανυσηχεί η προσπάθεια σπασίματος κωδικών...

Γνωρίζει κανείς κάτι?

gvhools

φίλε alfalfa2606 θα κάνω τους κάνω ban από .htaccess γιατί αν μία φορά καταφέρουν να μπουν,θα γεμίσουν το φόρουμ με spam...
το ψάχνω μήπως βρω παραπάνω infos σχετικά με το θέμα.
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

boliziner

Why does Facebook appear in my server logs?
Facebook allows its users to send links to interesting web content to other Facebook users. Part of how this works on the Facebook system involves the temporary display of certain images or details related to the web content, such as the title of the web page or the embed tag of a video. Our system retrieves this information only after a user provides us with a link. You may have found this page because a Facebook user sent a link from your website to other Facebook users. If you have any questions or concerns about any links or content sent by one of our users, please contact us at [email protected].


andy12gr

αν εχεις την αναλογη προστασια στην εγγραφη δεν προκειται να μπουν. Δεν χρειαζεται να σας απασχολει.

villasg

Quote from: andy12gr on March 12, 2011, 02:09:11 PM
αν εχεις την αναλογη προστασια στην εγγραφη δεν προκειται να μπουν. Δεν χρειαζεται να σας απασχολει.

Ακριβως .
Σωστη προστασια και ολα ΟΚ

gvhools

θα ενεργοποιηθούν και οι ερωτήσεις ασφαλείας κατά την εγγραφή,πέρα από capatcha..δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται κάτι παραπάνω!(?)
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

andy12gr

αν εχεις capatcha ή image code ή κατι αναλογο δεν θες κατι αλλο.

gvhools

ναι,έχω βάλει..αλλά στο παρελθόν έχουν καταφέρει να κάνουν εγγραφή,δεν ξέρω πως αλλά νομίζω ότι πλέον είναι αρκετά έξυπνα!
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

triantis7

Να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και υπαρχει ανάλογο..

Βλέπω στους guests πολλές ip απο συγκεκριμενο domain στην Αμερική...

Δεν εχω πρόβλημα με τις εγγραφές , τους κρατάω απέξω αλλα εχω άλλο προβλημα.

Εχω google adsense στο site μου και αυτα τα bot εκαναν πολλά πολλά click στο banneraki του google με αποτέλεσμα να με αποκλείσει αποτις διαφημίσεις η google γιατι το spamarane αυτες οι ip.

τι μπορω να κάνω ρε παιδιά να τους διώξω?
Γίνεται κάτι η οχι?

gvhools

#12
Quote from: triantis7 on April 15, 2011, 04:18:26 AM

Εχω google adsense στο site μου και αυτα τα bot εκαναν πολλά πολλά click στο banneraki του google με αποτέλεσμα να με αποκλείσει αποτις διαφημίσεις η google γιατι το spamarane αυτες οι ip.

Δεν το έχω ακούσει ξανά...για scripts που τα περνάς εσύ και κάνουν κλίκ ξέρω αλλά όχι spambots που "σκανδαλίζουν" adsense.

Quote
τι μπορω να κάνω ρε παιδιά να τους διώξω?
Γίνεται κάτι η οχι?

Δοκίμασε με αυτό το mod να κάνεις block τις ip τους,νομίζω ότι δεν θα μπορούν να δουν καν το φόρουμ σου.(δεν είμαι σίγουρος)!
http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=2728

ποίες είναι οι ip?
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs


γρεναλδίνη

παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα με bots. (δεν ήξερα ότι τα λένε έτσι).
υπόψην ότι είμαι πολύ αρχάρια στη διαχείρηση.

όλα πήγαιναν καλά μέχρι που έβαλα το φόρουμ σε διάφορες μηχανές αναζήτησης. εκεί άρχισε το πανυγήρι. μετά για ένα μεγάλο διάστημα είχαν σταματήσει. έμπαιναν σπάνια. τις τελευταίες μέρες όμως δίνω καθημερινές μάχες να κάνω ban και να σβήνω λογαριασμούς.
κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν activation το account τους, αυτούς τους σβήνω.
όσους όμως φαίνονται ότι γράφτηκαν κανονικά και μάλιστα κάποιοι κάνουν και διαφημιστικές αναρτήσεις, τους κάνω ban και μετά delete.

βλέπω ΙΡ από ιαπωνία, κορέα, αμερική, ρωσία, τουρκία, λιθουανία κλπ.

τι μπορώ να κάνω; δεν αντέχεται αυτό το πράμα!!!

gvhools

καλησπέρα γρεναλδίνη...
ενεργοποίησε τις ερωτήσεις κατά την εγγραφή,κάνε μπλοκ τους "κεντρικούς υπολογιστές",βάλε δύσκολο σε  "Εικόνα οπτικής επαλήθευσης"..νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα...
SMF: 2.0.2
Εμφάνιση: Vertex
Mods:
SimplePortal    2.3.5
Ohara YouTube Embed    1.0
Blue Smiley    1.0
RSS Feed Icon    1.1
Stop Forum Spam    1.0
Ad Managment    3.0.1
---------------------------------
Ελληνική κοινότητα ZorinOs

leftezi

#16
Αν το φόρουμ σου απευθύνεται αποκλειστικά σε Έλληνες και έχεις κάποια από τις εκδόσεις SMF 2.0, πολύ καλό αποτέλεσμα έχει να βάλεις μια ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί κατά την εγγραφή του μέλους. Αν είναι στα ελληνικά, σπάνια θα ασχοληθούν να απαντήσουν ακόμα και πραγματικοί άνθρωποι πόσο μάλλον τα bots που απλά αδυνατούν να το κάνουν.

Βάλε π.χ.: Πρωτεύουσα της Ελλάδας είναι η.....       και για απάντηση βάλε:  Αθήνα

Έτσι το είχα για μεγάλο διάστημα και μόλις το απενεργοποίησα για λίγο, πλάκωσαν οι spammers.



EDIT: Sorry, τώρα το είδα ότι αναφέρθηκε και παραπάνω, απλά ήμουν πιο αναλυτικός.

Επ' ευκαιρίας, παιδιά, να ρωτήσω κάτι: Έχω ένα άλλο μικρό φόρουμ όπου εγγράφονταν πολλοί Ρώσοι αλλά και άλλοι δυνητικά spammers, από ό,τι έβλεπα στο προφίλ τους από τα site που είχαν ως home sites. Παρόλα αυτά δεν ενοχλούσαν καθόλου επί μήνες (ίσως και χρόνια). Μπορεί κάποιος να μου πει ή να υποθέσει ποιος είναι ο σκοπός της εγγραφής τους;

γρεναλδίνη

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
έχω το smf 1.1.11, θέλω να αναβαθμίσω αλλά φοβάμαι ότι θα κάνω πατάτα γι'αυτό δεν κάνω τίποτα μέχρι να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει.

στα registration settings δε μου δίνει επιλογές για ενεργοποίηση ερώτησης στην εγγραφή και όλα τα άλλα που αναφέρεται. μόνο την "εικόνα οπτικής επαλύθευσης" μου βγάζει, την έβαλα στο δύσκολο.

βρήκα όμως κάτι άλλο. έβαλα στην εγγραφή να χρειάζεται έγκριση από μένα. τώρα σβήνω καθημερινά πάνω από 20-30 υποψήφια μέλη, αφού τα ελέγξω. αν δω κανένα νορμάλ όνομα, με νορμάλ email, ρίχνω μια ματιά στην ΙΡ και σιγουρεύω ότι είναι "φυσιολογικό".
τουλάχιστον μ'αυτόν τον τρόπο δεν μπαίνουν μέσα και δεν κάνουν αναρτήσεις.

είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να δω τι άλλο μπορώ να κάνω.

ευχαριστώ παιδιά!!

agridoc

Αυτόν τον μήνα τα bots έχουν πάρει φωτιά, η ζέστη  ::)

Δυστυχώς και sites με SMF 2.0 έχουν πρόβλημα, δεν αρκεί η οπτική αναγνώριση. Υπάρχουν δύο τύποι mod, ένας με ερωτηματολόγιο και δεύτερος με σύνδεση με βάση δεδομένων όπου καταγράφονται οι spammers. Οι δύο τύποι μπορεί να συνδυαστούν.

Για το 1.1x μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Custom Profile Field Mod και να διαμορφώσεις ερωτήματα απαραίτητα στην εγραφή για να ελέγχεις μετά. Στο 2.0 υπάρχει αυτή η δυνατότητα χωρίς mod.

Μια αναζήτηση στα Modifications για spam θα βρει τα διαθέσιμα mods.

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

fazerakias

Quote from: leftezi on June 26, 2011, 09:09:08 AM
Αν το φόρουμ σου απευθύνεται αποκλειστικά σε Έλληνες και έχεις κάποια από τις εκδόσεις SMF 2.0, πολύ καλό αποτέλεσμα έχει να βάλεις μια ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί κατά την εγγραφή του μέλους. Αν είναι στα ελληνικά, σπάνια θα ασχοληθούν να απαντήσουν ακόμα και πραγματικοί άνθρωποι πόσο μάλλον τα bots που απλά αδυνατούν να το κάνουν.

Βάλε π.χ.: Πρωτεύουσα της Ελλάδας είναι η.....       και για απάντηση βάλε:  Αθήνα


Αυτό πως μπορώ να το κάνω στην 1.1.14 ;

Advertisement: