News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Vreau sa imi pun Logoul forumului in partea de sus.

Started by ro-lkw, April 08, 2011, 06:34:07 PM

Previous topic - Next topic

ro-lkw

   Buna dimineata , ma numesc Razvan si am un forum pe platforma SMF 1.1.12 de cateva luni. Astazi am instalat o noua tema (Orangeline by Crip ) si nu imi mai merge ezBlock care imi creea un Home page. As dorii sa stiu cum pot sa fac sa imi apara logoul meu exact ca la acest forum :  lkwfotoforum.de 
   
   Va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie.

-=[Vyorel]=-

Salut si bine ai venit pe SimpleMachines.org

Cauta "logo" in index.css din tema pe care o folosesti si schimba-i dimensiunile dupa bunul plac.
My mods for SMF - [6].

ro-lkw

Multumesc pentru raspunsul rapid dar am tot mai am o problema. Am gasit in Style.css urmatoarele :


#logo {
    position: absolute;
    float: left;
    top: 20px;
    left: 25px;
    display: block;
    width: 238px;
    height: 68px;
    cursor: pointer;
    background: url(./images/orlogo.gif) no-repeat;


Ce trebuie sa modific ? Se poate sa incarc logoul dintr-un link sau trebuie sa fie uploadat pe forum ?

-=[Vyorel]=-

Pai uite aici

#logo {
    position: absolute;
    float: center;
    top: 20px;
    left: 25px;
    display: block;
    width: 238px;
    height: 68px;
    cursor: pointer;
    background: url(./images/orlogo.gif) no-repeat;


Ce trebuie sa editezi:
1. float: center (pentru al pune pe centru)
2. width   (aici pui lungimea logo-ului, incerci mai multe variante pana ti se afiseaza corect)
3. height  (aici pui inaltimea logo-ului, si faci la fel ca mai sus)
4. background   (aici daca vrei sa folosesti un logo care este uploadat in alta parte, ii schimbi link-ul)
   4.1. De exemplu:
background: url(.link-aici) no-repeat;
My mods for SMF - [6].

ro-lkw

 Multumesc pentru timpul acordat. Nu i-am dat de cap ,am incercat cu link dar nu merge.

Sunt foarte nou si nu ma pricep ,mai ales ca asta e prima data dupa 4 luni cand am schimbat tema forumului.
Unde pot uploada logoul pe forum pentru a incerca si cealalta varianta ?

Va rog sa ma scuzati pentru intrebarile insistente ,dar chiar vreau sa o rezolv.

-=[Vyorel]=-

In Themes/tema-folosita/images/custom sau Themes/tema-folosita/images/theme gasesti logo-ul (logo.png sau depinde de tema). Ti-am pus cele 2 variante (unde am scris ingrosat) deoarece unele teme sunt diferite la directoarele ei. Cred ca ai inteles.

Succes!


PS: Nu face nimic daca pui intrebari dupa intrebari, datoria mea si a celorlalti este sa ajutam. ;)
My mods for SMF - [6].

Advertisement: