News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Problema la instalarea modurilor

Started by RaulGogo, February 25, 2011, 03:47:30 AM

Previous topic - Next topic

RaulGogo

Am decis sa incerc sa cer ajutorul si pe la topicurile de limba romana. Asadar, am o mica problema : pana de curand nu reuseam sa instalez niciun mod, deoarece la Themes imi aparea Path is not correct la toate temele.

Am primit sugestia sa dau Reset path for all themes, si acum pathul merge ok. Problema e ca acum unele moduri merg, si altele nu. Mai ciudat mi se pare ca unele reusesc sa gaseasca index.template.php, iar altele nu, si dau eroare la el. Are setate permisiuni 777, deci aia nu ar fi o problema. Aveti vreo sugestie ? Mersi

RaulGogo

Dublu-post pentru a evidentia !

Am o idee despre de ce ar putea face asa. Am observat ca modurile care ma lasa sa le instalez incearca sa modifice index.template.php din tema actuala, iar cele pe care nu ma lasa sa le instalez incearca sa-l modifice pe cel din tema default.

Cristian10

Modurile ce vrei sa le instalezi ti's compatibile cu versiunea de SMF //? :o

Relyana

#3
Buna RaulGogo,

In cazul SMF 2.0.x de exemplu, la instalarea pachetelor de modificari se incearca editarea automata a fisierelor vizate atat in tema implicita (Curve) cat si in celelalte teme instalate pe forum. In cazul in care in temele personalizate portiunea de cod care este vizata de modificarea pe care vrei sa o instalezi a fost deja modificata sau instalarea nu merge pana la capat dintr-un motiv sau altul, vei fi nevoit sa faci manual modificarile necesare.

Precizeaza te rog ce versiune de SMF folosesti si in ce tema vrei sa functioneze respectivele modificari.
Ce pachete de modificari ai instalat pana acum si care sunt pachetele de modificari care iti ridica probleme?

RaulGogo

@Cristian10: Da, normal !

@Relyana: SMF 1.1.13. N-am instalat sincer pachete, deoarece am reusit sa le fac manual. Tema folosita e flagrant12. Cum spuneam, cand incerc sa instalez un pachet nu ma lasa daca incearca sa modifice index.template care nu e in tema mea, ci in core.

Asta am observat deoarece am luat mai multe pachete de proba, si la cele care incercau doar modificarea temei actuale nu apareau erori.

Momentan nu ma pot gandi la un pachet ce mi-ar folosi, deoarece de ce am avut nevoie am reusit sa fac de unul singur. Totusi, stiind cauza problemelor as putea face ceva in privinta asta.

Relyana

Quote from: RaulGogo on March 02, 2011, 07:49:31 AM
@Cristian10: Da, normal !

@Relyana: SMF 1.1.13. N-am instalat sincer pachete, deoarece am reusit sa le fac manual. Tema folosita e flagrant12. Cum spuneam, cand incerc sa instalez un pachet nu ma lasa daca incearca sa modifice index.template care nu e in tema mea, ci in core.

Asta am observat deoarece am luat mai multe pachete de proba, si la cele care incercau doar modificarea temei actuale nu apareau erori.

Momentan nu ma pot gandi la un pachet ce mi-ar folosi, deoarece de ce am avut nevoie am reusit sa fac de unul singur. Totusi, stiind cauza problemelor as putea face ceva in privinta asta.

Da-mi te rog un exemplu concret. Un link catre tema in discutie si catre un pachet de modificari care iti ridica probleme la instalare ar ajuta. :)
In ce anume constau erorile?

RaulGogo

Concret: Am vrut sa pun la inregistrare KeyCaptcha. Imi dadea eroare ca nu gaseste ./Themes/default/Register.template.php, chiar daca toate celelalte le gasea si aveam permisiune de read+write+execute pe Register.template.

Faza e ca la mai multe moduri imi face asa, si ii dau totusi sa instaleze, si fisierele ce nu le poate modifica (in cazul asta Register.template) le modific manual :). Am reusit si asta sa il pun la fel, jumate manual, jumate cu installerul automat. Dar totusi sunt curios de ce la unele imi da eroare si la altele nu.

Link catre mod.
Link catre site..

Mersi Relyana, si daca nu e prea tarziu, la multi ani !

vakfikebirli

.:Bilgi paylaştıkça çoğalır:.
Bürokrasi | Bilginin Adresi

Advertisement: