News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

mesaje pe index

Started by uricanez, April 22, 2011, 08:10:51 PM

Previous topic - Next topic

uricanez

Salut, revin cu o noua intrebare pe www.Rogames.net [nofollow] am Categori si subforumuri, sa nu stau sa explic prea mult si sa nu intelegeti nimic o sa va rog sa intrati pe www.Rogames.net [nofollow] de exemplu la    MMORPGs / MuOnline

In mod normal la MuOnline sunt 31 Mesaje 19 Subiecte insa mie pe index-ul forumului imi arta 4 Mesaje    4 Subiecte

tin sa precizez ca am bifat sa imi arate mesajele din subforumuri pe index dar acolo e vorba de 2 subforumuri intro categorie, se poate face ceva sa mi le arate si pe index ?

uricanez

incredibil, chiar se confrunta smf cu un astfel e bug si nimeni nu stie rezolvarea ?? toti cei care folositi forumuri smf aveti aceasta problema ? am intalnit pana acum vreo 5 ca mine .. toti aveti aceasta problema si nimeni nu face nimic ?

Relyana

#2
Bun venit pe simplemachines.org, uricanez!

Optiunea "Count child's posts in parent's totals" /"Număra mesajele din subforum în totalul forumului părinte" pe care ai mentionat-o in mesajul privat reda totalul cumulat al mesajelor postate in subforumuri ca fiind numarul total de mesaje postate in forumul parinte. Altfel spus, daca nu ai folosi acea optiune, in acest moment pe pagina de index forumul Mu Online ar figura cu doar 1 mesaj postat si 1 subiect de discutie deschis (adica mesajul din Regulament), continutul subforumurilor nefiind luat in calculul statistic aferent forumului parinte Mu Online.

De retinut ca actualizarea permanenta a numarului de subiecte de discutie deschise si mesaje postate duce la incarcarea mai lenta a paginilor, motiv pentru care regula se aplica doar in relatia total subforum/subforumuri >total forum (adica copil/copii > parinte).
Daca avem subforumul Others in subforumul Support de exemplu, Support va figura ca avand 1 subiect de discutie, respectiv 1 mesaj (cele din subforumul Others), dar forumul Mu Online ar figura ca avand 18 subiecte de discutie si 35 de mesaje postate, luand in calculul totalului forumului doar ceea ce este postat strict in subforumul Support (adica nimic in acest moment) plus ceea ce este postat in celelalte 3 subforumuri.

Pot vizualiza in acest moment forumul MU Online din categoria MMORPG continand:

  • 0 subiecte, 0 mesaje in subforumul Support
  • 3 subiecte, 7 mesaje in subforumul    MuServer Files (Release)
  • 11 subiecte, 24 mesaje in subforumul MuOnline Tutorial
  • 3 subiecte, 3 mesaje in subforumul    MuWeb Release
  • 1 subiect, 1 mesaj in subforumul Other
  • 1 subiect de discutie, 1 mesaj in forumul parinte Mu Online

Matematic numarul subiectelor de discutie si al mesajelor este exact cel ce poate fi vizualizat pe pagina de index si anume 19 subiecte de discutie, respectiv 36 de mesaje postate.

Ai modificat cumva intre timp structura forumurilor create in categoria  MMORPG? Intreb pentru ca nu exista mesaje postate in subforumul "Support" in acest moment, motiv pentru care nu imi dau seama la ce fel de bug te referi.

uricanez

Da am modificat pentru ca nu merge nici cum, am bifat
"Count child's posts in parent's totals" /"Număra mesajele din subforum în totalul forumului părinte"

si tot nu merge, daca esti amabila poti lua id meu: bogdan007ro si refact forumul cum a fost sa vezi ca nu le arata si poate gasesti o rezolvare pentru aceasta problema..

Multumesc mult pentru raspuns si astept in continuare rezolvarea

Relyana

uricanez, in ce anume consta problema ta?

Din cate vad eu ca vizitator forumul tau afiseaza ce ar trebui sa afiseze. Mesajele postate in subforumuri sunt luate in calculul total al mesajelor postate in forumul parinte. Optiunea nu functioneaza si pe relatia subforum in subforumul1 > subforum1> forum parinte si e normal sa fie asa din motive de performanta (altfel paginile forumului tau s-ar incarca din ce in ce mai lent pe masura ca structura forumului ar deveni mai complexa)

Advertisement: