Mysqldumper Kurulumu - Yedek Alma - Yedek Yükleme (Resimli Anlatım)

Started by bolubeyi61, June 09, 2011, 07:20:44 AM

Previous topic - Next topic

bolubeyi61

Mysqldumper ile veritabanımızın yedeğini sağlıklı bir şekilde alabilir ve gerektiğinde almış olduğumuz veritabanı yedeğini birkaç dakika içerisinde çok kolay bir şekilde geri yükleyebiliriz. Diğer veritabanı yedeği alma ve veri tabanı yükleme araçlarından çok daha sağlıklıdır. Özellikle site taşımalarında mysqldumper kullanmanızı tavsiye ederim.

MYSQLDUMPER KURULUMU

1. Kurulum dosyalarını bilgisayarınıza şuradan indiriniz.

2. Sıkıştırılmış klasörden çıkan db_yedek isimli klasörü forum dizinine (Settings.php dosyasının alduğu yere) ftp programı kullanarak atınız.

3. db_yedek isimli klasörü ve içindeki diğer dosya ve klasörlerin chmod değerini ftp programı ya da paneliliniz üzerinden 777 yapınız. Aşağıdaki resimlerle ftp programı üzerinden chmod ayarının nasıl yapıldığı gösterilmiştir.
4. http://www.siteadresiniz.com/forum_dizininiz/db_yedek/install.php adresine giderek kurulum ekranına ulaşınız.
5. Installation butonuna tıklayınız.

6. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kurulum ekranına db bilgilerinizi girip Connect to mysql butonuna tıklayın.
7. Db bilgilerinizi doğru olarak girdi iseniz aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız. Bu sayfada save and contunie installation butonuna basarak kurulumu tamamlayınız.
8. Kurulum tamamlandığında aşağıdaki ekranla karşılaşmanız gerekir.
9.  Şimdi sitemizin ve db yedekleme aracının güvenliği için şifre oluşturmamız gerekiyor. Bunun için create directory protection butonuna tıklıyoruz.

10. Açılan sayfadı formu doldurup create directory protection butonuna tıklanır.
11. Bundan sonra mysqldumper aracını kullanırken bu kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılması gerekir.

Mysqldumper ile veritabanı yedeği almak
İşlem Basamakları:
1. Home sayfasında iken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi önce Backup daha sonra Start New Backup butonuna tıklanır.
2. Sistemin yedeği alarak tamamlanması beklenir. Yedekleme işlemi tamamlandığında aşağıdaki resimde görüntülenen ekranla karşılaşılır. Yedek dosyanızı bilgisayaranıza indirip muhafaza ediniz.

Veritabanı Yedeğini geri Yüklemek
İşlem Basamakları:

1. Home sayfasında iken sol menüdeki Restore butonuna tıklanır.
2. Açılan sayfada daha önce almış olduğumuz veritabanı yedekleri tarihleriyle beraber listelenir.
3. Bu listeden aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yüklemek istediğimiz yedek dosyasının başına tık konulur ve sayfanın üstündeki Restore butonuna tıklanır.

4. Açılan uyarı penceresindeki uyarı kabul edilir.

5. Seçtiğimiz yedeğin yüklenmesi için birkaç dakika beklenir.

6. Yükleme tamamlandığında aşağıdaki resimde görülen ekranla karşılaşılır. Yedek yükleme tamamlanmıştır.

Yagiz

birşey merak ediyorum ve sakıncası yoksa sormak istiyorum.

diyelim ki forumumuzun yedeğini aldık ve başka bir hosta taşımak istiyorum o zaman ne yapmam gerekir peki ?

birde son olarak suan kullanmış oldugumuz hosttaki forum dosyalarımızı ftp aracılıgı ile pc mize direk olarak indirsek ve baska bir hosta yine direk ftp aracılıgı ile yollasak bi sorun cıkar mı ?

FroschLee

ozel mesajdada soyledıgım gıbı ftp den cekecegın sadece sıtenın script ve gorsellerıdır. sql da kayıtlı olanlar sana asıl lazım olanlar. bu yuzden soyle yap yukardakı sql tasımasıdır. ftp dosyalarınıda dırek yukle dıger ftpye sql da yukle. ama sqlu yukledıkden sonra ufak degısıklıkler yapman gerekır kı sıteye baglantıda sorun yasamayasın. yada bunu ftp ye attıgın settings.php dosyasında degısıklık yaparak da ılk degısıklıkle baslayabılırsın. sonra forum ayarlarında kategorı ve gorsel ayarlarınıda dogru sekılde yenı hostuna gore ayarlaman gerekır.

Yagiz

dogru mu yaptım bilmiyorum ama phpmyadmin e baglandım orda veritabanını açtı ve karsıma 71 tablo cıktı tümünü sec dedim sonra dışa aktar dedim sonrada veritabanı_adı_smf.sql uzantılı bi dosya indirdi dogru mu peki ?

mutluokul

db_yedek.zip dosyası yok sanırım sunucudan silinmiş elinde olan varsa yükleyebilir mi. teşekkürler

bolubeyi61

Quote from: mutluokul on October 13, 2011, 02:46:01 AM
db_yedek.zip dosyası yok sanırım sunucudan silinmiş elinde olan varsa yükleyebilir mi. teşekkürler
yüklenmiştir.

proje yardım

Skaty

ftp ile ilgili bir sorunum var, db_yedek klasörünü gerekli yere attım ama tarayıcı bir şey bulamıyor. bu neden olur sizce ?

Hakan™

Mükemmel bir anlatım :)
Yedeği ben smf nin admin panelinden alıyorum sonra phpmyadmin'den içeri aktar yapıyordum :)
Bundan sonra bu yolu denerim :D

Burakk.

Not found uyarısı veriyor link silinmiş haberiniz olsun bolubeyi :)
-----------------------
Engin Altan Düzyatan Fan Club

Burakk.

-----------------------
Engin Altan Düzyatan Fan Club

deadhero

yedek alırken alınacak yedeğin karakter setini seçin kısmı uft-8 mi kalsın "latin5 - ISO 8859-9 Turkish" mi yapalım?

bolubeyi61

Ben birşey seçmiyorum default ayarlarla kullanıyorum. Yedek aldıktan sonra demo siteye yedeği atıp deneyin. Sonra lazım olduğunda sıkıntı yaşamayın.

CİHAD_EHLİ

bu programla elimdeki yedeği nasıl yükliyeceğim neyin içerisine atacağım

CİHAD_EHLİ

Emre A.

Quote from: CİHAD_EHLİ on July 27, 2013, 07:57:31 PM
bu programla elimdeki yedeği nasıl yükliyeceğim neyin içerisine atacağım
Cpanel mi kullanıyorsun?

CİHAD_EHLİ

Quote from: bolubeyi61 on September 08, 2015, 05:13:19 PM
konu editlemeye yetki vermiyorlar.

Evet sağolasın arkadaşım ama bu çok saçma kişi konu açıyor ama editliyemiyor, düzeltemiyor kısaca dahası güncelliyemiyor.. olacak iş değil..

Antes

Wiki 'de sayfa oluşturma yetkiniz var mı ? Bu tarz konuların tamamını Wiki'ye taşımaya başlayacağız zaten (Çevirmen yetersizliğinden bi çok konu hala buralarda).

Emre A.

Quote from: Antes on September 11, 2015, 04:19:12 PM
Wiki 'de sayfa oluşturma yetkiniz var mı ? Bu tarz konuların tamamını Wiki'ye taşımaya başlayacağız zaten (Çevirmen yetersizliğinden bi çok konu hala buralarda).

Wiki'de sayfa oluşturma kısmını bana gösterirsen, ben bir çok detaylı bilgiyi orada paylaşabilirim. Bundan önce ki yazdığım makalelerim referans olsun Antes.

Antes

http://wiki.simplemachines.org/smf/MySQLDumper_T%C3%BCrk%C3%A7e bu sayfaya girdiğiniz zaman "oluştur" veya "create" varsa sayfa yaratabilirsiniz. Ben sayfaları ekibe bildiririm, muhtemelen sayfayı yarattıktan sonra onları bi göz atar (veya onaylama süreci olabilir).

Emre A.

Quote from: Antes on September 11, 2015, 05:43:33 PM
http://wiki.simplemachines.org/smf/MySQLDumper_T%C3%BCrk%C3%A7e bu sayfaya girdiğiniz zaman "oluştur" veya "create" varsa sayfa yaratabilirsiniz. Ben sayfaları ekibe bildiririm, muhtemelen sayfayı yarattıktan sonra onları bi göz atar (veya onaylama süreci olabilir).
Bilmeni isterim ki İngilizcem yok. Kaynaklarımı Türkçe olarak yazmam gerekiyor. Kabul ederler mi?

Advertisement: