[TUT] Upgrade SMF 1.1.xx na 2.0 u slici i reči

Started by Skipper., July 14, 2011, 04:09:03 PM

Previous topic - Next topic

Skipper.

Posle dugo vremena izašla je stabilna verzija SMF 2.0. Verovatno će sad mnogi raditi upgrade na tu verziju a opet ima i dosta njih koji se plaše da to odrade zbog kasnijih problema koji mogu nastati.
U ovoj temi ja ću pokušati da vam na što bolji i lakši način objasnim kako da odradite upgrade.
Pre svega zahvalio bih se članu Grix koji mi je ustupio backup njegove baze dok je bio na 1.1.13 verziji a koju ću ja koristiti za potrebe ovog tutorijala.

Pa da počnemo.
Kroz ovaj tutorijal ću objasniti i kako konvertovati bazu podataka u UTF-8 pošto dosta vas kuburi sa tim.

Prvo i osnovno pravilo prilikom upgrade-a foruma je da se odradi backup foruma. Pre backupa stavite vaš forum u mod održavanja (maintance mod). Vama je najbitniji backup baze podataka.
Kako se on radi? Odete na control panel vašeg hosta. Pa u odeljak PhpMyAdmin. Potom izaberete vašu bazu podataka pa odete na polje Export. Tu selektujte sledeće opcije i idite na Go da počne download baze.
Ukoliko želite možete odraditi i backup public_html foldera ali on nije neophodan. Backup tog foldera radite preko nekog ftp klijenta.


Imamo jedan sasvim običan SMF forum, prilagođen balkanskim jezicima i na kome su podržana sva naša slova.

Šta ovaj forum izdvaja od ostalih? Baza mu nije u UTF-8 i eto odmah potencijalni problem da svaki post postane neupotrebljiv posle upgrade-a.
Šta raditi? Odraditi konvertovanje baze podataka u UTF-8 pre upgrade-a foruma.
Kako se to radi? Odete u Admin panel vašeg foruma, pa u deo Održavanje foruma i tamo ćete pronaći opciju da konvertujete bazu podataka u UTF-8. Kada se završi konvertovanje proverite u Control panelu jel sad collation tabela u bazi utf8_general_ci.


Ukoliko je rezultat kao na slici možemo da idemo dalje.
Pre upgrade-a foruma prebacite forum na default temu, engleski jezik i deinstalirajte sve modove koje imate. Njih možete posle deinstalacije i obrisati. Ukoliko se pojave greške prilikom deinstalacije, a hoće sigurno, zanemarite ih.
Potom odete na http://download.simplemachines.org/ i skinete large upgrade paket za SMF 2.0.
Raspakujete ga kod vas na hard disku i sve foldere i fajlove iz tog paketa prevučete u folder public_html na vašem serveru. Kada vas pita želite li da presnimite postojeće fajlove samo potvrdite.
Ovo nije obavezno ali evo vam jedan savet iz mog iskustva. Upgrade paket sadrži samo engleski jezik a vi na vašem serveru imate i druge jezike koji neće biti presnimljeni. Ti drugi jezički paketi su ili iz modifikacija ili ste ih vi ubacili i po meni je najbolje da obrišete sve fajlove iz foldera Themes/default/languages pa da ponovo ubacite samo engleski jezik iz upgrade paketa. Mogu kasnije napraviti probleme, ako je neki član ostao na nekom drugom jeziku.
Kada ste prebacili sve fajlove na server krećemo sa upgrade-om.
U adress baru vašeg pretraživača kucate www.vaš_domen.com/upgrade.php

Step 1.
Unesite vaše admin podatke (korisničko ime i lozinka) na forumu i idite na continue.


Step 2.
Sada vas pita za opcije koje ćete koristiti prilikom nadogradnje.
Stavite kao na ovoj slici i idite na Continue.


Step 3.
Biće preskočen zato što nismo u predhodnom koraku štiklirali opciju Backup tables in your database with the prefix ''backup_smf_''
Šta nam donosi ova opcija? U vašoj bazi podataka dupliraće svaku tabelu.
Zbog čega nije ovo potrebno? Odradili ste na početku backup baze ako nešto krene po zlu a i na ovaj način samo opterećujete bazu dodatnim tabelama koje ničemu ne služe.

Step 4.
Čekate da se proces nadogradnje automatski odradi. Pritisnete Continue po potrebi.


Step 5.
Upgrade završen, selektujete opciju Delete this upgrade.php and its data files now i možete pristupiti vašem sveže nadograđenom forumu.


Šta se dešava sa postovima i temama? Na ovoj slici možete videti da je sve kao i pre upgrade-a i da su sva naša slova čitljiva  :)

Naravno posle upgrade-a trebate ubaciti utf-8 jezičke datoteke.
I za kraj evo još par saveta kako da odradite upgrade što bezbolnije.
Uvek proverite jel dobar backup baze koji ste skinuli za slučaj da nešto pođe po zlu i da ne izgubite forum. Najbolje je da napravite test forum (kod vas na hostu bi bio idealan) i da na njega podignete backup i vidite kako radi.
Takođe možete odraditi na tom test forumu upgrade i ako sve prođe kako treba instalirate na glavnom forumu svež SMF 2.0 i potom preko repair_settings.php fajla povežete forum sa drugom bazom i sve će raditi kako treba. Razne su mogućnosti.

Nadam se da će nekom ovaj tutorijal biti od koristi.
It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors.

Dzonny

Samo bi dodao da nije neophodno da se brišu svi modovi pre upgrade procesa, jer će ih svakako "overwrite" fajlova obrisati.
Što se tiče backupa foruma, sve o tome u ovoj temi:
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=305227.0

I takodje jedna sugestija - Sve slike koje su korišćene u temi najbolje je postaviti u prvi post kao attachmente i ubaciti iste kao obične slike u post, jer će sa dodaj.rs biti kad tad izbrisane, i ceo trud uzalud :)

Dzonny

#2
Vrlo je preporučljivo prebaciti jezik na engleski pre upgrade-a, a bilo bi dobro i prebaciti se na default temu, kako posle upgradea ne bi ostala tema sa 1.1.x verzije koja neće raditi, tj uzrokovaće greške na 2.0 verziji. Takođe, jezički fajlovi se moraju ponovo skinuti sa sajta i instalirati, jer se prevod za 1.1.x verziju u mnogome razlikuje od prevoda za 2.0 verziju.

batterydoc

Quote from: Skipper. on July 14, 2011, 04:09:03 PM

Šta raditi? Odraditi konvertovanje baze podataka u UTF-8 pre upgrade-a foruma.
Kako se to radi? Odete u Admin panel vašeg foruma, pa u deo Održavanje foruma i tamo ćete pronaći opciju da konvertujete bazu podataka u UTF-8. Kada se završi konvertovanje proverite u Control panelu jel sad collation tabela u bazi utf8_general_ci.



Ukoliko je rezultat kao na slici možemo da idemo dalje.


Lepo objašnjeno, mislim da više neće biti pitanja, šta i kako prilikom prebacivanja na noviju verziju foruma.

Jedino bih ovde dodao za konvertovanje baze na utf8.

Zato što sam prilikom tog dela imao problem.

Konvertovao sam bazu preko Admin panela foruma, i dela, Održavanje foruma.

Međutim, nisu sve baze bile konvertovane, i nisam imao prikazivanje svih naših slova, i mislim da je pametnije i jednostavnije konvertovanje uraditi iz C-panela i Php Myadmin-a., a ujedno i kontrolišemo da li su sve baze pravilno konvertovane.

To je moje iskustvo.

Bravo Skipper, odlično urađeno.

8)

Founder 2008

Quote from: Skipper. on July 14, 2011, 04:09:03 PM
Ukoliko se pojave greške prilikom deinstalacije, a hoće sigurno, zanemarite ih.
Nemojte zanemariti greske koje se ticu fajlova vase teme kako nakon upgrade-a ne biste imali problema sa viskom ili manjkom kodova.  :)

Quote from: Dzonny on July 14, 2011, 06:37:44 PM
Samo bi dodao da nije neophodno da se brišu svi modovi pre upgrade procesa, jer će ih svakako "overwrite" fajlova obrisati.
Ali... ako te modifikacije menjaju fajlove vase teme (koja nije default) onda obavezno deinstalirajte modove jer cete u protivnom kod novog dodavanja modifikacije imati duple kodove.  :)

eladio

#5
taman sam skupio hrabrosti i znanja i volje krenuti u upgrade i odmah sam morao stati na prvu  :o
mislim da nisam jedini koji ce reci da mu je encoding foruma windows-1250 , i da nema bas jednostavnog nacina konvertiranja baze u utf8  ???
preko admin panela jasno kaze: "Pretvorba iz windows-1250 u UTF-8 nije podržana."

phpmyadmin ne kuzim dovoljno, (gledano po tutorialu navedeni collation mi je latin1_swedish_ci ) a s obzirom da mi je baza velika i sta god da probam s njome raditi phpmyadmin se stilta , mislim da cu ipak pricekati pomoc bernarda (imam dobar hosting jbg xD)
gugl mi jasno daje do znanja , kao i trazilica na forumu, da navedeni zadatak cesto zavrsi s greskama  :o

kako konvertirati bazu? imate neki savjet ako ne vec za mene, za druge potencijalne citatelje koji se spremaju na taj korak?

Dzonny

Prvo, najbitnije je da pre bilo kakvog "čačkanja" napraviš backup baze i svih fajlova koje imaš na serveru, kako posle ne bi bilo problema.
Konvertovanje baze se vrši iz admin panela, ali ako ti dobijaš poruku koju dobijaš očigledno da je neki problem na serveru pa skripta ne prepoznaje mogućnost konvertovanja u utf-8.
Da li si prilikom instalacije foruma odabrao utf8 ili ne?
Da li možeš da promeniš collation u phpMyAdminu na neki drugi, imaš li padajuću listu?

eladio

#7
backup je svakako napravljen!
test je bio da bez konvertiranja probam napraviti upgrade, ali to ne funkcionira , žščđ se izgube..

konvertovanje baze ide samo ako kazem da je baza u ISO-8859-1 ili ISO-8859-2 , ali to nisu 100% kompatiblni charseti sa windows-1250 (latin1_swedish_ci) i greske su neminovne..


trebao bi ocito prvo pripremiti bazu u UTF8 a tek onda krenuti u upgrade , e sad kako to rijesiti ( vjerovatno kroz phpmyadmin?) pojma nemam :o

citam po forumu i taj glupi windows-1250 charset je poprilican problem.. aaaaaaaaa ko ga je uopce izmislio ... ::)


Ps
..nema druge nego deckima platiti koji to znaju, i tako sam i dogovorio  :-[


eladio

#9
Quote from: batterydoc on September 09, 2011, 12:12:24 PM
Na ovoj temi imas resenje tvog problema.
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=436365.0

8)




hvala na rjesenju, iako ja to budem prepustio "plaćenicima",

jednostavno nemam dovoljno vremena da se s time zahebavam ,
danas sam bas dosta tu literaturu proucavao , i dosao sam otprilike do toga da se to tako radi,
dakle da rucno u phpmyadminu trebam kompletno sve tabele prebaciti u utf8
ali kad pogledam koliko sam vremena izgubio , sigurno preko 10ak sati ,
i uz to uslijed jednog krivog koraka sam na kraju jos sve i shebo , pa sam sve na kraju morao vracati iz backupa,
bolje da sam to ulozio vrijeme u punjenje webshopa ili nesto produktivnije..

forum mi je poprilicno veliki, baza ima preko 500mb ,
a decki koji ce to raditi drugi put umjesto mene su profici i povoljno ce to odraditi...

i idem dalje..
hosting daje i te usluge , sloziti ce mi bazu i odraditi upgrade, ja cu si presloziti modifikacije po vlastitoj potrebi i to je to .
... ubuduce cu vise na taj nacin razmisljat , ulozeno vrijeme - dobiveni rezultat :)


PS
bilo bi dobro da se u prvom postu dopise da se pripazi na situaciju ako je baza latin1_swedish_ci (windows-1250)

Advertisement: