News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Päivitysongelma foorumilla

Started by anoria, August 14, 2011, 03:05:28 PM

Previous topic - Next topic

anoria

Siirryin ylläpitämään erästä foorumia ja huomasin, että vanha ylläpitäjä oli jättänyt asentamatta useammankin päivityksen foorumiin. Nyt sitten itse ajattelin päivittää 1.1.11 --> 1.1.12, mutta vastaan tulikin ongelma.

Foorumi ilmoittaa:
"Virhe paketin asennuksessa
Ainakin yksi virhe tapahtui testattaessa tämän muokkauksen asennusta. On erittäin suositeltavaa ettet asenna tätä muokkausta ellet ole varma mitä olet tekemässä, sekä tehnyt varmuuskopioita tiedostoista ja tietokannasta. Tämä virhe voi aiheutua yhteensopimattomuudesta tämän ja aiemmin asennetun muokkauksen välillä, virheestä paketissa, paketista joka edellyttää toisen muokkuksen asennusta jota ei ole tehty, tai että paketti on suunniteltu eri SMF versiolle kuin mikä sinulla on. "

Ja sitten muut onnistuivat, mutta tämän kohdalla näyttää:

4.    Suorita muokkaus    ./Sources/ManageSmileys.php    Testi epäonnistui

Mistähän mahtaa johtua tuo testin epäonnistuminen? Tietääkseni kys. foorumille ei ole asennettu uusia smileyta tms. Kannattaisiko tässä vain asentaa päivitys välittämättä tuosta, vai? Varmuuskopiot olen jo tietokannasta ottanut.

Lisäksi mietityttää onko mahdollista päivittää tuo 1.1.11 version foorumi suhteellisen vaivattomasti suoraan 2.0 versioon ilman, että päivittää foorumia ennen sitä uudempiin 1.1 - versioihin.?

Owdy

Suosittelen manuaalista päivitystä, sen avulla mm 2.0 versioon päivitys onnistuu.

http://wiki.simplemachines.org/smf/Upgrading
Former Lead Support Specialist

Tarvitsetko apua SMF foorumisi kanssa? Otan työtehtäviä vastaan, lue:http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=375918.0

Advertisement: