Μετά από upgrade όλα σωστά εκτός από μερικά ερωτηματικά, μερικές φορές!!!

Started by Achilleas, August 28, 2011, 08:59:24 AM

Previous topic - Next topic

Achilleas

Χαιρετώ μετά από καιρό την ελληνική κοινότητα.

Λοιπόν είχα την RC2 και έκανα αναβάθμιση στην 2.0 final. Είμαι σε utf-8. Και η βάση και το language-pack και το encoding του browser και το $db_character_set = 'utf8'; στο settings.
ΜΕΡΙΚΕΣ όμως φορές (3 στις 10) κάποια πεδία μου τα δείχνει με ερωτηματικά. Και τα πεδία αυτά είναι:
"Site Slogan"
"Random news item"
"Latest member name"

Καμιά ιδέα???

Achilleas


Achilleas

Μάλλον δεν υπάρχει καμία υποψία για το πρόβλημά μου ε...?

vkot

Κάπως, κάποτε, τα περιεχόμενα αυτών των πεδίων δεν γράφτηκαν σωστά στην βάση. Δοκίμασε να τα ξαναεισάγεις (από τις αντίστοιχες φόρμες στην Διαχείριση)
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Achilleas

vkot το φαντάστηκα κι εγώ αυτό και το έκανα... Κι από τις φόρμες, και από την db απευθείας... Τίποτα. Είναι τελείως κουλό γαμώτο... Μία έτσι μία αλλιώς? Μήπως έχει να κάνει με το encoding του server γενικότερα? Αλλά δε νομίζω. Ολα τα βγάζει κανονικά εκτός από αυτά τα 3 πεδία. Slogan, random news, new member

[edit]Να πω επίσης μπας και βοηθάει, ότι στην τοπική εγκατάσταση τα βγάζει κανονικά όλα[/edit]

vkot

Περίεργο, ιδίως όταν λες "μερικές φορές το κάνει".
Στην βάση είναι γραμμένα κανονικά; αν κάνεις select μέσα από το phpMyAdmin, φαίνονται κανονικά; Δηλ. να δουμε αν φταίει κάτι στη βάση ή στο php.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

Advertisement: