News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Πρόβλημα με το smf η το simple portal?

Started by d-gr, November 29, 2011, 04:17:22 PM

Previous topic - Next topic

d-gr

Έχω ένα παράξενο πρόβλημα και δεν ξέρω αν οφείλετε στο simple portal η στο SMF.Στο simple υπάρχει ένας πινάκας που εμφανίζει στην κεντρική σελιδα τα τελευταία μηνύματα απ το forum.Έχω κάνει μια κατηγορία (περιορισμένης πρόσβασης) για τους συντονιστές και εγώ δώσει πρόσβαση μόνο στους συντονιστές και στους moderator.Το πρόβλημα είναι ότι αν ένα απλό μέλος κάνει log in στο site,μπορεί να δει αυτά τα μηνύματα.Μεν ένα μέρος τους μόνο λόγο ότι εχω βάλει να τα κόβει στους 700 τους χαρακτήρες.Όμως είναι θέμα καθώς δεν πρέπει να μπορούν να τα δουν.Βέβαια αν πατήσουν το (περισσότερα) τους βγάζει ότι δεν έχουν πρόσβαση εκεί.
Που λέτε ότι μπορεί να οφείλετε αυτό? ::)

agridoc

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη δημιούργησε έναν δεύτερο λογαριασμό (π.χ. Test_member) που θα χρησιμοποιείς σαν δοκιμαστικό για να ελέγχεις ο ίδιος πως συμπεριφέρεται το site στις διάφορες ομάδες.

- Οι συντονιστές (moderators) ΔΕΝ αποτελούν ομάδα, έχουν τα επιπλέον δικαιώματα ΜΟΝΟ για τον πίνακα που είναι συντονιστές.

Αν κατάλαβα καλά έχεις δημιουργήσει κάποιο πίνακα, όπου έχουν πρόσβαση μόνο διαχειριστές ή/και global moderators ή/και μια ομάδα, όπoυ έχεις βάλει τους συντονιστές. Τα μηνύματα του πίνακα αυτού ή παρόμοιων δεν πρέπει να εμφανίζονται ούτε στο φόρουμ, ούτε σε μπλοκ κάποιου portal.

Ελεγχος Συνιστάται ταυτόχρονη χρήση 2 περιηγητών (browser).

- Ελεγχος των ομάδων με δικαιώματα πρόσβασης στον πίνακα για τυχόν λάθη.
- Με λογαριασμό απλού μέλους έλεγχος στο φόρουμ αν εμφανίζεται ο πίνακας (αν ναι πρόβλημα στο SMF).

Εφ' όσον δεν εμφανίζεται, σαν διαχειριστής γράφεις ένα μήνυμα στον πίνακα περιορισμένης πρόσβασης και σαν απλό μέλος έλεγχος αν

- Εμφανίζεται κάτω από τον πίνακα του φόρουμ στις πρόσφατες δημοσιεύσεις (αν ναι πρόβλημα στο SMF).
- Εμφανίζεται στο μπλοκ του portal (αν ναι πρόβλημα στο portal, στον κώδικα για το μπλοκ).
- Δεν εμφανίζεται πουθενά (όλα εντάξει).

Υ.Γ. Δεν έχω εμπειρία με SimplePortal, είμαι στην ομάδα του TinyPortal, τα παραπάνω όμως ισχύουν για οποιοδήποτε portal χρησιμοποιεί μια εγκατάσταση SMF.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr

Καλήμερα.Φυσικά και έχω κάνει λογαριασμούς δικούς μου για να έλεγχο το τι γίνετε.

Στο portal είναι το πρόβλημα.Έχω κάνει έναν πινάκα και έχω δώσει δικαιώματα όπως σωστά κατάλαβες μόνο σε μια συγκεκριμένη ομάδα (συντονιστές) τα οποία έχω τσεκάρει 10 φορές και δεν υπάρχει λάθος.Όταν κάνω εγώ πχ μια καταχώριση εκεί οκ την βλέπω σαν admin.Όταν μπαίνω μετά user απλός δεν φαίνεται αλλά ούτε και σαν επισκέπτης άρα εδώ είμαστε οκ.Τώρα αν πάμε στο portal εκεί εμφανίζεται και σε μένα (admin) λογαριασμό αλλά και σε απλό user μόνο που δεν μπορεί να το διαβάσει όλο η να μπει στην κατηγορία αυτή.Τι προτείνεις να κάνω???

agridoc

Ερώτηση στο θέμα ή το site υποστήριξης του Simple Portal, εκτός αν ο κώδικας είναι δικός σου, οπότε και το θέμα είναι δικό σου.

Δεν πρέπει να εμφανίζεται ούτε ο τίτλος.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr

Οχι εγώ δεν γνωρίζω τίποτα από κώδικες και τέτοια.Σήμερα είδα ότι υπάρχει update και θα το περάσω το βράδυ μήπως και τυχών διορθώσει το ποιο πάνω πρόβλημα.

nikan

Πράγματι υπάρχει πρόβλημα στο sp και παραμένει στην τελευταία έκδοση 2.3.4
Πρόσθεσαν δικαιώματα στο Board News οπότε ίσως από εκεί να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις.

Την ελληνική γλώσσα για sp 2.3.4 μπορείς να την βρεις στον ιστότοπο της υπογραφής μου, αν δεν την έχουν ανεβάσει ακόμα.

d-gr

Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια είναι σημαντικό.Προσπάθησα εχτές να περάσω την νέα version 2.3.4 και μου έβγαλε τα ποιο κάτω error.Τι κάνουμε τώρα?Μήπως χρειάζεται να κάνω απ-εγκατάσταση την παλιά version και μετά να τρέξω την νέα?Αλλά έτσι δεν θα χάσω τα πάντα??? :-[




nikan

Φυσικά και πρέπει να απεγκαταστήσεις την παλιά έκδοση. Το ίδιο γίνεται με όλα τα mod.
Τα δεδομένα σου θα παραμείνουν, αφού υπάρχει η επιλογή κατά την απεγκατάσταση να γίνει ή όχι 'Αφαίρεση όλων των δεδομένων σχετικών με αυτή τη μετατροπή.'.

d-gr

Σε ευχαριστώ nikan,δεν δοκίμασα να κάνω απ εγκατάσταση γιατί δεν ήθελα να το ρισκάρω ούτε καν το πάτησα!!Αλλά οκ αφού υπάρχει αυτή η επιλογή που λες θα το κάνω αλλά θα πάρω και backup πρώτα καλού κακού.Αυτά τα error τα βγάζει γι αυτόν τον λόγο?

Advertisement: