News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Πρόβλημα με το μενού του totalblue

Started by d-gr, December 30, 2011, 06:28:59 PM

Previous topic - Next topic

d-gr

Καλησπερα.Έχω θέση την ίδια ερώτηση εδώ και αρκετό καιρό και δεν εχω λάβει απάντηση.Το ξαναρωτάω ελπίζοντας την δεύτερη φορά θα λάβω.Έχω εγκαταστήσει ανά διαστήματα ορισμένα θέματα που έχουν πρόβλημα στα μενού.Συγκεκριμένα είναι το ποιο κάτω πρόβλημα που πέφτει η μια λέξη πάνω στην άλλη.Θέλω να μου πείτε ποιο αρχείο είναι υπεύθυνο γι αυτό και τι περίπου πρέπει να αλλάξω ώστε να έρθει στα καλά του.




agridoc

Η υποστήριξη εμφανίσεων γίνεται στο θέμα υποστήριξης τους.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr


agridoc

Οχι, στον πίνακα Theme Site Themes αλλά στο θέμα της εμφάνισης, όχι σε νέο θιέμα.

Καλύτερα θα πας να το βρεις από εκεί που κατέβασες την εμφάνιση, με κλικ στο Σχόλια γι' αυτή την εμφάνιση;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr

Χρόνια πολλά καλή χρονιά.

Έχω εγκαταστήσει το totalblue και εχω ένα θέμα με τα μενού.Σε ορισμένα όπως αυτό στην φώτο μερικές λέξεις πέφτουν πάνω σε άλλες με αποτέλεσμα το ποιο κάτω πρόβλημα.Αυτό είναι εύκολο να το διορθώσω??? ::)




d-gr

Καλησπερα.Η λύση που μου έδωσαν ναι μεν λύνει το πρόβλημα,όμως αλλάζοντας το font-size: σε 10 μικραίνει κατά μισό περίπου μέγεθος η γραμματοσειρά με αποτέλεσμα να μην διαβάζεται καλά,φαίνεται και άσχημα.Θα έπρεπε αν το θέμα δούλευε σωστά η τρίτη λέξη του υπό μενού να έβγαινε από κάτω και όχι και οι 3 λέξεις μαζί (όπως το εχω δει σε ορισμένα θέματα και δεν υπάρχει πρόβλημα)

Αυτό που θα ήθελα σε παρακαλώ για να λύσω τελικά το πρόβλημα είναι να μου πεις σε ποιο αρχείο θα βρω της ονομασίες από τα υπό-μενού των (διαχείριση και συντονισμός) να κόψω την τρίτη λέξη να της κάνω 2 για να τελειώνω,δεν βλέπω άλλη λύση.

agridoc

Με βρήκες σε καλή ώρα  ;D

Στο /css/index.css του θέματος

1. Βρες το
#topnav li li {
width: 200px;
height: auto;
padding: 0;
}

Αντικαθιστάς με
#topnav li li {
width: 300px;
height: auto;
padding: 0;
}


2. Βρες το
#topnav li ul {
background: #202020;
position: absolute;
width: 200px;
left: -999em;
margin-left: -1px;
}

Αντικαθιστάς με
#topnav li ul {
background: #202020;
position: absolute;
width: 300px;
left: -999em;
margin-left: -1px;
}


Λογικά πρέπει να είναι εντάξει. Δες το δεξιό περιθώριο που έχεις στο πιο μακρύ κείμενο, πιθανώς να μπορεί να μειωθεί το πλάτος από 300px σε 260-280. παίξε λίγο και άφησε το εκεί που σε ικανοποιεί καλύτερα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr

Kαλά είσαι και ο πρώτος!!!!! ;D ;D ;D έκανα της 2 αλλαγές αυτές χωρείς τίποτα άλλο και έφτιαξε!!Χίλια ευχαριστώ φίλε μου! :D

Advertisement: