News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Προβλημα με εγκατασταηει mod

Started by Poshnjari, March 04, 2012, 06:34:49 PM

Previous topic - Next topic

Poshnjari

Γεια σε όλους,
Έχω αλλάξει hosting και τώρα έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με τα mod δεν μπορώ να κάνω εγκαταστήσει λέει το παρακάτω μήνυμα
Quote¨FTP Information Required
Some of the files the package manager needs to modify are not writable. This needs to be changed by logging into FTP and using it to chmod or create the files and folders. Your FTP information may be temporarily cached for proper operation of the package manager.

Μίλησα με το souport και μου είπανε ότι χρησιμοποιούσουν  ftps.
Τι πρέπει να κάνω;

GoofyX

Δε σου δίνει διαχείριση αρχείων (file manager) για να αλλάξεις μόνος σου τα δικαιώματα; Συνήθως αυτό που θέλει είναι δικαίωμα write στα sources του SMF και σε κάποια άλλα directories.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Poshnjari

Όχι, έχω δικαιώματα  φουλ στο σερβερ, μα τι πρέπει να κάνω;

GoofyX

Με ένα ftp client (πχ. Filezilla, είναι πολύ καλός) συνδέεσαι στο server μέσω sftp (ftp στην πόρτα 22) και αλλάζεις τα δικαιώματα των φακέλων και των αρχείων σου. Απλά το θέμα είναι πρέπει να κάνεις δοκιμές με τα δικαιώματα μέχρι να παίξει σωστά. Κατά βάση στους φακέλους θέλει 777 (rwxrwxrwx) και στα αρχεία 666 (rw-rw-rw-).
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Poshnjari

Με τρέλανε!
Τι δεν πάει  καλά; Όταν βάζω το κωδικό μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα ( και είναι όλοι η οθόνη)
QuoteWarning: mysql_real_escape_string() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/nickname/public_html/Sources/Subs-Db-mysql.php on line 132
που είναι το πρόβλημα?

Poshnjari

Έχω κάνει εγκατάσταση από την αρχή, και όλα πάνε καλά, μα όταν κανό database upload μου βγάζει αυτό το πρόβλημα. Τι δεν πάει καλά?

agridoc

Τι εννοείς "όταν κανό database upload";
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Poshnjari

Κάνω εγκατάσταση από την αρχή, και μετά κάνω εγκατάσταση mod, και όλα πάνε καλά, όταν κάνω upload database, τότε δεν μπορώ να κάνω ποια εγκατάσταση τα mod!

GoofyX

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Poshnjari

Μα είναι όλα τα δεδομένα, πως να τα ανεβάσω τα ποστ και τα μελή?

agridoc

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Poshnjari

Το έχω δοκιμάσει,
Έχω κάνει upgrade smf
και πάλι το πρόβλημα πάρα μένει.
Τα mod που δεν μπορώ να εγκαταστήσω ειναι το πορταλ το Another Link Tree etc.

agridoc

Αν έχω καταλάβει καλά έως τώρα.
- Εγινε αλλαγή host.
- Δεν έγινε restore από backup του SMF στον προηγούμενο server αλλά εγκατάσταση από την αρχή. Εγκατέστησες mods χωρίς να βάλεις το backup της βάσης και εγκαθίστανται κανονικά. *1
- Ανεβάζεις το backup της βάσης και έχεις προβλήματα. *2

*1 Τα mods πρέπει να μπουν μετά το restore της βάσης δεδομένων. Κρατάμε το οτι με "καθαρή" εγκατάσταση τα mods εγκαθίστανται κανονικά.
*2 Μετά το ανέβασμα της βάσης πρέπει να διορθωθούν τα settings. Ετρεξες το repair_settings.php; Τα mods πρέπει να εγκατασταθούν πάλι μετά από ένα large upgrade, το οποίο θα επεξεργαστεί και την βάση στον νέο server, αφού πρώτα έχουν διορθωθεί τα settings.

Το πιθανότερο είναι οτι κάτι σου έχει ξεφύγει στην διαδικασία μεταφοράς.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Poshnjari

Έκανα full backup  και db και το φόρουμ, τα έχω δοκιμάσει:
Ανέβασα όλα τα δεδομένα στο σερβερ, δημιουργηθείσα db user και έκανα upluad db, το φόρουμ ήτανε  ένταξη, και όταν πήγα να εγκαταστήσω mod ζητούσε κωδικό,
έκανα upgarde smf πήγανε πάλη καλά, πάω στα mod πάλη το ίδιο πρόβλημα.
Τα διάγραψα όλα έκανα εγκατάσταση το φόρουμ από την αρχή, δοκιμάσω για να εγκαταστήσω mod ήτανε όλα ένταξη, ανεβάσω την βάση πάλη το ίδιο πρόβλημα!

agridoc

Quote from: agridoc on March 11, 2012, 12:07:29 AM*2 Μετά το ανέβασμα της βάσης πρέπει να διορθωθούν τα settings. Ετρεξες το repair_settings.php;
...
Το πιθανότερο είναι οτι κάτι σου έχει ξεφύγει στην διαδικασία μεταφοράς.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Poshnjari

Quote from: agridoc on March 12, 2012, 12:14:41 AM
Quote from: agridoc on March 11, 2012, 12:07:29 AM*2 Μετά το ανέβασμα της βάσης πρέπει να διορθωθούν τα settings. Ετρεξες το repair_settings.php;
...
Το πιθανότερο είναι οτι κάτι σου έχει ξεφύγει στην διαδικασία μεταφοράς.
Το έκανα, και δεν ξέρω, δεν μπορώ να το καταλάβω, το δοκίμασα με ένα παλιό db που είχα και πάλη το ίδιο πρόβλημα βγάζει. Θέλεις να κάνω ένα subdomain και να το δοκιμάσεις;

agridoc

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει

ΜΕΤΑ το restore της βάσης repair_settings.php και ρύθμιση άλλων παραμέτρων και στην συνέχεια Large upgrade (την 2.02).

Αν η βάση δεδομένων σου ήταν σχετικά μεγάλη υπάρχει και ένα ενδεχόμενο το backup να μην ήταν πλήρες.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Poshnjari

Και τι πρέπει να κάνω σε αυτί τι περίπτωση;

agridoc

Υπάρχει ακόμα πρόσβαση στον παλιό server;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.


Advertisement: