News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

CPU yükselmesi nereden kaynaklanabilir

Started by nazamarya, May 02, 2012, 07:02:32 PM

Previous topic - Next topic

nazamarya

Merhabalar. son zamanlarda 1 senedir hiç başıma gelmeyen bir cpu yükselme problemi yaşıyorum. bu da forumda aşırı bir yavaşlama hatta bazen erişim problemine neden oluyor. hostum ile görüştüm ve cpu kullanım iznim iki kat daha arttı. fakat yine aynı sorunu yaşıyorum ve cpu miktarının çoğu zaman %40 lara yükseldiğini söylüyorlar.

Bunun temadan kaynaklı olabileceğini ve forumu optimize etmem söylendi. fakat kullandığım tema smf onaylı bir tema.

Son zamanlarda bu sorundan dolayı çok büyük sıkıntı yaşıyorum. lütfen bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa çok memnun olurum. şimdiden çok teşekkürler.

Kullandığım paketler:

1.    JW Player
2.    SimplePortal
3.    Aligned and Bilateral Child Boards
4.    Highslide 4 SMF
5.    Google Tagged
6.    MetaTags Modification
7.    FlowPlayer
8.    Stop Spammer
9.    Simple Spoiler
10.    Ohara YouTube Embed
11.    Anti-Spam Links
12.    Stop Forum Spam
13.    Facebook Video BBC
14.    Contact Page
15.    Seo 4 SMF 2.0
16.    Bot Buster
17.    Google Analytics Code
18.    Users Online Today
19.    Registered Links

hayaletmek

video benzeri eklentilerin cpu yorduğunu duymuştum ve ayrıyetten temanda kodlarda hata olabilir kapatılmayan bir tag veya yanşıl kodlama sayesyinde siten döngüye girebiliri buda cpu artışına sebeb olabilir . Son zamanlarda oluyor demişsin yaptığın değişiklikleri bir düşün onları geri al bi dene istersen ayrıyetten şuda olabiliyor başıma geldi bazı eklentiler kendi sitelerine bağlanıp bilgi çekiyor buda bizim sitenin performansını kötü yönde etkilemektedir. yani en son kurduğun veya değişiklik yaptığın kodları bi incele olmadı kaldır 1-2 gün gözlemle derim siteyi kolay gelisn
Her ŞEy hayaletme İle Başlar

nazamarya

evet videolarım var ama ziyaretçilerimi bu sebeple çekiyorum o yüzden kaldırmam da söz konusu değil. ama bundan önceki zamanlarda böyle bir sorunum da yoktu. kullandığım paketler de bunlar. ne yapmam gerekebilir  :(

hayaletmek

En son cpu yükselmeden önce yaptığın değişiklik varsa geri al birde hata kaydına bi bak her hangi bir hata varmı .  hostundaki log dosyasına bak hata var ise nerden kaynaklandığına yapabilecek bişeyim malesef yok bi hata kayıtlarını kontrol et hata var ise yaz kodlar ile daha bilgili arkadaşlarımız yardım edecektir. Umarım kolay gelsin

Evo™

Ziyaretçilerin artmıştır hitin artmıştır buna bağlı olarka CPU harcaman artmıştır bunlarda bir değişiklik var mı farklı bir değişiklik yapmadıysanız modlar ile alakalı değilse yani hit artışı vs olabilir.

nazamarya

Günlük tekil hitim 500 - 1000 arasında değişiyor. bu hemen hemen 1 senedir böyle. ani bir artış hiç söz konusu olmadı. mesela bugün ve dün hemen hemen aynı hitim var ama dün feci bir yavaşlık yaşadım. bugün öyle bir sıkıntı olmadı.

smf_log_erros da ise hatalarım sabit ama çok çok fazla oluşuyor;

Hata 1:
8: Undefined index:  icon
/home/divxodas/public_html/Sources/Post.php
satır 1964
175 tane var bu 8: Undefined index:  icon hatasından

Hata 2:
8: Undefined index:  googletagged_together
?dummy=1&topic=15788.0
/home/divxodas/public_html/Sources/GoogleTagged.php
729.satır bu hatadan 312 tane var

Hata 3:
?action=viewsmfile;filename=latest-themes.js
Dosya bulunamadý: latest-themes.js.
Burada bir satır ve dosya adı yok ama bu hatadan 1 tane vardı

Hata 4:
Diğer hatalar ise login ve spam üyelik hataları. herhangi bir dosya ve satır belirtmemiş, üyeler spam mail ile üye olmaya çalıştıkları için kabul etmemiş ve uyarı vermiş. spam mail ile üye olmaya çalışan yüzlerce hata oluşuyor.

Yani günde sadece bu 4 hatadan neredeyse 1000 tane oluyor.

hayaletmek

google tag ın ste büyüdükce hostu yorduğunu ve büyük sitelerin hiç birinde olmadığı görünmektedir . Google tag kaldır derim şahsi düşüncemdir. Ayrıyetten senden konu çeken botlar veya bi saldırı sonucundada bu cpu artışı olabilir ama sen diorsunki site ilerledikce oldu bence google tag kaldırmanı öneririm bu benim şahsi düşüncemdir istersen bi dene derim

nazamarya

Peki bu etiket sistemi ve aynı işlevi görüyor hemen hemen. yararını da göz önünde bulundurursak durmasında fayda var mıdır? çünkü her konu açılışında otomatik olarak tag oluşuyor?

onun dışında sitemdeki videolar kendi serverımda değil, bazılarını flow player ile oynatıyorum bazılarını ise kendi embed kodlarını h t m l tagları arasına alarak oynatıyorum.

zaten kalan diğer paketler de spam üyelikler botlar için kurulu. ama günlük hata raporlarına bakınca smf_log_errors da en az 300 tane hata oluyor. bu paketleri kullanmasam diğer spam üyelik engelleyen soru sorma vs gibi işlemler uygulasam kayıt sayfasında yine hata olarak yansıtır smf_log_errors a. aynı işlem olduğunu düşünüyorum.

bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Advertisement: