News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Βοήθεια και πάλι

Started by moutsounis, September 08, 2005, 09:27:34 AM

Previous topic - Next topic

moutsounis

Έχω εγκαταστήσει το smf 1.0.5 αλλά εξακολουθώ να αντιμετωπίζω ορισμένα προβλήματα:

1)Έχω εγκαταστήσει το Aquamania Dark Green02 Theme και έχω περάσει την ελληνική έκδοση μαζί με τίς ελληνικές εικόνες όμως λείπει η εικόνα σήμανση ως αναγνωσμένο και αναρωτιόμουν αν ο Έλληνας υπεύθηνος για την μετάφραση το έχει προκειμένου να μου το στείλει. Το εικονίδιο φαίνεται όταν είμαι μέσα σε μια κατηγορία, αλλά δεν φαίνεται όταν μπαίνω μέσα σε thread.

2)Δυσκολεύομαι αρχικά να ορίσω τα δικαιώματα. Δηλαδή, θέλω ορισμένες κατηγορίες να είναι προσβάσιμες από όλους αλλά να μην μπορούν να κάνουν post ή και να ανοίξουν thread.

3)Τέλος, σε κάθε Thread κάτω από το όνομα μου, γράφει administrator και newbie. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω το newbie;

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sebastian

#1
1. Κάνε δεξί κλίκ πάνω στο πλήκτρο που υποτίθεται ότι δεν υπάρχει και παρατήρησε το όνομα του, αμέσως μετά δες αν υπάρχει στον κατάλογο greek στο theme σου, διαφορετικά κάνε ότι σου λέει ο φίλτατος agridoc παρακάτω.

2. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τα καταλάβεις παρά να ασχοληθείς λίγες ώρες με αυτά και να διαβάσεις ανάλογες δημοσιεύσεις στο forum.

3. Πήγαινε στίς ρυθμίσεις του theme που επέλεξες. Συνήθως υπάρχει μια επιλογή όπου αφαιρείς ή όχι την προβολή της ομάδας μέλους στα στοιχεία του χρήστη μέσα στίς δημοσιεύσεις.

agridoc

1. Στο http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=10475.msg177008#msg177008 θα βρείς τα RC2 updates για όλα τα Aquamania Themes.

Κατέβασε το σχετικό update, αποσυμπίεσε το και ανέβασε τα αρχεία στα αντίστοιχα subdirectories του server (όπου έχεις εγκαταστήσει το θέμα), εκτός από το subdirectory "markunread-all-languages". Μετονόμασε το markunread_greek.gif που θα βρεις σ' αυτό σε markunread.gif και ανέβασε το στο subdirectory /images/greek/ του θέματος.

Ο Βασίλης Κοταράς και ο Σπύρος Δόϊκας που έχουν κάνει την μετάφραση για όλους μας δεν μπορεί ν' ασχοληθούν με τα buttons και τις ιδιαιτερότητες όλων των θεμάτων.

2. Από το administration panel (διαχείριση) πήγαινε στο "Διαχείριση πινάκων". Για τους πίνακες που θέλεις ν' αλλάξεις κάτι πατάς "δικαιώματα" και μετά "Τροποποίηση" ανά ομάδα για να καθορίσεις τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Εδώ πήγαινε προσεκτικά. Νομίζω ότι θέλεις ν' απαγορεύεις το "Δημοσίευση νέων θεμάτων" και "Δημοσίευση απαντήσεων σε θέματα".

3. Από το administration panel (διαχείριση) πήγαινε στο "Ρυθμίσεις τρέχουσας εμφάνισης" και ενεργοποίησε το "Απόκρυψη τίτλων ομάδων με βάση τα μηνύματα για μέλη που ανήκουν σε ομάδα" (πρέπει να γίνει για κάθε θέμα).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

vkot

Δεν κατάλαβα καλά, σε ότι αφορά το 1. Θα έπρεπε να εμφανίζεται αυτή η εικόνα; Λείπει κάποιο κουμπί από τα αρχεία ελληνικών; Αναφέρεσαι μόνο στα Aquamania Themes;
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

agridoc

Το πρόβλημα αφορά τα Aquamania Themes της Andrea. Ελειπε το κουμπί markunread και προστέθηκε στα RC2 updates. Η original απάντηση της Andrea στα Αγγλικά βρίσκεται στο http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=24092.msg177039#msg177039.

Τα Aquamania Themes είναι ίσως τα μόνα εκτός από το standard που έχουν ελληνικά button sets.

Το ερώτημα το έχω δει αρκετές φορές στα Αγγλικά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

moutsounis

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εξακολουθώ όμως να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα σχετικά με τα δικαιώματα των χρηστών ανά πίνακα. από τα "δικαιώματα", "τροποποίηση" απαγορεύω στα μέλη να κάνουν καινούριο Post, όμως εξακολουθούν να μπορούν.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και πάλι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

agridoc

Ποιά ομάδα τροποποιείς; Αν δεν έχεις δημιουργήσει άλλες ομάδες θα πρέπει να τροποποιήσεις το "Μέλη εκτός ομάδας".

Θα σε βοηθήσει πιστεύω να δεις το προφίλ ενός μέλους που έχει κάνει post μετά τις άλλαγές που έκανες και να πατήσεις το "Εμφάνιση δικαιωμάτων". Δες προσεκτικά τα δικαιώματα που εμφανίζει και από που προέρχονται.

Επέλεξε από το "Ειδικά δικαιώματα πίνακα για:" τον πίνακα με τα δικαιώματα που έχεις τροποποιήσει και δες από που προέρχονται. Θα σε βοηθήσει να δεις που πρέπει να επέμβεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: